Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najpierw nagrody, teraz eksmisje...

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 lutego 2015 18:52

Mamy XXI wek, więc prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaczął powiadamiać o swoich decyzjach za pomocą bloga. Poinformował na nim, że prace nad tak krytykowaną restrukturyzacją Pałacu Młodzieży przedłuża o rok. Mimo wszystko dziwi jednak forma, zastanawia treść i okoliczności oświadczenia prezydenta. Zbyt wiele w tym wszystkim znaków zapytania by sprawę Pałacu uznać za „obronioną”.


Z bloga prezydenta wyczytać możemy m.in. że w nadchodzących miesiącach zaprasza on do polemiki na temat gdańskiej oświaty, do zaprezentowania własnych pomysłów, w zawoalowany sposób przyznaje, że w niektórych przypadkach już teraz część postulatów dotyczących innych placówek zostanie uwzględniona. Całkowity odwrót spod Pałacu byłby jednak klapą wizerunkową dla wybranego na piątą kadencję prezydenta.
- Po formach ostatnich wypowiedzi medialnych wnioskujemy, że prezydent sprawy Pałacu Młodzieży nie odpuści, widać, że jest zdeterminowany. My jednak również, bo chodzi nam o dobro naszych dzieci. Jesteśmy gotowi do tego aby rozmawiać, ale chcemy by uwzględniono nasze argumenty. Można odnieść wrażenie, że nie o dobro Pałacu tutaj chodzi – podkreśla Małgorzata Ugorenko, przewodnicząca Rady Rodziców Pałacu Młodzieży. Dodała, że poinformowała drogą elektroniczną prezydenta Pawła Adamowicza, o poruszanych przez niego kwestiach choćby odpłatności za zajęcia, jednak nie doczekała się żadnej odpowiedzi.


W kuluarach można usłyszeć, że szum wokół gdańskiej oświaty nie spodobał się partyjnym kolegom Pawła Adamowicza. PO zdaje sobie sprawę, że propozycje sygnowane terminem reorganizacji oświaty w Gdańsku są bardzo źle odbierane w społeczeństwie co może mieć przełożenie na głosy w jesiennych wyborach parlamentarnych. Można wręcz usłyszeć tezę, że odłożenie o rok ostatecznych rozstrzygnięć to zagrywka na „po wyborach”.
Małgorzata Ugorenko zwraca jednak uwagę na jeszcze jeden fakt. – Poczekajmy jeszcze trochę, do końca lutego. Wszyscy mówią o odłożeniu ostatecznych decyzji, o tym, że jest czas na rozmowy, ale nikt nie potrafi nam wyjaśnić jednoznacznie, czy projekty uchwał dotyczących gdańskiej oświaty zeszły z porządku obrad lutowej sesji Rady Miasta czy też nie? Przekonamy się niedługo jak będzie naprawdę – dodała. Przypomnijmy, że początkowo w lutym miały być głosowane tzw. uchwały intencyjne, określające zamiar przeprowadzenia zmian, ostateczne głosowanie miałoby się odbyć w czerwcu.


Rodzice skupieni wokół sprawy Pałacu Młodzieży nie zasypiają gruszek w popiele, liczą, że przy ewentualnym głosowaniu nie będzie obowiązywała dyscyplina partyjna. – Spotkaliśmy się z panem Bogdanem Oleszkiem, który nas wysłuchał, przyjął naszą argumentacje i zapewnił o pomocy, choć niektórymi faktami dotyczącymi funkcjonowania Pałacu Młodzieży był zaskoczony – stwierdziła Małgorzata Ugorenko.


Wokół sprawy reorganizacji Pałacu Młodzieży wiele jest znaków zapytania od tego dlaczego nagle placówka i jej dyrekcja znalazła się w niełasce magistratu skoro dwukrotnie jeszcze w minionym roku placówka i dyrekcja były nagradzana za sprawne funkcjonowanie. Wiele mówi się także o potencjalnych następcach Pałacu Młodzieży. Zadanie prowadzenia Pałacu miałaby przejąć specjalnie utworzona fundacja, jednak tej informacji nie udało nam się jednoznacznie potwierdzić.    


- My na pewno nie zostawimy sprawy Pałacu. To odłożenie sprawy na rok nie uśpi nas – mówią niemal chórem rodzice podopiecznych Pałacu i wzajemnie się przestrzegają przed tym, że kolejne miesiące będą próbą „rozmiękczenia” przeciwnika. Rodzice i osoby zaangażowane w działalność Pałacu, podkreślają,  swoją jedność i dziękują za dotychczasowe wsparcie wszystkim instytucjom i osobom prywatnym. -  Naszą petycję w obronie Pałacu podpisało już ponad 14 tysięcy osób – usłyszeliśmy od rodziców. Niewykluczone też, jak uczy najnowsza historia Gdańska, że scenariusz będzie zgoła odmienny, sprawcą całego zamieszania okrzyknięty zostanie zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk i zostanie zdymisjonowany, tak  już przecież z zastępcami bywało.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież