Jerzy Barzowski: Jak Struk sprawdzi Bonnę? » Z Jerzym Barzowskim, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, członkiem Komisji Zdrowia, Polityki Spo... Polska Gedania » Rozmowa z paniami Barbarą Janczukowicz i Rosvitą Stern rwie się, temat gorący, pasjonujący, zarazem ... Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał » Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Europejskiej, nie zwalnia Magdalen... Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni...
Reklama
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
środa, 22 stycznia 2020 15:55
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Euro ...
Słaby mecz gdańskich hokeistów
piątek, 24 stycznia 2020 21:34
Słaby mecz gdańskich hokeistów
Po słabym meczu hokeiści LOTOS PKH przegrali w hali Olivia z Comarch ...
Przemeblowanie w Lechii
czwartek, 23 stycznia 2020 19:29
Przemeblowanie w Lechii
Dobry rok 2019 Lechia zakończyła niespodziewanie źle. Bilans dwóch ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prezydent elekt do gdańskich związkowców: Nasz cel to godne życie w bezpiecznej Polsce

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 czerwca 2015 16:23

Reprezentanci organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” z Regionu Gdańskiego spotkali się w poniedziałek 29 czerwca w Filharmonii Bałtyckiej pod hasłem „35 lat blisko ludzi”. Związkowcy otrzymali specjalny list od prezydenta elekta Andrzeja Dudy.Na scenie Filharmonii zawisło 23 związkowe sztandary, w tym pierwszy – Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 1980 r., wykonany podczas strajku, na którym jeszcze nie ma nazwy NSZZ „Solidarność”.


Prezydent elekt Andrzej Duda wystosował list do  członków NSZZ „Solidarność” z Regionu Gdańskiego. Przesłanie odczytał Krzysztof Dośla podczas poniedziałkowego spotkania organizacji związkowych w Filharmonii Bałtyckiej.


- Pragnę złożyć serdecznie podziękowania członkom NSZZ „Solidarność” za wsparcie i zaufanie, jakim zostałem przez was obdarzony w niedawnych wyborach na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękuje wszystkim tym, którym tak jak mi bliskie są ideały „Solidarności”. Dziękuję za każdy oddany na mnie głos. To nasze wspólne zwycięstwo.
Pragnę powrócić raz jeszcze do niezwykle istotnych zagadnień zamieszczonych w umowie programowej zawartej 5 maja 2015 roku w Warszawie pomiędzy mną a Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Zadeklarowałem w niej wsparcie inicjatyw ustawodawczych tak ważnych dla Państwa jak i dla mnie. Godne życie w bezpiecznej Polsce to nie było jedynie hasło mojej prezydenckiej kampanii. To cel w procesie rozwoju naszego Państwa. Cel do którego będę dążył i który pragnę zrealizować. Wyrażam głębokie przekonanie, że działania i inicjatywy, które będę podejmował jako Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, w szczególności te realizowane we współpracy z NSZZ „Solidarność” pozwolą usprawniać funkcjonowanie naszego Państwa. Wierzę też głęboko, że przywrócą nadzieję na lepszą przyszłość i lepsze życie, tym, którzy być może tą nadzieję stracili – napisał do gdańskich związkowców Andrzej Duda


Wśród kilkuset związkowców z naszego regionu byli też Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Janusz Śniadek, lider związku do 2010 roku, poseł PiS i Andrzej Kołodziej, przywódca strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w 1980 roku.
– Naszym priorytetem od lat są te problemy, które dzisiaj są na ustach polityków od lewa do prawa. Pracownicze problemy były obecne na każdym ze spotkań kandydatów w kampanii prezydenckiej. Społeczeństwo boli wiek emerytalny, niska kwota wolna od podatków, płaca minimalna, umowy śmieciowe. Jeszcze rok temu byliśmy jako związkowcy sami. Niewielu ekonomistów, socjologów, politologów starało się nas zrozumieć. Wmawiali nam, że nie umiemy dostosować się do Europy, obrzucano nas inwektywami, gdy stawaliśmy w obronie pracownika – powiedział Piotr Duda i przekazał zapewnienie Andrzeja Dudy, że  jako pierwsze mają być realizowane inicjatywy podniesienia stopy wolnej od podatku i zmiany w ustawie emerytalnej, tak by znieść obligatoryjny wymóg 67 lat uprawniających do emerytury.


Z kolei Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiego regionu NSZZ „Solidarność” przypomniał, że po dziś dzień wiele robotniczych postulatów czeka na spełnienie.  
- Po czerwcu 1989 roku nadeszły trudne lata wolności. Wiele z tego, o czym marzyliśmy poszło nie tak. Nie tak, jak to sobie wyobrażaliśmy. Są z nami koledzy ze Stoczni Marynarki Wojennej, znajdującej się w upadłości. Hydrobudowa Gdańsk nie będzie obchodzić w tym roku 66-lecia swego istnienia. Sfera budżetowa ma zamrożone od siedmiu lat płace. Rozpoczął się protest strażaków. Oflagowali oni swoje pojazdy. A przecież to jest służba, którą trzeba wynagradzać. Tam pracują ludzie, którzy chcą tylko ciężką, odpowiedzialną pracą utrzymać rodziny. Mamy trwający protest oświaty. Dzisiaj i służba zdrowia to kłopot dla władzy. Szpitale to spółki prawa handlowego. A od przedstawicieli władzy słyszymy – i to nie jest żart: Intuicyjnie czujemy, że będzie dobrze – mówił Dośla.
- Dlaczego rządzący, którzy powinni czuć się odpowiedzialni, nie chcą tych problemów zauważyć i się nad nimi pochylić? – pytał lider gdańskiej „Solidarności”.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież