Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał » Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Europejskiej, nie zwalnia Magdalen... Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz...
Reklama
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
środa, 22 stycznia 2020 15:55
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Euro ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Rubin minimalnie lepszy od Lechii - wynik
wtorek, 21 stycznia 2020 17:07
Rubin minimalnie lepszy od Lechii - wynik
W drugim meczu sparingowym rozegranym podczas zgrupowania w Turcji Lec ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wakacje Pomorzan - jak wyjechać i szczęśliwie wrócić

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 03 lipca 2015 15:31

Upragnione lato przyniosło możliwość urlopowych wyjazdów. Najczęściej synonimem udanych wakacji jest wyjazd zagraniczny i choć nie zawsze tak musi być, bo nasz kraj oferuje również wiele ciekawych miejsc, to, aby z wakacji przywieźć tylko dobre wspomnienia warto z rozmysłem wybrać cel podróży.Wydaje się, ze mimo wszystko w miarę bezpiecznym miejscem jest Grecja, choć wiele ostatnio słychać o olbrzymich kłopotach ekonomicznych tego kraju to jednak turystyka jest tam jedną z podstawowych gałęzi gospodarki i mimo wszystko nie wydaje się, aby Grecy z dnia na dzień przestali czerpać z tego korzyści. – Grecja cieszy się popularnością nawet nieco większą niż ostatnio, to w związku z korzystnymi cenami, czy to jeśli chodzi o kontynent, czy wyspy greckie. Nie słyszałem natomiast przypadków, by ktoś dysponujący kartami kredytowymi  zagranicznych banków miał jakiekolwiek problemy w Grecji. Mogą się natomiast pojawić problemy czysto techniczne. Po prostu w bankomacie może zabraknąć pieniędzy – powiedział nam Wiesław Niechwiedowicz z gdańskiej Agencji Podróży i Turystyki Holidays. Można więc rozpatrzyć ewentualność zabrania ze sobą większej ilości gotówki. - Nadal popularnymi kierunkami są: Hiszpania wraz ze swoimi wyspami, Włochy, bliżej nas Chorwacja, czy dla klientów preferujących własny dojazd – Litwa. Z wiadomych przyczyn odnotowuje się spadek zainteresowania Północną Afryką – dodał Wiesław Niechwiedowicz.


Taki stan rzeczy związany jest oczywiście z niedawnymi atakami terrorystycznymi czy niestabilną sytuacją polityczną przede wszystkim w Tunezji, w mniejszym stopniu w Egipcie, pozostałe śródziemnomorskie kraje Afryki są mniej popularne ze względu na ceny. – Praktycznie nie można już mówić o jakichś egzotycznych miejscach podróży Pomorzan. Częste są pytania o wakacje i wyjazdy do Indonezji, Tajlandii, Chile, Japonii czy nawet Australii. Są też chętni na wyjazdy na przykład na Alaskę – stwierdził właściciel biura Holidays. Wczasy na Korfu można wykupić już od nieco ponad 1800 PLN, zaś w bułgarskich Złotych Pisakach już za niespełna 2400 PLN.


O ile zagrożenia ekonomiczne czy polityczne wydają się być możliwe do przewidzenia i można ich uniknąć np. nie wybierając się w zagrożone miejsca o tyle należy pamiętać, aby z wyjazdów przywieźć tylko miłe pamiątki. Podróże w tropikalne części świata lub do krajów rozwijających się wiążą się z narażeniem na egzotyczne drobnoustroje, a warunki sanitarne oraz poziom i dostępność opieki medycznej w takich rejonach najczęściej odbiegają znacznie od europejskich standardów. Planując podróż do krajów o podwyższonym ryzyku zdrowotnym należy skorzystać z konsultacji w poradni zajmującej się medycyną podróży bądź chorobami tropikalnymi. Na spotkanie z lekarzem specjalistą najlepiej umówić się w terminie co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, co w razie potrzeby ułatwi wygodne zaplanowanie schematu szczepień. Jeśli nie mamy tyle czasu warto i tak wybrać się do specjalisty, możliwy jest bowiem przyspieszony schemat szczepień, warto też dowiedzieć się jak zapobiegać malarii, o ile tam gdzie się wybieramy występuje ta groźna dla zdrowia i życia choroba. Obecnie jedynym szczepieniem wymaganym jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, chorobie wirusowej o potencjalnie śmiertelnym przebiegu, przenoszonej przez komary w części krajów Afryki i Ameryki Południowej. Jest ono warunkiem pozwolenia na wjazd do niektórych państw Afryki. Bywa wymagane także w przypadkach podróży tranzytowych przez kilka krajów obejmujących regiony zagrożone żółtą gorączką.


Dobór szczepień przed wyjazdem powinien zawsze być przeprowadzany indywidualnie w oparciu o trasę i charakter planowanej podróży oraz stan zdrowia podróżnego. Nie ma konkretnych wytycznych  ile szczepionek można przyjąć jednocześnie, ale zwykle podaje się maksymalnie cztery.


Choroby, przed którymi chronią szczepienia najczęściej zalecane w ruchu turystycznym to:
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczególnie Egipt, Indie, Chiny)
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B
- Tężec i błonica
- Dur brzuszny (szczególnie Indie, Afryka, Azja, Ameryka Południowa)
- Choroba Heinego-Medina (szczególnie Afryka Subsaharyjska, Indie)
- Meningokokowe zapalenie opon mózgowych (szczególnie Afryka środkowa, Indie)

Jerzy Domski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież