Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ile kosztowała nas misja Cox-Kwaśniewski? A. Fotyga zapyta nowy europarlament

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 czerwca 2014 13:48

altSłużby prasowe Parlamentu Europejskiego trzymają „gryf tajności” nad kosztami, jakie ponoszą podatnicy na nieudane polityczne misje pod szyldem Unii Europejskiej. Czekamy na odpowiedzi na proste pytania o koszty misji Cox-Kwaśniewski na Ukrainie. Ta kwestia stanie się zapewne przedmiotem zainteresowania nowo wybranego europarlamentu. Zapytania do Komisji Europejskiej i kandydatów na nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego skieruje m.in. Anna Fotyga, europarlamentarzystka PiS z Pomorza i była szefowa dyplomacji.


Jeśli determinacji europosłów wystarczy to także OLAF, czyli Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, mający funkcje kontrolne w sprawie nadużyć na szkodę budżetu UE, korupcji oraz poważnych uchybień wewnątrz instytucji europejskich, powinien zająć się kosztami rozmaitych misji.


-  Nie dziwi mnie zbytnio to milczenie urzędników i to, że urzędnicy różnych instytucji europejskich starają się ukrywać niewygodne informacje.  – komentuje Anna Fotyga i dodaje:
- To zadanie pozostaje aktualne, niezależnie od tego, jakie dalsze dociekania prowadzić będą np. dziennikarze. Kwestie skuteczności, kosztów i osób zaangażowanych są zasadniczymi elementami kształtowania formuły misji dobrej woli, które wykonują byli czynni politycy, czy inne osobistości uczestniczące w polityce międzynarodowej. Europosłowie  mogą wykorzystać narzędzia, którymi dysponują, by uzyskać odpowiedzi i na te pytania. Być może staną one podczas przesłuchania kandydatów na szefów Parlamentu Europejskiego – mówi Fotyga.


Nie wykluczone, iż sprawa kosztów misji politycznych pojawi się też podczas wysłuchania politycznego programu nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej.


Przypomnijmy, że warszawskie biuro byłego prezydenta Kwaśniewskiego odpowiedziało nam, że polski podatnik jakoby nie zapłacił za ukraińską misję Cox-Kwaśniewski ani eurocenta. W imieniu byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Anna Wnuk – Błażejczyk, dyrektor jego Biura przekazała nam, iż koszty misji Cox - Kwaśniewski były ponoszone przez Parlament Europejski i rząd Ukrainy, obaj wypełniali misję jako wolontariusze, a strona polska nie miała żadnych wydatków.


Były prezydent zapomniał widocznie, że co roku polska składka do Unii Europejskiej to bagatela 4,4 mld euro. W latach 2014-20 nasza składka, jak już informował Piotr Serafin, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich, ma wynieść 30 mld euro (125 mld zł). Składają się na nią wszyscy opodatkowani Polacy.


- Obywatele ponosili i ponoszą koszty i mają prawo wiedzieć w jaki sposób Unia Europejska nasze pieniądze wydaje. Zastanowimy się więc jak wspomóc opinię publiczną. Interesujemy się instytucją OLAF. Do tej pory to Komisja Europejska bardziej chce kontrolować instytucje krajowe w związku z funduszami europejskimi. Aparat kontrolny też powinien dotyczyć Komisji Europejskiej, jako instytucji unijnej – dodaje Anna Fotyga.


Z kolei źródła dochodów prezydenckiej pary Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich stały się ponownie przedmiotem zainteresowania opinii publicznej w związku z nieudaną próba odebrania immunitetu poselskiego Mariuszowi Kamińskiemu, byłemu szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego. CBA prowadziło bowiem operację, która dotyczyła domniemania  „uchylania się Jolanty Kwaśniewskiej i Aleksandra Kwaśniewskiego od opodatkowania oraz podejmowanie działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych”. We wtorek Sejm nie zgodził się na uchylenie immunitetu Kamińskiego. o co wnioskowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.


Były prezydent Aleksander Kwaśniewski i jego żona Jolanta zaprzeczyli, by dokonywali zakupów ze środków pochodzących z nieudokumentowanych źródeł i oświadczyli, że nie po raz pierwszy są ofiarami „brutalnego ataku politycznego Mariusza Kamińskiego i osób z nim związanych”.  W latach 2006-07. CBA zajęło się m.in. nieruchomościami Kwaśniewskich, a agenci biura próbowali dowieść, że kupili oni willę w Kazimierzu Dolnym na podstawioną osobę.
– Oluś zawsze był krętaczem i to małym krętaczem – mówił w pamiętnej rozmowie Józef Oleksy biznesmenowi Aleksandrowi Gudzowatemu, a był przy tym „jak brzytwa”.


Drugi wątek to kontakty i odpłatne usługi „doradcze” prezydenta Kwaśniewskiego.
Przypomnijmy, że były prezydent przyznał, iż od stycznia, od czasów protestów na Majdanie, pracuje dla spółki należącej do ukraińskiego biznesmena Mykoły Złoczewskiego, byłego ministra z czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, właściciela największej firmy gazowej w kraju, spółki Burisma Holdings Ltd, zarejestrowanej  w Limassol na Cyprze. 


Kwaśniewski wielokrotnie w tym czasie zabierał publicznie głos w sprawie Ukrainy, krytykował oligarchów i korupcję. Co nie przeszkadzało mu w związaniu się za wynagrodzeniem z firmą człowieka, który korzystał z przywilejów władzy. Złoczewski to były szef Państwowego Komitetu Zasobów Naturalnych, były minister środowiska i zasobów naturalnych, minister energetyki i wiceszef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Kwaśniewski odpłatnie doradza też prezydentowi Kazachstanu dyktatorowi Nursułtanowi Nazarbajewowi.


- Informacje o powiązaniach byłego prezydenta na Ukrainie, które wyszły na światło dzienne oraz to, iż był zaangażowany w skompromitowane układy podważa jego wiarygodność,  jako przedstawiciela Polski i Unii w misjach dobrej woli. Wygląda też na to, iż prezydent Kwaśniewski nie jest tak wpływową osobą, na jaką umiejętnie go kreowano na polskiej scenie politycznej – dodaje była szefowa dyplomacji.


Misja Cox - Kwaśniewski została powołana przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza w maju 2012r. jako rezultat uzgodnień między nim i premierem rządu Ukrainy M. Azarowem. Przeloty, hotele, spotkania i rauty dwóch byłych czynnych polityków i ich europejskie splendory musiały kosztować Europejczyków sporo.  Misja odbyła 28 wizyt na Ukrainę i kilkanaście w Brukseli i innych stolicach europejskich.


Zapytaliśmy więc za pośrednictwem oficerów prasowych odpowiedzialnych za obsługę polityki zagranicznej Parlamentu Europejskiego jak Parlament Europejski i jego przewodniczący Martin Schulz oceniają skuteczność tych misji? Kto finansował misję Kwaśniewski – Cox na Ukrainie? Jakie Parlament Europejski poniósł koszty finansowe w związku z misją Kwaśniewskiego i Coxa na Ukrainie?


Na razie urzędnicy finansowani m.in. z transferów wpłat z tytułu VAT, procentu DNB oraz naszej składki, realizowanych każdego pierwszego roboczego dnia miesiąca, dwanaście razy w roku, milczą.  
ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-2 #7 Niewierana od R. 2014-06-14 18:41
Nic co wypowiedziane nie ginie. W poniedziałkowym wydaniu "Wprost" opublikuje bulwersujące informacje o mechanizmach funkcjonowania władzy w Polsce! O naszym Noewaku pindolino tez. Na razie to nagrania: Marka Belki z Narodowego Banku Polskiego z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem oraz Sławomira Nowaka z Parafianowiczem , któremu podlega skarbówka! Będzie się działo i tylko nocy będzie mało!
Cytować
 
 
-3 #6 Wierny Tomek 2014-06-13 16:45
To Aleksander Kwaśniewski wprowadzał na europejskie salony Wiaczesława Mosze Kantora, kontrolującego Acron I nie tylko poznał go z Jose Barroso oraz ważnymi eurokratami, ale też lobbował na rzecz interesów Kantora.Za rządów PO
Cytować
 
 
+1 #5 Żelazny 2014-06-13 13:15
Dwie kadencje prezydentury i tylko jedna willa?! Panie kochany, to nawet stomatolog może sobie kupić taką willę!
Cytować
 
 
-1 #4 Żelazny 2014-06-13 13:15
Dwie kadencje prezydentury i tylko jedna willa?! Panie kochany, to nawet stomatolog może sobie kupić taką willę!
Cytować
 
 
-2 #3 Hello Tomorrow 2014-06-13 13:07
Prezydent na posyłki bojarów na salonach europejskich. Godność i honor to rzecz wyniesiona z domu, a tak go chcieli namaścić na księcia pana...
Cytować
 
 
-3 #2 Olo2 2014-06-13 04:23
nie popełniła samobójstwa zanim zada pytanie!!! GSAF
Cytować
 
 
+4 #1 Macho! 2014-06-12 21:01
Gdyby nie Jolanta Olek byłby pensjonariuszem odwykóki. Kobieta go targała ku górze!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież