Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najlepsi młodzi artyści w finale konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 16 czerwca 2014 13:40

altXavery Wolski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zdobył w XIII edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” miesięczne stypendium artystyczne w Nowym Jorku. Nagroda specjalna – artystyczny wyjazd do Walencji – przypadła Małgorzacie Goliszewskiej z Akademii Sztuki w Szczecinie. Program od trzynastu lat funduje sopocka Grupa Ergo Hestia.


- Prace, które trafiły na konkurs, prezentują bardzo wysoki poziom. Świadczą o poszukiwaniu energii, jaka drzemie w młodych polskich artystach. Wybór zwycięzców przez jury był niezwykle trudny – mówi Magdalena Kąkolewska, koordynatorka programu Artystyczna Podróż Hestii w Grupie Ergo Hestia.


Sopocka grupa ubezpieczeniowa od 13 lat nagradza najbardziej obiecujących, młodych, polskich artystów, wysyłając ich w podróż artystyczną.
- Artystyczna Podróż Hestii to podróż ludzi młodych, ale już dojrzałych. Artystów, których spotykamy w wyjątkowym momencie swojej twórczości. Prawie opuścili bezpieczne mury Akademii, mają za sobą dobrą szkołę i za chwilę będą decydować, w którą stronę ruszą z dorosłymi projektami. Z prac finalistów powstała wystawa, która nie jest łatwa i spokojna. Nawet jeśli nie wszystkim się spodoba, to mam nadzieję, że zostawi ślad, ukłuje – mówił podczas wręczania nagród Piotr Śliwicki, Prezes Grupy Ergo Hestia, pomysłodawca konkursu.


Werdykt został ogłoszony 11. czerwca w warszawskim Domu Towarowym Braci Jabłkowskich podczas wernisażu wystawy finalistów XIII edycji Artystycznej Podróży Hestii. Do 25 czerwca będzie można zobaczyć tam prace finalistów konkursu – najlepsze spośród niemal trzystu, które młodzi, polscy artyści nadesłali na konkurs.


W Artystycznej Podróży Hestii walczą studenci 3., 4. i 5. roku wydziałów artystycznych uczelni państwowych. Prezentują swoją pracę: z dziedziny malarstwa, rzeźby i grafiki warsztatowej, ale również – fotografii czy sztuki cyfrowej.


Tegoroczny zwycięzca studiuje na IV roku grafiki krakowskiej ASP. Został nagrodzony za pracę audiowizualną pt. „Lamella”.
- Podczas pracy nad filmem, który realizuję od października 2013 roku, natrafiłem na teksty Jacques'a Lacana, dotyczące opisu libidalnej istoty nazwanej Lamellą. Istoty, które kręcę do tej pory, zafascynowały mnie pod względem ich plastycznych właściwości. Ślimaki afrykańskie, które są obiektem moich nagrań, przypominają jeden wielki organiczny mięsień, który może zmieniać się i ukształcać w niezliczoną ilość form. Co najważniejsze, z jednej strony są niesamowicie plastyczne i estetyczne, a z drugiej odwołują się również na swój sposób do wulgarnej estetyki sfer seksualności – mówił Xavery Wolski.


Urodzony we Francji artysta dotychczas zdobył m.in. nagrodę „Gazety Wyborczej” Kulturalne Odloty oraz został wyróżniony „Marką Radia Kraków” za zrealizowanie wydarzeń w ramach Zbiornika Kultury 2012. W konkursie Artystycznej Podróży Hestii jury doceniło artystę za pracę i postawę artystyczną. Teraz Xavery Wolski otrzyma miesięczne artystyczne stypendium w Nowym Jorku. W trakcie wernisażu została również wręczona nagroda specjalna – wyjazd do Walencji, który umożliwia współpraca Ergo Hestii z hiszpańskim partnerem ubezpieczeniowym DKV Seguros. Program pobytu w Hiszpanii Małgorzaty Goliszewskiej również wypełni praca twórcza.


Studiująca na szczecińskiej uczelni na kierunku Malarstwo i Nowe Media, Golińska została doceniona za pracę pt. „Wszystko”. Projekt składa się z serii 16 filmów wideo oraz tomiku poezji dokumentalnej pt. „Wszystko. Sugestie Googla dla mojego IP". W tomiku zebrane są autosugestie wyszukiwarki Google, obrazujące najczęstsze zapytania Polaków, przedstawione w formie poezji. 16 filmów wideo ukazuje proces powstawania tych wierszy i stanowi 16 osobnych historii, które nazwać można żyjącą poezją. Każdy z elementów pracy (tomik i poszczególne filmy) może istnieć osobno jako samodzielne dzieło, jak i stanowić integralną część całości o nazwie „Wszystko".


W tym roku przyznana została również specjalna nagroda Prezesa Grupy Ergo Hestia, którą otrzymał Matej Frank – student V roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – za pracę „Przestrzenie”.


Zwieńczeniem pracy twórczej laureatów konkursu będzie wystawa w Warszawie, podczas której zaprezentują między innymi owoce swoich zagranicznych inspiracji.

źródło ergohestia.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież