Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiści... » Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia od południa Główne Miasto zamien... Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli... Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany ostrym narzędziem na finale WOŚP » Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany ostrym narzędziem podczas finału WOŚP w Gdańsku...
Reklama
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
sobota, 19 stycznia 2019 21:32
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego d ...
MH Automatyka rozgromiła Polonię Bytom przy pustych trybunach
piątek, 18 stycznia 2019 21:03
MH Automatyka rozgromiła Polonię Bytom przy pustych trybunach
W rozegranym w hali Olivia bez udziału publiczności i oprawy muzyczn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

IX Piknik na Zdrowie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 14 czerwca 2014 21:31

Gdański Uniwersytet Medyczny już po raz dziewiąty zorganizował w Parku Zielonym "Piknik na Zdrowie". Na odwiedzających imprezę czekało 65 stoisk oferujących różnorodne badania.


"Piknik na Zdrowie" to przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym, którego głównym celem jest szerzenie wiedzy medycznej przydatnej w codziennym życiu potencjalnego pacjenta.


alt


- Na "Pikniku" oferujemy cały przekrój badań - powiedziała Jolanta Świerczyńska-Krok, specjalista do spraw promocji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Od badań kardiologicznych, przez nadciśnienie po okulistyczne. W tym roku po raz pierwszy uczymy obsługi AED czyli defibrillatora automatycznego. To umiejętność bardzo potrzebna, bo bardzo często ratująca ludziom życie. Dużo jest stoik typowo dziecięcych. Do Szpitala Pluszowego Misia dzieci mogły przyjść ze swoim misiem i zobaczyć co się z nim dzieje. Po raz pierwszy w pikniku bierze udział neurologia rozwojowa.


alt


Wśród atrakcji przygotowanych na dziewiątą edycję "Pikniku na Zdrowie" były bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi, porady jak rzucić palenie, nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne, USG tarczycy, konkursy rysunkowe dla dzieci. Gościem Pikniku było Pomorskie Centrum Słuchu i Mowy, którego przedstawiciele wykonywali przesiewowe badania słuchu oraz udzielali porad logopedycznych i psychologicznych.


alt


Podczas „Pikniku na Zdrowie” mieszkańcy Gdańska w wieku 18-60 lat, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C, mogli skorzystać z bezpłatnych badań anty – HCV. Akcja realizowana była w ramach kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.


alt


W trakcie Pikniku można było zapisać się do Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku/Komórek Krwiotwórczych. Im więcej potencjalnych dawców (przebadanych i zarejestrowanych), tym większe prawdopodobieństwo znalezienie zgodnego dawcy dla chorego. Do rejestru mogła zapisać się każda zdrowa osoba w wieku 18-50 lat.


alt


Od kilku lat automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED – automated external defibrillator) można spotkać w miejscach użyteczności publicznej, firmach i instytucjach. Charakterystyczna zielona tabliczka z białym sercem wskazuje miejsce przechowywania gotowego do natychmiastowego użycia urządzenia. Podczas akcji ratunkowej z wykorzystaniem AED należy wykonać kilka prostych czynności, których będzie można nauczyć się podczas Pikniku na Zdrowie. Na Pikniku szkolenie przeprowadzali członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody na Pikniku nie brakowało gości.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież