Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Mieszkańcy nie chcą się rewitalizować?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 marca 2013 15:20

Wraz ze zmodernizowaniem i remontem budynków, dróg i ulic w Gdańsku Letnicy, trwa tzw. rewitalizacja społeczna mieszkańców tej dzielnicy.Pod tą dość nieszczęśliwą i niewdzięczną nazwą projektu, którego pełna nazwa brzmi: „Od ulicy do EURO 2012! ‒ rewitalizacja społeczna mieszkańców dzielnicy Letnica” kryją się działania mające pomóc mieszkającym tam ludziom w poprawieniu jakości ich życia.

Działania społeczne
– Rewitalizacji dzielnic nie można sprowadzać do wyremontowanych fasad, budynków czy ulic. Rewitalizacja to jest proces, który polega na trwałej zmianie wizerunku dzielnicy – mówił Grzegorz Sulikowski, podczas konferencji podsumowującej działania rewitalizacyjne w Gdańsku Letnicy. – Do tego służą zarówno działania inwestycyjne, jak i działania społeczne. To przede wszystkim przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywizacja zawodowa osób biernych zawodowo i bezrobotnych, rozwijanie kwalifikacji zawodowych osób zagrożonych bezrobociem, czy poprawa stanu bezpieczeństwa. Dlatego uzupełnienie działań inwestycyjnych w procesie rewitalizacji stanowią zadania o charakterze społecznym ukierunkowane na mieszkańców dzielnicy i ich najbliższe otoczenie, na zmianę jakości i stylu ich życia. Nie bez znaczenia jest też integracja mieszkańców.

Specjaliści czekają
W tym celu uruchomiono m.in. Punkt Konsultacji Obywatelskich w budynku przy ul. Suchej 29 w Gdańsku Letnicy. W pokoju 115, każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00, przyjmują specjaliści z różnych dziedzin, którzy służą pomocą: w poniedziałek i piątek przyjmuje psycholog, we wtorek i piątek można skorzystać z porady doradcy zawodowego, we wtorek i środę pomoże pracownik socjalny, a w poniedziałek i piątek możemy liczyć na spotkanie z doradcą finansowym. Odbywają się tam także zajęcia z tańca towarzyskiego. Z konsultacji tych można skorzystać bezpłatnie, pracownicy czekają na beneficjentów w wyznaczonych terminach.

Choć działania te wydają się całkiem szczytne i potrzebne, to mieszkańcy nie często korzystają jednak z darmowych konsultacji. Dowiaduję się, że jak na razie największe zainteresowanie budzi taniec towarzyski.

Zainteresowania brak
O zerowej chęci skorzystania z usług Punktu, przekonuję się osobiście. Gdy przyjechałam na ostatni dzień półkolonii organizowany w tym miejscu, które według planu miały odbywać się w drugim tygodniu ferii od poniedziałku do środy w godz. 15.30-18.00, nie spotkałam żadnego dziecka, które chciałoby spędzić tutaj swój wolny czas. Minęłam się tylko z panią, która przyszła po pomoc z Unii Europejskiej.


alt

W budynku przy ul. Suchej 29, w pokoju 115 przyjmują specjaliści w ramach Punktu Konsultacji Obywatelskich


W czym mogę pomóc?
Specjaliści, których zastałam w tym miejscu, oczywiście czekali na dzieci, klientów i mieszkańców. Są do ich dyspozycji, mają chęci i chcą pomagać, dlatego proszą o zgłaszanie im sugestii, w jaki jeszcze sposób mogą świadczyć swoje usługi, jak zaangażować się w życie mieszkańców, jakie mają potrzeby?

PIT rozliczą za darmo
Na razie starają się dotrzeć do letniczan z różnymi propozycjami. Jedną z nich jest choćby rozliczenie, oczywiście bezpłatnie, rocznego PIT-u przez doradcę finansowego w poniedziałki i piątki w godzinach 15.00-19.00.

Zabawa dla kobiet
6 marca zaplanowano zaś „Dzień Kobiet ‒ Każdego dnia!”. Od godz. 17.00 do 19.00 odbędzie się spotkanie poświęcone przede wszystkim kobietom, będzie rozmowa o profilaktyce piersi, coś słodkiego... i pięknego, czyli nauka filcowania. Wydarzenie to jest organizowane przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury GAMA.

Może warto zastanowić się nad funkcjonowaniem Punktu Konsultacji Obywatelskich? Czy rzeczywiście spełnia swoje zadanie? Czy taka formuła dotarcia do letniczan jest skuteczna? Może warto sprawdzić, ilu rzeczywiście mieszkańców Letnicy, korzysta z porad Punktu? Bo jeśli zainteresowanie tym projektem jest znikome, to może warto pomyśleć o bardziej skutecznym sposobie dotarcia do mieszkańców, tak by rzeczywiście mogli z tej pomocy faktycznie skorzystać...

Punkt Konsultacji Obywatelskich
ul. Sucha 29, pokój 115
Gdańsk Letnica
każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież