W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Na obradach Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego nie będzie nudno

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 stycznia 2015 22:05

Na I sesji zebrała się Młodzieżowa Rada Województwa Pomorskiego. Po pierwszym spotkaniu 24 przedstawicieli 12 rad miejskich, gminnych i powiatowych można powiedzieć, że na sesjach nie będzie nudno. Przewodniczącym Rady został Adam Świeczkowski z Kościerzyny.Rozmowy na temat powołania Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego zaczęły się półtorej roku temu. Zanim doszło do I sesji Rady odbyło się 10 spotkań.
- Młodzieżowa Rada Województwa Pomorskiego jest takim ciałem doradczym, organem, który pośredniczyć pomiędzy pomorską młodzieżą a decydentami czyli samorządem województwa pomorskiego, który ma wpływ na kształt polityki młodzieżowej i decyduje niejednokrotnie w sprawach związanych z młodzieżą - przedstawił rolę Młodzieżowej Rady Jarosław Sikorski ze Stowarzyszenia Morena. - Od półtorej roku trwały spotkania grupy roboczej. To nie jest tak, że ci radni mieli nieprzygotowani zasiąść w tych strukturach. Były warsztaty, szkolenia z autoprezentacji, komunikacji, pracy w grupie. Staraliśmy żeby nie było takich podziałów jakie widzimy na wyższych szczeblach, ale żeby ci młodzi współpracowali przede wszystkim na rzecz i dobro pomorskiej młodzieży. Kandydatów na radnych zgłaszały młodzieżowe rady miast, gmin i powiatów. Każda rada delegowała dwóch przedstawicieli.


altO tym, że na spotkaniach młodych radnych nie będzie nudno można było się przekonać już kilka minut po oficjalnym otwarciu sesji. Paula Durmaj zgłosiła wniosek, aby 70 rocznice wyzwolenia obozu Auschwitz przypadającą w dniu obrad Młodzieżowej Rady uczcić minutą ciszą. Arkadiusz Koprowski stwierdził, że taki wniosek należało zgłosić gdy w punkcie obrad przewidziane były wolne wnioski. Ostatecznie po głosowaniu uczczono rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz minutą ciszą. Również w dalszej części obrad nie brakowało intensywnych wymian opinii. O tym, że młodzi radni poważnie traktują swoje zadanie można było się przekonać przysłuchując się rozmowom w trakcie przerw - dyskusje dotyczyły działalności Rady.


Po odebraniu z rąk Mateusza Nowaczyka, doradcy wicewojewody pomorskiego zaświadczeń o uzyskaniu mandatu w MRWP  i złożeniu ślubowania dokonano wyboru prezydium rady. Przewodniczącym wybrano Adama Świeczkowskiego z Kościerzyny. Zastępcami przewodniczącymi zostali Kinga Rankiewicz ze Starogardu Gdańskiego i Szymon Krawczuk z Gdańska. Sekretarzem Rady wybrano Michalinę Szydełko z Czerska.


alt

Prezydium Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego. Od lewej: Szymon Krawczuk, Adam Świeczkowski, Kinga Rankiewicz i Michalina Szydełko.


- Jest wiele kwestii którymi moglibyśmy się zająć - stwierdził Szymon Krawczuk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. - Przede wszystkim Rada Wojewódzka mogłaby zacieśnić współpracę pomiędzy młodzieżowymi radami, tak aby wymieniały się między sobą pomysłami na praktyki. Dzięki temu wszyscy mogliby działać skuteczniej i korzystać ze wspólnego doświadczenia. Uważam, że naszym najważniejszym zadaniem jest współpraca za władzami województwa przy tworzeniu strategii dla województwa pod kątem polityki młodzieżowej i edukacyjnej.
Gotowość do wspierania Młodzieżowej Rady zadeklarowały urząd marszałkowski i wojewódzki.


Opiekunem Rady jest Andrzej Kowalczys. - Opiekunem w cudzysłowie - wyjaśnił Andrzej Kowalczys, radny Miasta Gdańska. - Jestem urzędnikiem samorządowym, który ma mocno wspierać działalność administracyjną, techniczną, bo merytorycznie ci młodzi ludzie sobie znakomicie poradzą. Mieliśmy okazję przysłuchać się autopromocji trzech kandydatów na przewodniczącego i muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem przygotowania, predyspozycji przewodniczenia. Ten zarząd narzuci program działania, a rada będzie go realizować. Moim zdaniem jednym z najważniejszych zadań mogłaby być aktywizacja młodych ludzi w wielu dziedzinach życia. Ten kierunek, wspierania innych młodych osób do aktywności obywatelskiej, jest moim zdaniem dobry.


Skład Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego
Szymon Krawczuk, Jan Perucki - Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska; Jagoda Grabowska, Damian Ostrowski - Młodzieżowa Rada Miasta Tczew; Kinga Rynkiewicz, Arkadiusz Koprowski - Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego; Patryk Szczepański, Michalina Szydełko - Młodzieżowa Rada Miasta Czersk; Nikola Matzocha, Tomasz Ziemian - Młodzieżowa Rada Miasta Lęborka; Jadwiga Szwedowska, Paulina Gródecka - Młodzieżowa Rada Miasta Malborka; Igor Kaczmarczyk, Krzysztof Holke - Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni; Paula Durmaj, Pamela Szczerba - Młodzieżowa Rada Miasta Słupska; Adam Świeczkowski, Angelika Stenka - Młodzieżowa Rada Miasta Kościerzyna; Natalia Menczykowska, Laura Stuba - Młodzieżowa Rada Miasta Starogard Gdański; Natalia Hoffmann, Ada Piotrowska - Młodzieżowa Rada Miasta i Gminy Dzierzgoń; Weronika Sosnowska, Aleksandra Olszewska - Młodzieżowa Rada Powiatu Sztumskiego.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież