Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk...
Reklama
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połąc ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wakacje Pomorzan - jak wyjechać i szczęśliwie wrócić

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 03 lipca 2015 15:31

Upragnione lato przyniosło możliwość urlopowych wyjazdów. Najczęściej synonimem udanych wakacji jest wyjazd zagraniczny i choć nie zawsze tak musi być, bo nasz kraj oferuje również wiele ciekawych miejsc, to, aby z wakacji przywieźć tylko dobre wspomnienia warto z rozmysłem wybrać cel podróży.Wydaje się, ze mimo wszystko w miarę bezpiecznym miejscem jest Grecja, choć wiele ostatnio słychać o olbrzymich kłopotach ekonomicznych tego kraju to jednak turystyka jest tam jedną z podstawowych gałęzi gospodarki i mimo wszystko nie wydaje się, aby Grecy z dnia na dzień przestali czerpać z tego korzyści. – Grecja cieszy się popularnością nawet nieco większą niż ostatnio, to w związku z korzystnymi cenami, czy to jeśli chodzi o kontynent, czy wyspy greckie. Nie słyszałem natomiast przypadków, by ktoś dysponujący kartami kredytowymi  zagranicznych banków miał jakiekolwiek problemy w Grecji. Mogą się natomiast pojawić problemy czysto techniczne. Po prostu w bankomacie może zabraknąć pieniędzy – powiedział nam Wiesław Niechwiedowicz z gdańskiej Agencji Podróży i Turystyki Holidays. Można więc rozpatrzyć ewentualność zabrania ze sobą większej ilości gotówki. - Nadal popularnymi kierunkami są: Hiszpania wraz ze swoimi wyspami, Włochy, bliżej nas Chorwacja, czy dla klientów preferujących własny dojazd – Litwa. Z wiadomych przyczyn odnotowuje się spadek zainteresowania Północną Afryką – dodał Wiesław Niechwiedowicz.


Taki stan rzeczy związany jest oczywiście z niedawnymi atakami terrorystycznymi czy niestabilną sytuacją polityczną przede wszystkim w Tunezji, w mniejszym stopniu w Egipcie, pozostałe śródziemnomorskie kraje Afryki są mniej popularne ze względu na ceny. – Praktycznie nie można już mówić o jakichś egzotycznych miejscach podróży Pomorzan. Częste są pytania o wakacje i wyjazdy do Indonezji, Tajlandii, Chile, Japonii czy nawet Australii. Są też chętni na wyjazdy na przykład na Alaskę – stwierdził właściciel biura Holidays. Wczasy na Korfu można wykupić już od nieco ponad 1800 PLN, zaś w bułgarskich Złotych Pisakach już za niespełna 2400 PLN.


O ile zagrożenia ekonomiczne czy polityczne wydają się być możliwe do przewidzenia i można ich uniknąć np. nie wybierając się w zagrożone miejsca o tyle należy pamiętać, aby z wyjazdów przywieźć tylko miłe pamiątki. Podróże w tropikalne części świata lub do krajów rozwijających się wiążą się z narażeniem na egzotyczne drobnoustroje, a warunki sanitarne oraz poziom i dostępność opieki medycznej w takich rejonach najczęściej odbiegają znacznie od europejskich standardów. Planując podróż do krajów o podwyższonym ryzyku zdrowotnym należy skorzystać z konsultacji w poradni zajmującej się medycyną podróży bądź chorobami tropikalnymi. Na spotkanie z lekarzem specjalistą najlepiej umówić się w terminie co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, co w razie potrzeby ułatwi wygodne zaplanowanie schematu szczepień. Jeśli nie mamy tyle czasu warto i tak wybrać się do specjalisty, możliwy jest bowiem przyspieszony schemat szczepień, warto też dowiedzieć się jak zapobiegać malarii, o ile tam gdzie się wybieramy występuje ta groźna dla zdrowia i życia choroba. Obecnie jedynym szczepieniem wymaganym jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, chorobie wirusowej o potencjalnie śmiertelnym przebiegu, przenoszonej przez komary w części krajów Afryki i Ameryki Południowej. Jest ono warunkiem pozwolenia na wjazd do niektórych państw Afryki. Bywa wymagane także w przypadkach podróży tranzytowych przez kilka krajów obejmujących regiony zagrożone żółtą gorączką.


Dobór szczepień przed wyjazdem powinien zawsze być przeprowadzany indywidualnie w oparciu o trasę i charakter planowanej podróży oraz stan zdrowia podróżnego. Nie ma konkretnych wytycznych  ile szczepionek można przyjąć jednocześnie, ale zwykle podaje się maksymalnie cztery.


Choroby, przed którymi chronią szczepienia najczęściej zalecane w ruchu turystycznym to:
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczególnie Egipt, Indie, Chiny)
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B
- Tężec i błonica
- Dur brzuszny (szczególnie Indie, Afryka, Azja, Ameryka Południowa)
- Choroba Heinego-Medina (szczególnie Afryka Subsaharyjska, Indie)
- Meningokokowe zapalenie opon mózgowych (szczególnie Afryka środkowa, Indie)

Jerzy Domski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież