Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Borowczak: Panowie politykowali przy restauracyjnym stole

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 czerwca 2014 14:45

altZ Jerzym Borowczakiem, posłem Platformy Obywatelskiej rozmawia Artur S. Górski


- Z nagrań ujawnionych przez „Wprost” wynika, że mieliśmy do czynienia z próbą targu politycznego miedzy prezesem NBP, a przedstawicielem rządu, który nie powinna mieć miejsca w praworządnym państwie. Czy godzi to w niezależność NBP i dowodzi  nihilizmu konstytucyjnego Marka Belki, który winien stać na straży niezależności NBP? 
Jerzy Borowczak: Na ujawnienie nagrań rynki zareagowały stosunkowo spokojnie. Nie było dramatycznych konsekwencji. Zarówno prezes Belka, jak i minister Sienkiewicz są uznawani za wysokiej klasy fachowców. Ich rozmowa była  politykowaniem przy restauracyjnym stoliku. Przypominam też, że nie są oni członkami Platformy Obywatelskiej.


- Jednak jeden jest w rządzie, a drugi zawiaduje najważniejszą instytucją finansową państwa…
Jerzy Borowczak: Ubolewam, że wzięliśmy ludzi uznawanych za fachowców, nie politykierów, którzy jednak zaczęli politykować. I to oraz styl ich rozmowy nie przynosi nam chluby.


- NBP nie może się mieszać do bieżącej polityki i handlować głową ministra finansów. Czy planowanie i sugerowanie targu politycznym przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belkę i  ministra Bartłomieja Sienkiewicza nie godzi w zasady konstytucyjne?

Jerzy Borowczak: Nie postrzegam tego jako handlowanie. Nie od tego był tam pan Sienkiewicz. Panowie poszli sobie na pogaduszki prawdopodobnie w sprawie drukowania pieniędzy i przy okazji przy stole sobie popolitykowali i wyrazili swoje opinie. Marek Belka tylko wyraził opinię, że polityczny minister jakim był Jacek Rostowski nie jest dobrym ministrem.


- Poszli sobie, pogadali i zostali nagrani. Nie wiemy przez kogo. To klęska BOR i ABW?

Jerzy Borowczak: Mnie to niepokoi. Nasze służby działają źle. Być może trzeba zmienić procedury by takich rozmów nie odbywać w restauracjach. Od tego są gabinety ministrów. Nie będzie ryzyka, że kelner zamontuje podsłuch. Uważam, że rozmowa jest wstydliwa, ale nie ma w niej problemu bezpieczeństwa państwa. 


- Jest pan usatysfakcjonowany wyjaśnieniami premiera Tuska złożonymi po 50 godzinach od wybuchu afery i jego narracją wskazującą głównie na nielegalność nagrań?
Jerzy Borowczak: Premier Tusk był merytoryczny i odpowiedział na wiele pytań dziennikarzy. Obiecał, że jest do dyspozycji. Premier trafnie to ocenił i wydał decyzja tak w stosunku do Sławka Nowaka, jak i byłego wiceministra Parafianowicza. Ma on zaufanie do pana Sienkiewicza. Co do pana Belki to jego prezesura była propozycją prezydenta Komorowskiego i jak wiemy prezydent wezwał do siebie we wtorek rano prezesa Belkę, który nie widzi nic zdrożnego w rozmowie, prócz słów nieparlamentarnych.


- Wygląda na to, że jedynie Nowak i Parafianowicz poniosą konsekwencje afery taśmowej. Premier jest zbyt delikatny?

Jerzy Borowczak: Trudno by premier wszedł w układ wynikający z nielegalnych podsłuchów. Przecież te rozmowy zostały nagrane w sposób przestępczy. Rozumiem premiera Tuska skoro i prokurator generalny nie widzi podstaw by wszczynać śledztwo w sprawie rozmowy Belka – Sienkiewicz. 


- Jak pan ocenia kondycję pomorskiej Platformy?
Jerzy Borowczak: Jest ona nadwerężona. Będziemy pracować by jak najszybciej odbyły się wybory w pomorskiej PO.


- Premier napisał i mówił, że mu przykro, a panu nie wstyd, że ktoś taki, jak Sławomir Nowak był tu przez lata szefem Platformy?
Jerzy Borowczak: Czuję się zdegustowany. Głosując na Sławka i powierzając mu przywództwo Platformy, wraz z pozostałymi 90 procentami członków partii na Pomorzu, czuje się zawiedziony. Cóż więcej mogę powiedzieć… 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież