Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szkoła w Kokoszkach - Prokuratura Apelacyjna nakazała ponowne postępowanie

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 czerwca 2014 14:16

Temat szkoły przy ulicy Azaliowej na gdańskich Kokoszkach nadal budzi wiele kontrowersji. Wybór operatora i przekazanie placówki prywatnemu podmiotowi - to podstawy na których Franciszek Potulski oraz Jolanta Banach oparli zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Ta jednak odmówiła wszczęcia postępowania. Prokurator Generalny Andrzej Seremet jest innego zdania: „Decyzja została podjęta przedwcześnie”.


Budowa szkoły na Kokoszkach pochłonęła z budżetu miasta 36 mln zł. W budynku o powierzchni 9 tys. m2 wyznaczono obwód szkolny mający liczyć 650 uczniów, czyli w stopniu znacznym  przekraczający dopuszczalną liczbę zakładaną w projekcie. Operator zarządzający budynkiem rocznie zyska nawet 1 mln zł, pomijając subwencję wypłacaną ze środków pozostających w kasach miasta Gdańsk, w zamian za zwrot podatku VAT oraz przychody z tytułu dzierżawy. 

Sprawa jest wielowątkowa. W pierwszej kolejności dotyczy przekazania budynku publicznego, wybudowanego za miejskie pieniądze, prywatnemu podmiotowi. Opierając się o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 9 czerwca 2010 roku, Franciszek Potulski, były Sekretarz Stanu w MENiS oraz Jolanta Banach, była Sekretarz Stanu w MPPiSS, złożyli do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku doniesienie o nieprzestrzeganiu przepisów prawa przez władze Miasta Gdańsk. Nieprawność podjętej decyzji potwierdza również Ministerstwo Edukacji Narodowej oznajmiając, że „obowiązek gminy polegający na zakładaniu i prowadzeniu publicznych placówek oświatowych nie może być przekazany odrębnej osobie prawnej”. Władze miasta nie zmieniły swojego stanowiska, podważając przy tym kompetencje MEN- u.

- Ja to pismo sporządziłem, więc dla prokuratury jestem najważniejszym świadkiem. Najciekawsze jest to, że nie dostałem uzasadnienia odmowy wszczęcia postępowania. Dopiero z pisma Prokuratura Generalnego wynika to uzasadnienie, które kładzie na kolana. Z tego pisma wynika, że Prokuratura Okręgowa stwierdziła, że może ta szkoła prywatna będzie lepsza. Na tej postawie chcę postawić wniosek, żeby sprywatyzować prokuraturę - komentuje Franciszek Potulski, jeden z autorów zawiadomienia ws. przekazania szkoły prywatnemu podmiotowi.

Kolejnym aspektem jest rozpisanie i rozstrzygnięcie konkursu na operatora szkoły, w których dopatrzono się nieprawidłowości formalnych- dopuszczenie do drugiego etapu podmiotu, który nie złożył wymaganych dokumentów oraz brak zabezpieczenia na wypadek pojawienia się negatywnych skutków prowadzenia szkoły przez prywatnego operatora. Doniesienie zostało złożone przez Piotra Gierszewskiego, radnego z ramienia PiS oraz przewodniczącego Komisji Edukacji. W tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła postępowanie, choć władze miasta tłumaczą się dobrem dzieci. Według ich opinii będą miały lepsze warunki edukacyjne niż w szkole publicznej, ośmieszając tym samym realizowane przez siebie zadania oświatowe. Z drugiej strony szkoła publiczna, jednak niepubliczną, ale finansowaną z budżetu miasta?


alt


Postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez Pawła Adamowicza, prezydenta Miasta Gdańska przy ogłaszaniu konkursu na operatora szkoły w Kokoszkach oraz nieprawidłowości w związku z przebiegiem i wyborem oferty na najem lokalu na szkodę interesu publicznego tj. o przestępstwo jest w toku, jednak doniesienie o przekazaniu zarządu nad budynkiem prywatnemu podmiotowi zostało przez Prokuraturę Okręgową odrzucone. Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował odpowiednie pismo do Prokuratora Generalnego. Na jego podstawie Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku zbadała akta postępowania.

„W związku z powyższymi uchybieniami Prokurator Apelacyjny w Gdańsku skierował do miejscowego Prokuratora Okręgowego pismo wskazujące ujawnione nieprawidłowości wraz z wnioskiem o rozważenie podjęcia na nowo postępowania oraz dołączenia go do sprawy prowadzonej aktualnie przez Prokuraturę Okręgową ze względu na łączność podmiotową” - czytamy w otrzymanym piśmie.

Prokuratura Okręgowa zapoznając się z aktami sprawi popełnia szereg błędów. Postanowiła odmówić wszczęcia postępowania, ponieważ w ich ocenie czyn nie zawierał znamion czynu zabronionego. Nie da się stwierdzić na tym etapie, czy prezydent Paweł Adamowicz działał na szkodę interesu publicznego oraz czy prowadzenie placówki przez prywatnego operatora okaże się niekorzystne finansowo i wpłynie na poziom kształcenia.

Prokuratura Apelacyjna po zapoznaniu się z aktami sprawi stwierdziła, że „decyzja została podjęta przedwcześnie, bez wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenie”. W zgromadzonym materiale zabrakło stanowiska Kuratora Oświaty, które jest wymagane w zakresie oświaty i tym samym przekazania szkoły osobie fizycznej lub prawnej (zgodnie z art. 5 ust. 5G ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty i art. 59 ust. 2 cyt. Ustawy o przedmiocie likwidacji szkół). Nie zwrócono się w tej sprawie do związków zawodowych w celu uzyskania ich opinii, co również jest istotne dla oceny, czy przekazanie szkoły w Kokoszkach do prowadzenia jednostce niesamorządowej było zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

- Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przekazała informację o wszczęciu postępowania, jednak jeżeli miałbym patrzeć na daty to nastąpiło to przed przedstawieniem stanowiska Prokuratora Generalnego. Pismo do Związku Nauczycieli Polskich zostało nadane 4 czerwca, natomiast informacja o ponownym rozpatrzeniu sprawy pojawiła się w połowie maja - oznajmił Franciszek Potulski.

Pod lupę wzięto poziomu ocenianego postępowania. Według Prokuratury Apelacyjnej opis czynu był zbyt ogólnikowy, co spowodowało brak rzetelnego zapoznania się ze wszystkimi czynami opisanymi w zawiadomieniu o przestępstwie. Nie odniesiono się również do kwestii liczby uczniów, która ma być kształcona w placówce przy ulicy Azaliowej 18, tj. 625 (gdzie nie powinna przekroczyć 70, w wypadku przekazania budynku prywatnemu podmiotowi).

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 kabaret 2014-06-18 12:00
Nie zwrócono się w tej sprawie do związków zawodowych w celu uzyskania ich opinii, co również jest istotne dla oceny, czy przekazanie szkoły w Kokoszkach do prowadzenia jednostce niesamorządowej było zgodne z obowiązującymi przepisami prawa... A to związki zawodowe są od wykładni prawa ???
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież