Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dyskusja o rozwoju i przyszłości Oruni

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
sobota, 31 stycznia 2015 14:47

W Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Lipcach odbyło się noworoczne spotkanie konsultacyjne o kierunkach rozwoju Oruni. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele mieszkańców Oruni, przedsiębiorców prowadzących na Oruni swoje firmy, rad rodziców oruńskich szkół.


Celem spotkania było poznanie potrzeb, oczekiwań i możliwości wspólnego określania zadań i sposobów ich realizacji w trosce o dobro mieszkańców i przedsiębiorców Oruni. Organizatorem spotkania było Koło Inżynierów i Pasjonatów "Nasza Orunia". Wśród zaproszonych gości byli: Danuta Sikora, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego; radni Miasta Gdańska - Małgorzata Chmiel, Jaromir Falandysz, Łukasz Hamadyk, Lech Kaźmierczak i Kazimierz Koralewski; Marian Szajna, były wiceprezydent Gdańska, były radny Sejmiku; prof. Andrzej Januszaitis, prezes Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"; prof. dr hab. inż. Jarosław Michalkiewicz, Członek Rzeczywisty PAN; architekt mgr inż. Stanisław Michel.


alt- Zorganizowaliśmy spotkanie jako przedstawiciele społeczności oruńskiej - powiedział Kazimierz Lewandowski, prezes zarządu CEMET Ltd sp. z o.o.. - Spotkaliśmy się, aby porozmawiać z nowo wybranymi radnymi, bo to oni mają największy wpływ na sprawy w naszym mieście, naszej dzielnicy. Spraw jest trochę więc warto o nich porozmawiać. Mam nadzieję, że to omówimy to nie tylko po to, aby załatwić sprawy Oruni, ale będzie to doskonały materiał i tworzywo do codziennej działalności radnych. Nasze problemy na Oruni większość zna, ale przypomnę. Chyba numer jeden, zwłaszcza jak na 21 wiek i jak na miasto, które ma aspiracje być stolica metropolii, to przestarzałe, niebezpieczne przejazdy kolejowe. To jest jedyna dzielnica, która ma ten problem kolejowy.  Druga sprawa to przeprowadzenie nowej linii energetycznej. Kolejne zagadnienie, które dotyczy nie tylko Oruni, ale całego miast, to kwestia bałaganu, brudu, nieporządku na podwórkach, placach, bocznych ulicach. Interesują nas również zagadnienia planu zagospodarowania przestrzennego. Chcielibyśmy wspólnie przy pomocy radnych ustalić jak my z Oruni mamy się dobijać o rozwiązanie tych problemów. Czy mamy zbierać przepisy, czy protestować, czy strajk robić. Jaką drogą iść?


altW swoim wystąpieniu prezes Lewandowski przedstawił swój pomysł związany z referendum. - Uważam, że dobrze by było, aby bardzo ważne sprawy w mieście były rozstrzygane w referendum - stwierdził prezes Lewandowski. Legitymacja do podejmowania tych decyzji jest taka sobie skoro do urn idzie mniejszość społeczeństwa. Nie chciałbym nikogo urazić, ale część radnych ma niewielkie kwalifikacje. Po trzecie wrażenie jest takie, że o wszystkim w mieście decyduje właściwie jedna osoba, jeden prezydent. Może warto w kadencji zrobić dwa, może trzy referenda w tym dotyczące na przykład bardzo istotnych spraw inwestycyjnych. Powinny powinny być krótkie i jasne - czy wolisz, żeby wydano taką sumę pieniędzy na to, czy taką na to. Temu powinna towarzyszyć informacja, że z tej inwestycji będzie korzystało na przykład 2000 osób dziennie, a z tej raz na tydzień 300. Każdy będzie miał jasny wybór. Wierzę, że mieszkańcy na takie referendum pójdą chętniej i bardziej masowo niż na wybory.


alt


alt

Danuta Sikora jako jedyna reprezentowała sejmiku województwa pomorskiegoUczestnicy spotkania przedstawili wiele problemów, które dostrzegają na Oruni i zgłosili je do obecnych na spotkaniu radnych. Wśród konkretnych zgłoszonych problemów były m.in. brak kanalizacji na ulicy Feliksa Muzyka, most na ulicy Starogardzkiej. Prezes Lewandowski miał pytania odnośnie planu zagospodarowania dla rejonu Czerwony Most.


Obecni na spotkaniu radni deklarowali chęć współdziałania i pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież