Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Lechia wygrał sparing z Greuther Fuerth
poniedziałek, 20 stycznia 2020 21:50
Lechia wygrał sparing z Greuther Fuerth
Pierwszy sparing podczas obozu w tureckim Belek rozegrała Lechia. Pod ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kobiety powalczą w Gdańsku: Ewa Kopacz kontra Joanna Senyszyn?

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 lipca 2015 18:11

Gdańsk stał się miastem premierów. Stąd po premierostwo wystartował Jan Krzysztof Bielecki w 1991 roku, wyciągnięty z liberalnej szafy przez Lecha Wałęsę. Tutaj polityczne szlify zyskiwał Donald Tusk by jako jeden z trzech tenorów PO sprawnie wysyłać do kąta dwóch pozostałych i poszybować do Brukseli. Do tego grona, jak się dowiadujemy z kręgów sejmowych PO, dopisze się Ewa Kopacz, która ma z Gdańska startować w wyborach parlamentarnych, otwierając listę tej partii w gdańskim okręgu.


Dla Ewy Kopacz i PO to kwestia prestiżu. W macierzystym regionie, czyli w Radomiu, premier Kopacz na spektakularny sukces liczyć nie może. W drugiej turze wyborów prezydenckich 55 procent radomian zagłosowało na Andrzeja Dudę.  


Będziemy więc mieli w skali kraju najpewniej pojedynek Beata Szyło – Ewa Kopacz. A  w pomorskim wymiarze – rywalizację o głosy premier Szydło z Joanną Senyszyn, która najpewniej otrzyma trudne zadanie przywrócenia lewicy do świadomości gdańskich wyborców. Zanosi się więc na ciekawą, dynamiczną rywalizację o głosy wyborców.
- Łagodność kobiet w polityce to złudzenie. Panie są zajadłe, a męskie zagrywki nie są im obce. Liczenie na ocieplenie wizerunku jest błędem. Widać, że wejście w kampanię podkręciło emocje. Cóż, świat mężczyzn w polityce się zmniejszył. Panie kierując się retoryką partii, które reprezentują, Kopacz jako przewodnicząca PO, a Szydło, jako wiceprezes PiS, stają do rywalizacji o skalę poparcia. Joanna Senyszyn musi popracować, bo jej specyficzne gwiazdorstwo na lewicy nieco przybladło – ocenia dr Krzysztof Piekarski, politolog z UG.


Jeden z naszych rozmówców z kierownictwa PO snuł ostatnio rozważania, iż po tym, jak Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, a Sławomir Nowak potknął się na zegarku i upadł politycznie, pomorska PO cierpi na brak silnej osobowości. Ani gdańska liderka partii Agnieszka Pomaska (z którą nie udało się nam skontaktować) ani wicewojewoda Michał Owczarczak nie gwarantują spektakularnego sukcesu wyborczego. A PO potrzebuje utrzymania bastionu. Także dla Donalda Tuska, który za półtorej roku może wrócić z Brukseli i tu szukać odbicia do odbudowy partii by wygrać wybory w 2019 roku. Te najbliższe bowiem wydają się dla obecnej partii władzy przegrane. PO zapewne przetrwa w Sejmie w opozycji, dysponując 80, a maksimum stoma szablami.


- Nie boję się o wynik. Dobrze jest mieć premiera na liście. To przełoży się na mandaty dla PO. Stąd startował Donald Tusk, nim nie przeniósł się do Warszawy. Byłby bardzo zadowolony, gdyby premier Ewa Kopacz wystartowała z Gdańska – komentuje poseł PO Jerzy Borowczak.


Stąd i ostatnio większa aktywność premier Kopacz na Pomorzu, gdzie jak sama przyznała w rozmowie z Radiem Gdańsk „ładuje akumulatory” szczególnie odwiedzając jedną z galerii handlowych. Promowanie galerii na antenie radia to jednak nie całe zajęcie premier na Pomorzu.
- To będzie walka o wszystko. Nie zdziwi mnie start Ewy Kopacz z Gdańska, w którym jest ona w jakiś sposób zanurzona. W regionie pomorskim od lat wygrywają jedynki PO z wyśmienitym wynikiem. PO chce pokazać swój matecznik jako stabilny poparciem wyborców. Kopacz, jako liderka i lokomotywa wyborcza w naszym regionie da jej pewność sukcesu. Jego prawdopodobieństwo jest w Gdańsku wyższe niż gdzie indziej. Posłanka Pomaska to młoda twarz PO, ale na przyszłość. To byłoby taktyczne pociągnięcie. Na Pomorzu do wyjęcia jest sporo mandatów – mówi Piekarski.


Sukcesu wyborczego łaknie też SLD. Dla wieku działaczy tej partii mimo mizernego wyniku w wyborach prezydenckich i sondażach nadal nie ma życia poza Sojuszem.


I tutaj Sojusz upatruje szansę w kobiecie. To Joanna Senyszyn, która już nie zagrzewa miejsca w Europarlamencie i jest do zagospodarowania.  Jako, że Leszek Miller wystartuje ponownie z okręgu Gdynia-Słupsk dla Joanny Senyszyn przypadnie Gdańsk.
– Szansę dla Joanny Senyszyn na jej sukces lokuję raczej w zachodniej części województwa, która jest „lewoskrętna” ze względów politycznych, gospodarczych i socjologicznych. Jeśli Robert Biedroń dałby jej poparcie to kto wie? Lewica ma ten kłopot gdzie mandaty ma zbierać. W Gdańsku będzie trudno przywrócić SLD jako atrakcyjną propozycję wyborczą – dodaje Piekarski i przyznaje, że w Gdańsku wyborczy pojedynek Kopacz–Senyszyn byłby ciekawy. Dla samej Senyszyn zaś byłaby to szansa na ulokowanie się na pozycji pierwszoplanowej na Pomorzu.


- Wyborczy pojedynek tak różnych osobowości jak Ewa Kopacz i Joanna Senyszyn będzie na pewno bardziej strawny, bo i bardziej interesujący, niż rywalizacja między dotychczasowymi liderami list. Stworzy się szansa SLD na wynik lepszy niż na to wskazywałyby sondaże. Na tle wyrazistości Joanny Senyszyn jeszcze dobitniej ujawni się niewyrazistość Ewy Kopacz – uważa Marek Formela, członek władz krajowych SLD.


Przypomnijmy, że Ewa Kopacz jest „zanurzona” w Gdańsku od czasu, kiedy jako minister zdrowia postanowiła pozostawić rodzinny Szydłowiec i przenieść się do Gdańska. Urządziła tu swoje mieszkanie. Tutaj po studiach zamieszkała jej córka. Ewa Kopacz postanowiła zamieszkać w Gdańsku w 2010 roku, także po to by wzmacniać partyjną pozycję mając lepszy kontakt z sopocianinem Donaldem Tuskiem. Metoda okazała się skuteczna.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież