Lotos nagrodził pracownice stacji paliw, które uratowały niemowlę » Pracownice stacji paliw Lotos, które uratowały niemowlę, zostały nagrodzone przez władze spółki. Pan... Święto Uniwersytetu Gdańskiego – otwarcie roku jubileuszowego 50-lecia... » 20 marca 2020 roku minie 50 lat od powstania Uniwersytetu Gdańskiego. Dziś to największa uczelnia w ... Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej » Rozmowa z Teresą Wulnikowską, jedyną kandydatką SLD do rad dzielnic w Gdańsku.- Czy mieszkańcy ul.Ko... Pomnik rotmistrza Pileckiego w Gdańsku jeszcze nie stanął, a już jest ... » 15 marca br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wydaną w imieniu prezydent Miasta Gdańska... Zahistoriowani » Grupą uczniów II Liceum Ogólnokształcących uwielbiających historię licealistów pragnie przez projekt... Czy koalicja roztopi lewicę? » Z prof. Longinem Pastusiakiem, liderem pomorskich list SLD-UP do Europarlamentu w 2009 i 2014 roku, ... Rajmund Rybiński: Gospodarka III RP czyli restauracja kapitalizmu na m... » W niniejszym wykładzie chciałbym pokazać choćby cząstkę tego, co prawicowa polityka historyczna wypa... Red. Żebrowski rzecznikiem prezydent? » Według nieoficjalnych informacji "GG", głównym kandydatem do objęcia funkcji spikera prezydent Gdańs... Ostatnie pożegnanie Floriana Staniewskiego » W środę na cmentarzu łostowickim pożegnano Floriana Staniewskiego (73. l), zmarłego kilka dni temu p... Bistro Gdańsk » Ponad 900 tys. złotych przeznaczył w ciągu ostatnich trzech miesięcy gdański urząd miasta na "zakup ...
Reklama
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
wtorek, 19 marca 2019 13:46
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
Rozmowa z Teresą Wulnikowską, jedyną kandydatką SLD do rad dzielni ...
Trefl pokazał lwie serce, ale w Final Four zagra Zenit
wtorek, 19 marca 2019 19:42
Trefl pokazał lwie serce, ale w Final Four zagra Zenit
Siatkarze Trefl mieli cztery meczbole i piłkę w górze aby wygrać w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ewy Bogucka Pudlis w malborskim „Szpitalu Jerozolimskim”
wtorek, 05 marca 2019 14:11
Ewy Bogucka Pudlis w malborskim „Szpitalu Jerozolimskim”
Nie często wybieram się na wystawy malarstwa poza granice trójmiejs ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

IX Piknik na Zdrowie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 14 czerwca 2014 21:31

Gdański Uniwersytet Medyczny już po raz dziewiąty zorganizował w Parku Zielonym "Piknik na Zdrowie". Na odwiedzających imprezę czekało 65 stoisk oferujących różnorodne badania.


"Piknik na Zdrowie" to przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym, którego głównym celem jest szerzenie wiedzy medycznej przydatnej w codziennym życiu potencjalnego pacjenta.


alt


- Na "Pikniku" oferujemy cały przekrój badań - powiedziała Jolanta Świerczyńska-Krok, specjalista do spraw promocji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Od badań kardiologicznych, przez nadciśnienie po okulistyczne. W tym roku po raz pierwszy uczymy obsługi AED czyli defibrillatora automatycznego. To umiejętność bardzo potrzebna, bo bardzo często ratująca ludziom życie. Dużo jest stoik typowo dziecięcych. Do Szpitala Pluszowego Misia dzieci mogły przyjść ze swoim misiem i zobaczyć co się z nim dzieje. Po raz pierwszy w pikniku bierze udział neurologia rozwojowa.


alt


Wśród atrakcji przygotowanych na dziewiątą edycję "Pikniku na Zdrowie" były bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi, porady jak rzucić palenie, nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne, USG tarczycy, konkursy rysunkowe dla dzieci. Gościem Pikniku było Pomorskie Centrum Słuchu i Mowy, którego przedstawiciele wykonywali przesiewowe badania słuchu oraz udzielali porad logopedycznych i psychologicznych.


alt


Podczas „Pikniku na Zdrowie” mieszkańcy Gdańska w wieku 18-60 lat, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C, mogli skorzystać z bezpłatnych badań anty – HCV. Akcja realizowana była w ramach kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.


alt


W trakcie Pikniku można było zapisać się do Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku/Komórek Krwiotwórczych. Im więcej potencjalnych dawców (przebadanych i zarejestrowanych), tym większe prawdopodobieństwo znalezienie zgodnego dawcy dla chorego. Do rejestru mogła zapisać się każda zdrowa osoba w wieku 18-50 lat.


alt


Od kilku lat automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED – automated external defibrillator) można spotkać w miejscach użyteczności publicznej, firmach i instytucjach. Charakterystyczna zielona tabliczka z białym sercem wskazuje miejsce przechowywania gotowego do natychmiastowego użycia urządzenia. Podczas akcji ratunkowej z wykorzystaniem AED należy wykonać kilka prostych czynności, których będzie można nauczyć się podczas Pikniku na Zdrowie. Na Pikniku szkolenie przeprowadzali członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody na Pikniku nie brakowało gości.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież