Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mieszkańcy nie chcą się rewitalizować?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 marca 2013 15:20

Wraz ze zmodernizowaniem i remontem budynków, dróg i ulic w Gdańsku Letnicy, trwa tzw. rewitalizacja społeczna mieszkańców tej dzielnicy.Pod tą dość nieszczęśliwą i niewdzięczną nazwą projektu, którego pełna nazwa brzmi: „Od ulicy do EURO 2012! ‒ rewitalizacja społeczna mieszkańców dzielnicy Letnica” kryją się działania mające pomóc mieszkającym tam ludziom w poprawieniu jakości ich życia.

Działania społeczne
– Rewitalizacji dzielnic nie można sprowadzać do wyremontowanych fasad, budynków czy ulic. Rewitalizacja to jest proces, który polega na trwałej zmianie wizerunku dzielnicy – mówił Grzegorz Sulikowski, podczas konferencji podsumowującej działania rewitalizacyjne w Gdańsku Letnicy. – Do tego służą zarówno działania inwestycyjne, jak i działania społeczne. To przede wszystkim przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywizacja zawodowa osób biernych zawodowo i bezrobotnych, rozwijanie kwalifikacji zawodowych osób zagrożonych bezrobociem, czy poprawa stanu bezpieczeństwa. Dlatego uzupełnienie działań inwestycyjnych w procesie rewitalizacji stanowią zadania o charakterze społecznym ukierunkowane na mieszkańców dzielnicy i ich najbliższe otoczenie, na zmianę jakości i stylu ich życia. Nie bez znaczenia jest też integracja mieszkańców.

Specjaliści czekają
W tym celu uruchomiono m.in. Punkt Konsultacji Obywatelskich w budynku przy ul. Suchej 29 w Gdańsku Letnicy. W pokoju 115, każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00, przyjmują specjaliści z różnych dziedzin, którzy służą pomocą: w poniedziałek i piątek przyjmuje psycholog, we wtorek i piątek można skorzystać z porady doradcy zawodowego, we wtorek i środę pomoże pracownik socjalny, a w poniedziałek i piątek możemy liczyć na spotkanie z doradcą finansowym. Odbywają się tam także zajęcia z tańca towarzyskiego. Z konsultacji tych można skorzystać bezpłatnie, pracownicy czekają na beneficjentów w wyznaczonych terminach.

Choć działania te wydają się całkiem szczytne i potrzebne, to mieszkańcy nie często korzystają jednak z darmowych konsultacji. Dowiaduję się, że jak na razie największe zainteresowanie budzi taniec towarzyski.

Zainteresowania brak
O zerowej chęci skorzystania z usług Punktu, przekonuję się osobiście. Gdy przyjechałam na ostatni dzień półkolonii organizowany w tym miejscu, które według planu miały odbywać się w drugim tygodniu ferii od poniedziałku do środy w godz. 15.30-18.00, nie spotkałam żadnego dziecka, które chciałoby spędzić tutaj swój wolny czas. Minęłam się tylko z panią, która przyszła po pomoc z Unii Europejskiej.


alt

W budynku przy ul. Suchej 29, w pokoju 115 przyjmują specjaliści w ramach Punktu Konsultacji Obywatelskich


W czym mogę pomóc?
Specjaliści, których zastałam w tym miejscu, oczywiście czekali na dzieci, klientów i mieszkańców. Są do ich dyspozycji, mają chęci i chcą pomagać, dlatego proszą o zgłaszanie im sugestii, w jaki jeszcze sposób mogą świadczyć swoje usługi, jak zaangażować się w życie mieszkańców, jakie mają potrzeby?

PIT rozliczą za darmo
Na razie starają się dotrzeć do letniczan z różnymi propozycjami. Jedną z nich jest choćby rozliczenie, oczywiście bezpłatnie, rocznego PIT-u przez doradcę finansowego w poniedziałki i piątki w godzinach 15.00-19.00.

Zabawa dla kobiet
6 marca zaplanowano zaś „Dzień Kobiet ‒ Każdego dnia!”. Od godz. 17.00 do 19.00 odbędzie się spotkanie poświęcone przede wszystkim kobietom, będzie rozmowa o profilaktyce piersi, coś słodkiego... i pięknego, czyli nauka filcowania. Wydarzenie to jest organizowane przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury GAMA.

Może warto zastanowić się nad funkcjonowaniem Punktu Konsultacji Obywatelskich? Czy rzeczywiście spełnia swoje zadanie? Czy taka formuła dotarcia do letniczan jest skuteczna? Może warto sprawdzić, ilu rzeczywiście mieszkańców Letnicy, korzysta z porad Punktu? Bo jeśli zainteresowanie tym projektem jest znikome, to może warto pomyśleć o bardziej skutecznym sposobie dotarcia do mieszkańców, tak by rzeczywiście mogli z tej pomocy faktycznie skorzystać...

Punkt Konsultacji Obywatelskich
ul. Sucha 29, pokój 115
Gdańsk Letnica
każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież