Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wakacje Pomorzan - jak wyjechać i szczęśliwie wrócić

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 03 lipca 2015 15:31

Upragnione lato przyniosło możliwość urlopowych wyjazdów. Najczęściej synonimem udanych wakacji jest wyjazd zagraniczny i choć nie zawsze tak musi być, bo nasz kraj oferuje również wiele ciekawych miejsc, to, aby z wakacji przywieźć tylko dobre wspomnienia warto z rozmysłem wybrać cel podróży.Wydaje się, ze mimo wszystko w miarę bezpiecznym miejscem jest Grecja, choć wiele ostatnio słychać o olbrzymich kłopotach ekonomicznych tego kraju to jednak turystyka jest tam jedną z podstawowych gałęzi gospodarki i mimo wszystko nie wydaje się, aby Grecy z dnia na dzień przestali czerpać z tego korzyści. – Grecja cieszy się popularnością nawet nieco większą niż ostatnio, to w związku z korzystnymi cenami, czy to jeśli chodzi o kontynent, czy wyspy greckie. Nie słyszałem natomiast przypadków, by ktoś dysponujący kartami kredytowymi  zagranicznych banków miał jakiekolwiek problemy w Grecji. Mogą się natomiast pojawić problemy czysto techniczne. Po prostu w bankomacie może zabraknąć pieniędzy – powiedział nam Wiesław Niechwiedowicz z gdańskiej Agencji Podróży i Turystyki Holidays. Można więc rozpatrzyć ewentualność zabrania ze sobą większej ilości gotówki. - Nadal popularnymi kierunkami są: Hiszpania wraz ze swoimi wyspami, Włochy, bliżej nas Chorwacja, czy dla klientów preferujących własny dojazd – Litwa. Z wiadomych przyczyn odnotowuje się spadek zainteresowania Północną Afryką – dodał Wiesław Niechwiedowicz.


Taki stan rzeczy związany jest oczywiście z niedawnymi atakami terrorystycznymi czy niestabilną sytuacją polityczną przede wszystkim w Tunezji, w mniejszym stopniu w Egipcie, pozostałe śródziemnomorskie kraje Afryki są mniej popularne ze względu na ceny. – Praktycznie nie można już mówić o jakichś egzotycznych miejscach podróży Pomorzan. Częste są pytania o wakacje i wyjazdy do Indonezji, Tajlandii, Chile, Japonii czy nawet Australii. Są też chętni na wyjazdy na przykład na Alaskę – stwierdził właściciel biura Holidays. Wczasy na Korfu można wykupić już od nieco ponad 1800 PLN, zaś w bułgarskich Złotych Pisakach już za niespełna 2400 PLN.


O ile zagrożenia ekonomiczne czy polityczne wydają się być możliwe do przewidzenia i można ich uniknąć np. nie wybierając się w zagrożone miejsca o tyle należy pamiętać, aby z wyjazdów przywieźć tylko miłe pamiątki. Podróże w tropikalne części świata lub do krajów rozwijających się wiążą się z narażeniem na egzotyczne drobnoustroje, a warunki sanitarne oraz poziom i dostępność opieki medycznej w takich rejonach najczęściej odbiegają znacznie od europejskich standardów. Planując podróż do krajów o podwyższonym ryzyku zdrowotnym należy skorzystać z konsultacji w poradni zajmującej się medycyną podróży bądź chorobami tropikalnymi. Na spotkanie z lekarzem specjalistą najlepiej umówić się w terminie co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, co w razie potrzeby ułatwi wygodne zaplanowanie schematu szczepień. Jeśli nie mamy tyle czasu warto i tak wybrać się do specjalisty, możliwy jest bowiem przyspieszony schemat szczepień, warto też dowiedzieć się jak zapobiegać malarii, o ile tam gdzie się wybieramy występuje ta groźna dla zdrowia i życia choroba. Obecnie jedynym szczepieniem wymaganym jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, chorobie wirusowej o potencjalnie śmiertelnym przebiegu, przenoszonej przez komary w części krajów Afryki i Ameryki Południowej. Jest ono warunkiem pozwolenia na wjazd do niektórych państw Afryki. Bywa wymagane także w przypadkach podróży tranzytowych przez kilka krajów obejmujących regiony zagrożone żółtą gorączką.


Dobór szczepień przed wyjazdem powinien zawsze być przeprowadzany indywidualnie w oparciu o trasę i charakter planowanej podróży oraz stan zdrowia podróżnego. Nie ma konkretnych wytycznych  ile szczepionek można przyjąć jednocześnie, ale zwykle podaje się maksymalnie cztery.


Choroby, przed którymi chronią szczepienia najczęściej zalecane w ruchu turystycznym to:
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczególnie Egipt, Indie, Chiny)
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B
- Tężec i błonica
- Dur brzuszny (szczególnie Indie, Afryka, Azja, Ameryka Południowa)
- Choroba Heinego-Medina (szczególnie Afryka Subsaharyjska, Indie)
- Meningokokowe zapalenie opon mózgowych (szczególnie Afryka środkowa, Indie)

Jerzy Domski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież