Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Mieszkańcy nie chcą się rewitalizować?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 marca 2013 15:20

Wraz ze zmodernizowaniem i remontem budynków, dróg i ulic w Gdańsku Letnicy, trwa tzw. rewitalizacja społeczna mieszkańców tej dzielnicy.Pod tą dość nieszczęśliwą i niewdzięczną nazwą projektu, którego pełna nazwa brzmi: „Od ulicy do EURO 2012! ‒ rewitalizacja społeczna mieszkańców dzielnicy Letnica” kryją się działania mające pomóc mieszkającym tam ludziom w poprawieniu jakości ich życia.

Działania społeczne
– Rewitalizacji dzielnic nie można sprowadzać do wyremontowanych fasad, budynków czy ulic. Rewitalizacja to jest proces, który polega na trwałej zmianie wizerunku dzielnicy – mówił Grzegorz Sulikowski, podczas konferencji podsumowującej działania rewitalizacyjne w Gdańsku Letnicy. – Do tego służą zarówno działania inwestycyjne, jak i działania społeczne. To przede wszystkim przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywizacja zawodowa osób biernych zawodowo i bezrobotnych, rozwijanie kwalifikacji zawodowych osób zagrożonych bezrobociem, czy poprawa stanu bezpieczeństwa. Dlatego uzupełnienie działań inwestycyjnych w procesie rewitalizacji stanowią zadania o charakterze społecznym ukierunkowane na mieszkańców dzielnicy i ich najbliższe otoczenie, na zmianę jakości i stylu ich życia. Nie bez znaczenia jest też integracja mieszkańców.

Specjaliści czekają
W tym celu uruchomiono m.in. Punkt Konsultacji Obywatelskich w budynku przy ul. Suchej 29 w Gdańsku Letnicy. W pokoju 115, każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00, przyjmują specjaliści z różnych dziedzin, którzy służą pomocą: w poniedziałek i piątek przyjmuje psycholog, we wtorek i piątek można skorzystać z porady doradcy zawodowego, we wtorek i środę pomoże pracownik socjalny, a w poniedziałek i piątek możemy liczyć na spotkanie z doradcą finansowym. Odbywają się tam także zajęcia z tańca towarzyskiego. Z konsultacji tych można skorzystać bezpłatnie, pracownicy czekają na beneficjentów w wyznaczonych terminach.

Choć działania te wydają się całkiem szczytne i potrzebne, to mieszkańcy nie często korzystają jednak z darmowych konsultacji. Dowiaduję się, że jak na razie największe zainteresowanie budzi taniec towarzyski.

Zainteresowania brak
O zerowej chęci skorzystania z usług Punktu, przekonuję się osobiście. Gdy przyjechałam na ostatni dzień półkolonii organizowany w tym miejscu, które według planu miały odbywać się w drugim tygodniu ferii od poniedziałku do środy w godz. 15.30-18.00, nie spotkałam żadnego dziecka, które chciałoby spędzić tutaj swój wolny czas. Minęłam się tylko z panią, która przyszła po pomoc z Unii Europejskiej.


alt

W budynku przy ul. Suchej 29, w pokoju 115 przyjmują specjaliści w ramach Punktu Konsultacji Obywatelskich


W czym mogę pomóc?
Specjaliści, których zastałam w tym miejscu, oczywiście czekali na dzieci, klientów i mieszkańców. Są do ich dyspozycji, mają chęci i chcą pomagać, dlatego proszą o zgłaszanie im sugestii, w jaki jeszcze sposób mogą świadczyć swoje usługi, jak zaangażować się w życie mieszkańców, jakie mają potrzeby?

PIT rozliczą za darmo
Na razie starają się dotrzeć do letniczan z różnymi propozycjami. Jedną z nich jest choćby rozliczenie, oczywiście bezpłatnie, rocznego PIT-u przez doradcę finansowego w poniedziałki i piątki w godzinach 15.00-19.00.

Zabawa dla kobiet
6 marca zaplanowano zaś „Dzień Kobiet ‒ Każdego dnia!”. Od godz. 17.00 do 19.00 odbędzie się spotkanie poświęcone przede wszystkim kobietom, będzie rozmowa o profilaktyce piersi, coś słodkiego... i pięknego, czyli nauka filcowania. Wydarzenie to jest organizowane przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury GAMA.

Może warto zastanowić się nad funkcjonowaniem Punktu Konsultacji Obywatelskich? Czy rzeczywiście spełnia swoje zadanie? Czy taka formuła dotarcia do letniczan jest skuteczna? Może warto sprawdzić, ilu rzeczywiście mieszkańców Letnicy, korzysta z porad Punktu? Bo jeśli zainteresowanie tym projektem jest znikome, to może warto pomyśleć o bardziej skutecznym sposobie dotarcia do mieszkańców, tak by rzeczywiście mogli z tej pomocy faktycznie skorzystać...

Punkt Konsultacji Obywatelskich
ul. Sucha 29, pokój 115
Gdańsk Letnica
każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież