Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Lechia wygrał sparing z Greuther Fuerth
poniedziałek, 20 stycznia 2020 21:50
Lechia wygrał sparing z Greuther Fuerth
Pierwszy sparing podczas obozu w tureckim Belek rozegrała Lechia. Pod ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Lewnau: Wybierasz się na urlop? Zobacz, co może się zdarzyć i jak się przed tym chronić

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 03 lipca 2015 15:35

Każdy z nas marzy o ciekawych podróżach. Jedni w myślach wyjeżdżają do ciepłych krajów, inni rzeczywiście decydują się na wyjazd – najczęściej na słoneczne plaże lub w góry. Ekspert ERGO Hestii Kamila Lewnau, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Indywidualnych ERGO Hestii podpowiada, o czym należy pamiętać przed wyjazdem.



- Wyjeżdżając na urlop na pewno powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu. Jak wybrać te najlepiej dopasowane do naszych potrzeb?
Kamila Lewnau: Atrakcje turystyczne mogą zakończyć się nieprzewidzianymi zdarzeniami – nieszczęśliwy wypadek, nagła choroba czy kradzież bagażu zaliczają się do najczęściej zgłaszanych. Dlatego przed wyjazdem warto przemyśleć jakie ubezpieczenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Pierwszym elementem ubezpieczenia turystycznego, od którego zależy wybór zakresu ubezpieczenia jest określenie miejsca docelowego – Polska lub zagranica – oraz okres, na jaki się tam wybieramy.


- O czym należy pamiętać, gdy planujemy spędzić urlop w Polsce?
Kamila Lewnau: Jeżeli pozostajemy w Polsce to stale objęci jesteśmy opieką medyczną, więc nie musimy martwić się o ewentualne koszty leczenia, bo te zostaną w razie potrzeby pokryte przez NFZ. Wypoczywając w kraju lepiej zadbać o dobre ubezpieczenie NNW, czy ubezpieczenie bagażu. Przydatne może być również ubezpieczenie typu Medical Assistance – dzięki któremu ubezpieczyciel w razie potrzeby zorganizuje nam pomoc lekarza w razie np. gorączki u dziecka niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy.


alt




- Czym różni się ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny od krajowego?
Kamila Lewnau: Jeżeli wyjeżdżamy poza Polskę, musimy się upewnić, że nasze ubezpieczenie obejmuje terytorium kraju, gdzie mamy zamiar wypoczywać. Poza granicami kraju ważne są przede wszystkim koszty leczenia, dlatego przed wakacjami w krajach Unii Europejskiej warto się postarać o dokument pozwalający na dostęp do bezpłatnej służby zdrowia. Umożliwia to tzw. europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Procedura załatwiania karty nie jest długa, można ją uzyskać praktycznie od ręki. W tym celu należy złożyć wniosek w oddziale wojewódzkim lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia w miejscu zamieszkania. Karta EKUZ jest ważna przez 3 miesiące.


- Czy każda placówka honoruje karty EKUZ?
Kamila Lewnau: Niestety, nie każda placówka, w której turysta pokaże kartę EKUZ, będzie udzielała darmowych świadczeń. Należy pamiętać, że karta uprawnia do korzystania tylko z opieki medycznej w tych szpitalach i przychodniach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, a w miejscowościach typowo turystycznych najczęściej takich placówek nie ma. Za leczenie w prywatnych placówkach medycznych pacjenci muszą płacić samemu. Karta nie zapewnia też między innymi opłacenia kosztów transportu sanitarnego do Polski czy pokrycia wydatków związanych z zakupem leków. Dlatego wykupując ubezpieczenie podróżne warto zadbać, aby suma ubezpieczenia na koszty leczenia była jak najwyższa, szczególnie gdy podróżujemy do krajów, gdzie usługi medyczne są drogie jak np. Stany Zjednoczone.


alt



- Czy ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu do kraju to jedyne, o czym powinniśmy pamiętać?
Kamila Lewnau: Wybierając się na wakacje powinniśmy też sprawdzić, jakie zakres obejmuje ubezpieczenie. Zależnie od tego, czy będziemy leniuchować na plaży czy też mamy zamiar wspinać się po górach, ryzyko nieszczęśliwego wypadku związane z uprawianiem sportów ekstremalnych jest większe i dlatego najczęściej wymaga dodatkowej składki. Warto zapytać agenta, czy ubezpieczyciel oferuje pakiet assistance, który zagwarantuje, że w razie nieszczęśliwego wypadku, zachorowania, bez względu na porę dnia i nocy zostanie udzielona natychmiastowa pomoc.


- Ile kosztuje dobre ubezpieczenie?

Kamila Lewnau: Wybierając ubezpieczenie nie powinniśmy kierować się tylko jego ceną. Tania polisa najczęściej oznacza podstawowy zakres ubezpieczenia i w razie nagłej potrzeby możemy nie uzyskać oczekiwanej pomocy od naszego ubezpieczyciela.


ERGO Hestia rekomenduje – czym kierować się wybierając ubezpieczenie na czas podróży:
- Ubezpieczenie na czas podróży ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa Tobie i Twoim bliskim.
- Kieruj się zdrowym rozsądkiem i wiedzą na temat miejsc, do których jedziesz.
- Tania polisa ma zwykle ograniczony zakres i podstawową sumę ubezpieczenia. Może nie wystarczyć na pokrycie kosztów pomocy medycznej w cięższych przypadkach, dlatego omijaj polisy o najniższej składce.
- Sprawdź, co wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej. Ryzyko nieszczęśliwego wypadku związane np. z uprawianiem sportu ryzykownego jest większe i dla tego wymaga dodatkowej składki.
- Sprawdź, czy ubezpieczenie gwarantuje bezgotówkowe rozliczenie różnych kosztów poniesionych na skutek nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku za granicą.
- Zorientuj się, czy Twój ubezpieczyciel gwarantuje pakiet assistance. W razie nieszczęśliwego wypadku, zachorowania, bez względu na porę dnia i nocy zostanie udzielona natychmiastowa pomoc.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież