W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dyskusja o rozwoju i przyszłości Oruni

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
sobota, 31 stycznia 2015 14:47

W Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Lipcach odbyło się noworoczne spotkanie konsultacyjne o kierunkach rozwoju Oruni. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele mieszkańców Oruni, przedsiębiorców prowadzących na Oruni swoje firmy, rad rodziców oruńskich szkół.


Celem spotkania było poznanie potrzeb, oczekiwań i możliwości wspólnego określania zadań i sposobów ich realizacji w trosce o dobro mieszkańców i przedsiębiorców Oruni. Organizatorem spotkania było Koło Inżynierów i Pasjonatów "Nasza Orunia". Wśród zaproszonych gości byli: Danuta Sikora, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego; radni Miasta Gdańska - Małgorzata Chmiel, Jaromir Falandysz, Łukasz Hamadyk, Lech Kaźmierczak i Kazimierz Koralewski; Marian Szajna, były wiceprezydent Gdańska, były radny Sejmiku; prof. Andrzej Januszaitis, prezes Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"; prof. dr hab. inż. Jarosław Michalkiewicz, Członek Rzeczywisty PAN; architekt mgr inż. Stanisław Michel.


alt- Zorganizowaliśmy spotkanie jako przedstawiciele społeczności oruńskiej - powiedział Kazimierz Lewandowski, prezes zarządu CEMET Ltd sp. z o.o.. - Spotkaliśmy się, aby porozmawiać z nowo wybranymi radnymi, bo to oni mają największy wpływ na sprawy w naszym mieście, naszej dzielnicy. Spraw jest trochę więc warto o nich porozmawiać. Mam nadzieję, że to omówimy to nie tylko po to, aby załatwić sprawy Oruni, ale będzie to doskonały materiał i tworzywo do codziennej działalności radnych. Nasze problemy na Oruni większość zna, ale przypomnę. Chyba numer jeden, zwłaszcza jak na 21 wiek i jak na miasto, które ma aspiracje być stolica metropolii, to przestarzałe, niebezpieczne przejazdy kolejowe. To jest jedyna dzielnica, która ma ten problem kolejowy.  Druga sprawa to przeprowadzenie nowej linii energetycznej. Kolejne zagadnienie, które dotyczy nie tylko Oruni, ale całego miast, to kwestia bałaganu, brudu, nieporządku na podwórkach, placach, bocznych ulicach. Interesują nas również zagadnienia planu zagospodarowania przestrzennego. Chcielibyśmy wspólnie przy pomocy radnych ustalić jak my z Oruni mamy się dobijać o rozwiązanie tych problemów. Czy mamy zbierać przepisy, czy protestować, czy strajk robić. Jaką drogą iść?


altW swoim wystąpieniu prezes Lewandowski przedstawił swój pomysł związany z referendum. - Uważam, że dobrze by było, aby bardzo ważne sprawy w mieście były rozstrzygane w referendum - stwierdził prezes Lewandowski. Legitymacja do podejmowania tych decyzji jest taka sobie skoro do urn idzie mniejszość społeczeństwa. Nie chciałbym nikogo urazić, ale część radnych ma niewielkie kwalifikacje. Po trzecie wrażenie jest takie, że o wszystkim w mieście decyduje właściwie jedna osoba, jeden prezydent. Może warto w kadencji zrobić dwa, może trzy referenda w tym dotyczące na przykład bardzo istotnych spraw inwestycyjnych. Powinny powinny być krótkie i jasne - czy wolisz, żeby wydano taką sumę pieniędzy na to, czy taką na to. Temu powinna towarzyszyć informacja, że z tej inwestycji będzie korzystało na przykład 2000 osób dziennie, a z tej raz na tydzień 300. Każdy będzie miał jasny wybór. Wierzę, że mieszkańcy na takie referendum pójdą chętniej i bardziej masowo niż na wybory.


alt


alt

Danuta Sikora jako jedyna reprezentowała sejmiku województwa pomorskiegoUczestnicy spotkania przedstawili wiele problemów, które dostrzegają na Oruni i zgłosili je do obecnych na spotkaniu radnych. Wśród konkretnych zgłoszonych problemów były m.in. brak kanalizacji na ulicy Feliksa Muzyka, most na ulicy Starogardzkiej. Prezes Lewandowski miał pytania odnośnie planu zagospodarowania dla rejonu Czerwony Most.


Obecni na spotkaniu radni deklarowali chęć współdziałania i pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież