Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Targ polityczny – Belka musi odejść?

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 czerwca 2014 16:32

- Mieliśmy do czynienia z próbą targu politycznego, która w ogóle nie powinna mieć miejsca w praworządnym państwie – mówi prof. Leszek Balcerowicz w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Podobnie uważają politycy opozycji, wyjątkowo w tej kwestii zgodni.


Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem oraz z szefem NBP Markiem Belką, a temat rozmowy: ujawnione w weekend przez tygodnik „Wprost” nagrania. Prezydent spotkał się z Belka rano o 8, o godz. 9 – z szefem rządu.
Komorowski rozmawiał z Belką o jego współpracy - jako szefa NBP - z Radą Polityki Pieniężnej, a także o projekcie nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, którym zajmie się rząd.


Jak informuje Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta rozmowa prezydenta z premierem dotyczyła „kwestii technicznej i możliwości zrealizowania nagrań i motywacji, która mogła stać za tego typu działaniem”. Trzaska-Wieczorek dodała, że prezydent „jest dziś zatroskany przede wszystkim bezpieczeństwem polskiego pieniądza i stabilnością gospodarki”.
- Dla mnie jako osoby, która przez lata walczyła o niezależność banku centralnego, treść tej rozmowy jest bulwersująca. Jeżeli NBP ma być niezależny, to jego kierownictwo nie może się mieszać do bieżącej polityki, i to w sposób skryty - podkreśla Leszek Balcerowicz były kilkukrotny minister finansów i były szef NBP, tłumacząc rolę niezależnego banku centralnego „jako wiarygodnego obrońcy stabilnego złotego” w rozmowie z „Rz”.


Balcerowicz zwraca uwagę na problem, którego zdaje się umknął nawet premierowi Donaldowi Tuskowi.
- Samo sugerowanie takiego targu politycznego nie mieści się w normach konstytucyjnego państwa. Jeżeli ta nasza wielka zdobycz ustrojowa, jaką jest niezależny i apolityczny NBP, ma być zachowana, to w jej obronie Marek Belka powinien podać się do dymisji - mówi Leszek Balcerowicz.


Dla opozycji jest jasne: po ujawnieniu kompromitujących nagrań prezes Belka musi odejść.
- Nieważne kto do zapraszał i nieważne kto płacił i kto nagrywał. Ważne, że dwóch konstytucyjnych urzędników minister spraw wewnętrznych i prezes NBP w sposób niezgodny z ustawą zasadniczą byli zatroskani jak utrzymać władzę Platformy Obywatelskiej metodami niedemokratycznymi. Cała reszta, w tym i wystąpienie premiera Tuska to próba mistyfikowania rzeczywistości, a nie odniesienie się do najcięższego przypadku złamania konstytucji, z jakim mieliśmy do czynienia do tej pory. Żałosne, że podsłuchiwany minister nadal jest ministrem i nadal odpowiada za służby i ma wyjaśnić własną sprawę, czyli kto go podsłuchiwał – uważa Marek Formela, członek władz krajowych SLD i dodaje:
- Żałosne, że prezes NBP nie widzi, że grzęźnie w ordynarnym handlu politycznym, w którym dla niego stawką jest głowa jego oponenta w rządzie i chęć prymitywnej zemsty – zauważa Formela. 


Przypomnijmy, że po katastrofie smoleńskie, w której zginął poprzedni prezes NBP Sławomir Skrzypek, to pełniący wówczas obowiązki prezydenta ówczesny marszałek Bronisław Komorowski wskazał na Marka Belkę, byłego sekretarza komitetu uczelnianego PZPR na Uniwersytecie Łódzkim, jako na prezesa NBP.
- Skala możliwości osiągania kompromisu Marka Belki została wytrenowana, gdy przehandlował głowę ministra sportu za poparcie SdPL. To człowiek nader elastyczny, a tej elastyczności uczył się w Polsce Ludowej w strukturach PZPR, w której zdobywał polityczne szlify – dodaje Marek Formela i dodaje, że opozycja powinna współpracować by odwołać rząd PO-PSL, nie wykluczając w tej kwestii nawet porozumienia PiS i SLD oraz jakiejś grupy niezadowolonych wewnątrz PO.


Czy Marek Belka poda się do dymisji – przekonamy się niebawem.

ASG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #3 CaGeLka 2014-06-19 20:58
BELKA: W Polsce 2/3 banków jest we władaniu zagranicy. To nie jest tak, że ja z tego robię jakiś problem typu wiesz, tam suwerrenność-srenność. Uważam, że myśmy per saldo na tym zyskali. Być może była to cena do zapłacenia za różne inne rzeczy. NA SZCZĘŚCIE DZIENNIKARZE SIĘ PRZEKONALI I OD PONIEDZIAŁKU DO CZWARTKU PRZEŻYLI ODKUPIENIE WIN
Cytować
 
 
0 #2 Pana Stać 2014-06-18 13:16
MB:Części rzeczy już mamy. To nie jest tak, że jesteśmy na ugorze, jesteśmy w wielkiej kuwecie zwanej Saharą. Tylko, że po prostu ja muszę mieć instrumenty, żeby na przykład objeżdżać RPP, żeby mi ta rada…
Kelner: Ośmiornica, jagnięcina?
SC: Ośmiornicę na środek, żeby sobie popróbować.
Kelner: Czyli policzki, ogony, ośmiornica i jagnięcina.
BS: Przechodzimy na czerwone czy jeszcze po jednym?
MB: Jakieś wino pan wybierze.
Kelner: Mam bardzo ciekawe i nie będzie zbyt agresywne do jagnięciny.
SC: Ale żeby mnie było stać, k**a, przecież was zaprosiłem. Kelner: Cena jest w porządku, bo też nie chciałbym pana ministra obrażać zbyt niską ceną.
KTO PŁACI? JA PŁACĘ, PAN PŁACI PANI PŁACI!
Cytować
 
 
-2 #1 Sielanka Mańka 2014-06-17 21:38
POsłuchaj bo warto!
http://www.youtube.com/watch?v=cEtIYLBtYfE
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież