Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dośla: Emerytury są uzależnione od zarobków, nie od wieku. Wyższe zarobki oznaczają wyższe emerytury

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 30 grudnia 2016 07:49

Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" rozmawia Artur S. Górski


- Rok 2016, czas zmian politycznych, był rzeczywiście czasem "dobrej zmiany"?
Krzysztof Dośla: Nie ma w działalności związkowej szczególnie łatwych lat. Był to rok trudny, niewolny od napięć i problemów. Te są codziennością w związkowej działalności. Mijający rok przyniósł szereg zmian, o które jako NSZZ „Solidarność” upominaliśmy się, które postulowaliśmy, i których - w licznych manifestacjach - domagaliśmy się. Rząd zgodził się na wprowadzenie rozwiązań proponowanych od dawna przez nasz Związek. One w części się zmaterializowały nie tylko w projektach ustaw, w programach, ale w życiu, w ustawach, które weszły lub wejdą niebawem w życie. Mam np. na myśli podniesienie płacy minimalnej. I to wyżej, niż w negocjacjach postulował Związek. Doszło do uregulowania minimalnej zapłaty za godzinę pracy, wykonywanej w oparciu o umowę zlecenia, w tym samozatrudnienia. Została ona tak ustalona, by korelowała z płacą minimalną i przeciwdziałała nadużywaniu umów cywilno-prawnych, które stają się mniej opłacalne.


- Tania praca miała być naszym atutem...
Krzysztof Dośla: Nic bardziej błędnego. Nie da się konkurować poprzez stawki urągające przyzwoitości. Nasze atuty to fachowość, wykształcenie, pracowitość. Mam nadzieję, że zakończyła się definitywnie era pracy za kilkuzłotowe stawki. Trwa porządkowanie rynku pracy. I co najważniejsze! Od przyszłego roku pracownicy uzyskają prawo do skorzystania z emerytury po ukończeniu przez kobiety 60 a 65 lat przez mężczyzn.


- Na obniżenie wieku, czy inaczej powrót do zasad sprzed reformy emerytalnej Donalda Tuska, zdaniem części ekspertów od demografii i ekonomii nas nie stać...
Krzysztof Dośla: To jest demagogia. Nieraz słyszeliśmy te argumenty, gdy upominamy się o godziwe płace. Emerytury są uzależnione od zarobków, nie od wieku. Wyższe zarobki oznaczają wyższe emerytury. Nie zrezygnujemy z doprowadzenia do płacy minimalnej na poziomie co najmniej połowy średniej płacy krajowej i zniwelowania gigantycznego rozwarstwienia płacowego, czyli z dopominania się o sprawiedliwsze dzielnie się wypracowanymi dobrami. Konieczne jest też "oskładkowanie" równe dla wszystkich. Na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i KRUS nie wszyscy się składają, lub też robią to nieproporcjonalnie do dochodów. Postarajmy się więc ów system uszczelnić. Niechaj w nim partycypują wszyscy, którzy oczekują wypłaty emerytur. Z jednej strony skutecznie nie walczono z pracą na czarno. A z drugiej - całe grupy zarabiające dużo były zwolnione z opłacania składek. Prowadzi to do dewastowania systemu ubezpieczeń.


- Czy realne są emerytury państwowe? Może warto utworzyć fundusze pracownicze z partycypacją państwa?
Krzysztof Dośla: Mam nadzieję, że 2017 rok przede wszystkim przyniesie negocjacje nad zapisem ustawowym o możliwości odchodzenia na emeryturę po uzyskaniu określonego stażu pracy, od którego była odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne. Mniej też będę się obawiał o to, że emerytury będą upokarzająco niskie, jeśli państwo, przez swe instytucje, poprowadzi dialog o minimalnym poziomie zabezpieczeń dla każdego obywatela, w tym i o emeryturach które po prostu pozwolą żyć.


alt



- Państwo, a zatem rząd. Jak układają się relacje "Solidarności" z rządem, który próbuje wdrażać program prospołeczny i pakiet socjalny?
Krzysztof Dośla: Ma to być partnerstwo oparte na dialogu. Nie jest naszym marzeniem by manifestować i protestować. Jeśli będzie taka potrzeba to akcje takie przeprowadzimy. "Solidarność" działa w interesie obywateli. Cel nadrzędny wydaje się identyczny, z tym, który powinien przyświecać każdemu rządowi. Nie oczekuję, że rząd spełni wszystkie postulaty. Mam nadzieję, że rządzący będą z nami rozmawiać o rozwiązywaniu problemów. Przez lata całe tego dialogu nie było. Nastąpiła zmiana jakościowa widoczna poprzez wiek emerytalny, płacę minimalną, politykę prorodzinną. Wysyłaliśmy sygnały ostrzegawcze o katastrofie demograficznej przez poprzednie ekipy arogancko lekceważone.


- Te sygnały ostrzegawcze dotyczyły też regresu w gospodarce morskiej?
Krzysztof Dośla: Trwa kryzys w gospodarce morskiej. Liczę, że w 2017 roku zostanie ów regres zatrzymany. Mówię o wielkim przemyśle stoczniowym budowy jednostek i konstrukcji pełnomorskich. Zostały zarysowane zręby polityki morskiej. Jednym z jej elementów jest program "Batory", czyli budowa promów dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Wchodzi w życie ustawa wspierająca przemysł stoczniowy, zdejmująca część obciążeń podatkowych z produkcji stoczniowej. Oby „ruszył z kopyta” program modernizacji, a tak naprawdę odbudowy Marynarki Wojennej. Powinno to przynieść ożywienie w najbliższych latach. Takie są nasze nadzieje.


- Ten mijający rok obfitował w wydarzenia w Polsce, znaczące nie tylko dla naszego kraju...
Krzysztof Dośla: W 2016 roku gościliśmy miliony młodych ludzi podczas Światowych Dni Młodzieży. Wydarzeniem ponadczasowym była wizyta papieża Franciszka. Przyzwyczailiśmy się, od czasów Jana Pawła II, że kolejny Ojciec Święty uwzględnia nas w swoim kalendarzu. Mamy więc powody do satysfakcji. Znaczenie dla bezpieczeństwa miał szczyt NATO zwołany u nas w niespokojnym dla Europy czasie. Martwi nas konflikt zbrojny na Ukrainie. Dręczy Europę zagrożenie terroryzmem. Ostatnio zginął w Berlinie w akcie terroru Polak, kierowca, człowiek będący w pracy. Zagrożenie zostało sprowadzone do Europy na własne życzenie. Można było ten problem rozwiązać, udzielając realnej pomocy tym, którzy jej potrzebują. Mam nadzieję, że Europa będzie potrafiła wyciągnąć wnioski i działać nim nastąpią dramatyczne skutki nieprzemyślanych decyzji, podejmowanych by osiągnąć sukces propagandowy.


- Migracje to też skutek problemu demograficznego?
Krzysztof Dośla: Europa się starzeje. Zabraknie niebawem rąk do pracy. Ale nie jest najmądrzejszą receptą ściąganie migrantów z innych kontynentów, pracujących za niskie płace. Poza tym nie wszyscy z nich przybywają do Europy w poszukiwaniu pracy.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież