Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śnieg: Nie ma wroga na lewicy

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 czerwca 2015 18:02

Z Jerzym Śniegiem, liderem Rady Wojewódzkiej SLD w woj. pomorskim, członkiem Rady Krajowej SLD rozmawia Artur S. Górski- Leszek Miller deklaruje, że o kolejną kadencję przewodniczącego SLD nie będzie się ubiegał. Jest kryzys przywództwa na lewicy? Nadchodzi czas zmian pokoleniowych?
Jerzy Śnieg: Młodość jest interesująca. Wszyscy byliśmy młodzi. Świat wydawał się wówczas prostszy, wszystko było przed nami. W SLD stawialiśmy już na młodych. Nie można jednak zapominać o doświadczeniu. Doświadczenie i młodość muszą współpracować oraz iść ze sobą w parze. Nie chcemy przecież jakiejś pokoleniowej luki, a tym bardziej konfliktów miedzy ambitnymi młodymi, a doświadczonymi starszymi. Przecież Leszek, nasz szef, zapowiedział, że na przewodniczącego na następną kadencję nie startuje.


- Od jakiegoś czasu w mediach aktywny jest znów Włodzimierz Czarzasty. On pokieruje waszym sztabem wyborczym do jesiennych wyborów. To dobry lider na czas kampanii, a może i dalej?

Jerzy Śnieg: Włodkowi - mówię Włodkowi, bo znamy się od lat - szczególnie kibicuję. Tak, jak kibicuję   całej lewicy. To jest dobry lider dla całej formacji lewicowej. Czas na pojednanie. Zagrajmy jako jedna drużyna. O przywództwie na kolejne lata pogadamy po wyborach. Musimy mieć w wyborach dwucyfrowy wynik. O taki będziemy się starali i o taki zwrócimy się do naszych zwolenników i do tych, którym bliskie jest społeczne podejście do człowieka i gospodarki. Lewica w Polsce zasługuje na dobry wynik, a takim jest wynik dwucyfrowy.


- Czyli 10 procent, bo tamte 40 procent sprzed 20 lat się nie powtórzy…
Jerzy Śnieg: Na dzisiaj, przy obecnej sytuacji gospodarczej kraju trudno o typowanie. Sondaże też nie są wiarygodne. Za często się mylą w podawanych procentach poparcia, które zresztą co chwila się zmieniają.


alt- W nich na lewicy dominuje SLD, choć z mizernym poparciem w granicach 5 procent…
Jerzy Śnieg: Najważniejszą częścią lewicy jest Sojusz. To SLD jest najliczniejszy, ma struktury. Jestem nieco zniechęcony tą walką wewnątrz. Muszą następować zmiany i nastąpią. Ale powoli. Mamy wyjść teraz na zewnątrz, do ludzi.


- Ostatnio podjęliście próbę łagodzenia sporów. Sąd partyjny złagodził marcową karę dla waszego byłego szefa SLD Grzegorza Napieralskiego i zezwolił na pełnienie przez niego funkcji w partii…
Jerzy Śnieg: I teraz niechaj Grzegorz Napieralski pokaże, co on chce dla Sojuszu. Czy on uważa, że może być tylko szefem? Był już nim i pokazał co potrafi. Nie ma u nas namaszczenia, że kto raz był na czele, ma nim być na zawsze, wolno mu krytykować, oceniać, a nie pracować na rzecz partii.  


- Leszek Miller okazał miłosierdzie i wybaczył mu krytyczne wypowiedzi o partii i działanie na jej szkodę?

Jerzy Śnieg: Leszek Miller jest bardzo związany z ludźmi lewicy. Niektórzy ta jego dobrotliwość wykorzystują. Wewnętrzne tarcia osłabiają nas w oczach wyborców i osłabiają też lidera, tego głównego, jak i tych wojewódzkich, powiatowych. Oby teraz Napieralski działał dla dobra Sojuszu, chyba nie będzie tworzył żadnej frakcji.


- Jerzy Śnieg wznosi transparent „Nie ma wroga na lewicy”?
Jerzy Śnieg: Dzisiaj budujemy wspólną lewicę. Pracy jest dużo i dużo jest miejsca dla lewicy. Trzeba się dogadać i pójść pod jednym szyldem.


- OPZZ ma wam w tym pomóc? Przed tygodniem z inicjatywy OPZZ spotkali się przedstawiciele partii i ruchów lewicowych. Był Miller, była Wanda Nowicka i Barbara Nowacka, jako współprzewodnicząca Twojego Ruchu. Chcecie wypracować wspólny program?  
Jerzy Śnieg: Czas na to najwyższy. I myśmy pomagali dla OPZZ. Idziemy w dobrym kierunku. Dajmy sobie jeszcze kilka tygodni. Będzie wiadomo, co się z tego wykluje. Mamy realizować program społeczny. Przecież bezrobocie nadal doskwiera. Jest też to ukryte, nie tylko to zarejestrowane. Ludzie wyjeżdżają z kraju. Emeryci nie mają na godziwe życie po latach pracy. Jestem za podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Ludziom w kieszeni niechaj zostanie i te kilkadziesiąt złotych. Dla tego, komu słońce świeci to może nic, ale byłem ostatnio w aptece. Widziałem, jak wykuje się tylko część recepty. My w Kwidzynie proponujemy konkrety. Budujemy mieszkania. Realizujemy program lewicowy, program spółdzielczy. Nie patrzymy na zdolność kredytową na całe mieszkanie. Budujemy i nie mamy pustostanów. Mówmy więc o konkretach. A przede wszystkim mniej mówimy, a więcej róbmy…


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież