Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
piątek, 26 lutego 2021 15:00
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
Z dodatnim bilansem spotkań sparingowych piłkarze Arki Gdynia
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z Artystyczną Podróżą Hestii z Gdańska do Nowego Jorku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 czerwca 2013 19:18

Poznaliśmy zwycięzcę 12. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”. Został nim Krzysztof Nowicki, student V roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To właśnie przed nim Nowy Jork stanął otworem. Miesięczny pobyt w metropolii sztuki nowoczesnej jest nagrodą główną w tegorocznym konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”.
Można rzec, że jego praca malarska pt. „Portret Matki”, wykonana akrylem na płótnie, przypomina ciąg kanciatych linii, które dopiero po uważniejszym oglądzie układają się w kształt sylwetki. W obrazie tym ważną rolę pełni tło, również zbudowane z figur geometrycznych utrzymane w szaro-czarnej kolorystyce. Wszystko to razem pokazuje raczej psychologiczny portret matki, niż jej rzeczywisty wizerunek.


alt


Jury przyznając główną nagrodę  Krzysztofowi Nowickiemu, podkreśliło jego indywidualizm oraz dojrzałość twórczą. Zwróciło także uwagę na bardzo szybko zmieniające się trendy we współczesnej sztuce, dlatego konsekwentnie zachęca młodych artystów do pogłębiania poszukiwań nowych rozwiązań zarówno formalnych, jak i artystycznych.


alt


Nagrodę specjalną (wyjazd do Walencji) przyznano Agnieszce Kobyłeckiej, studentce V roku Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, za rzeźbę wykonaną z brązu i ziemi pod tytułem „Siewka”. To rzeczywiście imponująca praca. Kobyłecka w swojej pracy pokazuje więź kobiety z naturą. Już sam fakt, że wykonała jej postać z ziemi, wskazuje na to nierozerwalne jej połączenie. Ważnym elementem rzeźby stanowią „ziarna”, które tytułowa „Siewka” wydaje na świat, to  embriony ludzkie, które „wysiewa” bohaterka Kobyłeckiej.

Obydwie nagrody pozwolą utalentowanym polskim artystom zapoznać się ze światową sztuką, otworzyć umysł na nowe inspiracje oraz skonfrontować swoją wrażliwość i postrzeganie świata z innymi twórcami młodego pokolenia.

„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra Śliwickiego, prezesa Grupy Ergo Hestia. Celem inicjatywy jest wyłonienie utalentowanych oraz obiecujących osobowości polskich akademii sztuk pięknych. Konkurs daje im możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju.

W tegorocznej edycji konkursu w jury zasiedli: Piotr Śliwicki (przewodniczący jury), Josep Santacreu (prezes DKV Seguros), Jarosław Fliciński (artysta malarz), Bogna Świątkowska (prezeska Fundacji Bęc Zmiana), Karen Gunderson (artysta malarz).


– W konkursie wzięło udział ponad stu artystów. Znalezienie się w finałowej dwudziestce już było dużym wyróżnieniem, gratulujemy wszystkim uczestnikom a w szczególności laureatom. Jednocześnie namawiamy do tego, aby nie spoczywać na laurach, szczególnie na tym etapie rozwoju twórczego. Wierzymy, że artystyczne poszukiwania młodych twórców w kolejnych odsłonach Artystycznej Podróży Hestii będą coraz skuteczniejsze – powiedziała Magdalena Kąkolewska, koordynatorka konkursu podsumowując XII finał Artystycznej Podróży Hestii.

Choć jury nie zdecydowało się przyznać drugiej i trzeciej nagrody, kilka prac należy pochwalić.


alt


Zuzanna Rajewska, studentka IV roku Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pokazała „Rdzę” w taki sposób, jakby to było pole z makami.


alt


Anna Karolina Kaczmarczyk, magistrantka Wydziału Malarstwa na ASP w Krakowie do konkursu zgłosiła obraz wykonany na tkaninie dekoracyjnej pt. „Sny o lataniu”.


alt


Mariusz Wolny wykonał sugestywną rzeźbę pt. „Ballerina 40 years afterwards”, czyli balerina 40 lat później, która straciła cechy kobiety, przypomina raczej dobrze zbudowanego mężczyznę niż kruchą i delikatną tancerkę.


alt


Ciekawie prezentuje się także instalacja Izabeli Łęskiej, pt. „Hommage a Zofia” wykonana z poduszek i miękkich elementów pasmanteryjnych.


alt


„Subiektywny obraz umysłu” w subiektywny sposób zaprezentowała Adriana Ciszak z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Studentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby.


alt


Na uwagę również zasługuje praca wykonana techniką mieszaną pt. „Theatrum forms” Piotra Pasiewicza, studenta Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.


alt


Emilia Dragosz studentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie w ciekawy sposób interpretuje więzy, w taki też sposób tytułując swoją pracę, wykonaną techniką: olej na płótnie.


alt


Świecie natury i zwierząt przypatruje się Aleksandra Fronc, studentka Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, wykonując swoją pracę pt. „Pełzacz”. 
 
Z pracami dwudziestki finalistów 12. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” możemy się zapoznać w Ergo Arenie (wejście B-3), w godz. 10.00-18.00. Wystawa potrwa do 28 czerwca.

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież