Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
wtorek, 04 sierpnia 2020 13:23
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
O godz. 18.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się p ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Śnieg: Nie ma wroga na lewicy

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 czerwca 2015 18:02

Z Jerzym Śniegiem, liderem Rady Wojewódzkiej SLD w woj. pomorskim, członkiem Rady Krajowej SLD rozmawia Artur S. Górski- Leszek Miller deklaruje, że o kolejną kadencję przewodniczącego SLD nie będzie się ubiegał. Jest kryzys przywództwa na lewicy? Nadchodzi czas zmian pokoleniowych?
Jerzy Śnieg: Młodość jest interesująca. Wszyscy byliśmy młodzi. Świat wydawał się wówczas prostszy, wszystko było przed nami. W SLD stawialiśmy już na młodych. Nie można jednak zapominać o doświadczeniu. Doświadczenie i młodość muszą współpracować oraz iść ze sobą w parze. Nie chcemy przecież jakiejś pokoleniowej luki, a tym bardziej konfliktów miedzy ambitnymi młodymi, a doświadczonymi starszymi. Przecież Leszek, nasz szef, zapowiedział, że na przewodniczącego na następną kadencję nie startuje.


- Od jakiegoś czasu w mediach aktywny jest znów Włodzimierz Czarzasty. On pokieruje waszym sztabem wyborczym do jesiennych wyborów. To dobry lider na czas kampanii, a może i dalej?

Jerzy Śnieg: Włodkowi - mówię Włodkowi, bo znamy się od lat - szczególnie kibicuję. Tak, jak kibicuję   całej lewicy. To jest dobry lider dla całej formacji lewicowej. Czas na pojednanie. Zagrajmy jako jedna drużyna. O przywództwie na kolejne lata pogadamy po wyborach. Musimy mieć w wyborach dwucyfrowy wynik. O taki będziemy się starali i o taki zwrócimy się do naszych zwolenników i do tych, którym bliskie jest społeczne podejście do człowieka i gospodarki. Lewica w Polsce zasługuje na dobry wynik, a takim jest wynik dwucyfrowy.


- Czyli 10 procent, bo tamte 40 procent sprzed 20 lat się nie powtórzy…
Jerzy Śnieg: Na dzisiaj, przy obecnej sytuacji gospodarczej kraju trudno o typowanie. Sondaże też nie są wiarygodne. Za często się mylą w podawanych procentach poparcia, które zresztą co chwila się zmieniają.


alt- W nich na lewicy dominuje SLD, choć z mizernym poparciem w granicach 5 procent…
Jerzy Śnieg: Najważniejszą częścią lewicy jest Sojusz. To SLD jest najliczniejszy, ma struktury. Jestem nieco zniechęcony tą walką wewnątrz. Muszą następować zmiany i nastąpią. Ale powoli. Mamy wyjść teraz na zewnątrz, do ludzi.


- Ostatnio podjęliście próbę łagodzenia sporów. Sąd partyjny złagodził marcową karę dla waszego byłego szefa SLD Grzegorza Napieralskiego i zezwolił na pełnienie przez niego funkcji w partii…
Jerzy Śnieg: I teraz niechaj Grzegorz Napieralski pokaże, co on chce dla Sojuszu. Czy on uważa, że może być tylko szefem? Był już nim i pokazał co potrafi. Nie ma u nas namaszczenia, że kto raz był na czele, ma nim być na zawsze, wolno mu krytykować, oceniać, a nie pracować na rzecz partii.  


- Leszek Miller okazał miłosierdzie i wybaczył mu krytyczne wypowiedzi o partii i działanie na jej szkodę?

Jerzy Śnieg: Leszek Miller jest bardzo związany z ludźmi lewicy. Niektórzy ta jego dobrotliwość wykorzystują. Wewnętrzne tarcia osłabiają nas w oczach wyborców i osłabiają też lidera, tego głównego, jak i tych wojewódzkich, powiatowych. Oby teraz Napieralski działał dla dobra Sojuszu, chyba nie będzie tworzył żadnej frakcji.


- Jerzy Śnieg wznosi transparent „Nie ma wroga na lewicy”?
Jerzy Śnieg: Dzisiaj budujemy wspólną lewicę. Pracy jest dużo i dużo jest miejsca dla lewicy. Trzeba się dogadać i pójść pod jednym szyldem.


- OPZZ ma wam w tym pomóc? Przed tygodniem z inicjatywy OPZZ spotkali się przedstawiciele partii i ruchów lewicowych. Był Miller, była Wanda Nowicka i Barbara Nowacka, jako współprzewodnicząca Twojego Ruchu. Chcecie wypracować wspólny program?  
Jerzy Śnieg: Czas na to najwyższy. I myśmy pomagali dla OPZZ. Idziemy w dobrym kierunku. Dajmy sobie jeszcze kilka tygodni. Będzie wiadomo, co się z tego wykluje. Mamy realizować program społeczny. Przecież bezrobocie nadal doskwiera. Jest też to ukryte, nie tylko to zarejestrowane. Ludzie wyjeżdżają z kraju. Emeryci nie mają na godziwe życie po latach pracy. Jestem za podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Ludziom w kieszeni niechaj zostanie i te kilkadziesiąt złotych. Dla tego, komu słońce świeci to może nic, ale byłem ostatnio w aptece. Widziałem, jak wykuje się tylko część recepty. My w Kwidzynie proponujemy konkrety. Budujemy mieszkania. Realizujemy program lewicowy, program spółdzielczy. Nie patrzymy na zdolność kredytową na całe mieszkanie. Budujemy i nie mamy pustostanów. Mówmy więc o konkretach. A przede wszystkim mniej mówimy, a więcej róbmy…


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież