Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jest szansa aby 800 mln zł nie przepadło

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 18 stycznia 2014 20:49

Jeśli Unia Europejska daje środki finansowe na realizację różnych projektów, to przecież logika nakazuje, że trzeba je wykorzystać! Dlatego w ramach metropolii musi się dogadać Gdynia z Gdańskiem, aby nie przepadło możliwych do wykorzystania ponad 800 mln zł. Tak apelował członek Komisji Europejskiej, komisarz Janusz Lewandowski, podczas spotkania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z przedstawicielami pomorskiego biznesu, które odbyło się 16 stycznia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.


Nie trzeba było długo czekać, bo już następnego dnia z inicjatywy marszałka pomorskiego Mieczysława Struka, w jego siedzibie udało się osiągnąć kompromis w zasadniczych kwestiach, dotyczących formuły Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta. Najistotniejsze jest to, że samorządy, które nie znajdą się na liście stron Porozumienia i otrzymają status obserwatorów, będą też mogły uczestniczyć w projektach finansowych Związku.Otóż 17 stycznia marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Michał Banacki, reprezentujący UM w Sopocie, omówili treść Porozumienia Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Zawarcie Porozumienia – a więc sformalizowanie współpracy - jest pierwszym niezbędnym warunkiem do tego, by w latach 2014-2020 samorządy pomorskiej metropolii miały szansę na dodatkowe dofinansowanie w wysokości ponad 800 mln zł. Kolejny etap konieczny do zdobycia tych pieniędzy, to przygotowanie strategii ZIT, która określi priorytety inwestycyjne.

Oto szczegółowa lista podjętych wspólnych uzgodnień z negocjacji, o czym informuje Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa pomorskiego urzędu marszałkowskiego:
1. Stronami Porozumienia ZIT będzie 36 gmin i powiatów zgodnie z zasięgiem Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta (OMT), według planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego. Pozostałe, zainteresowane współpracą jednostki samorządu terytorialnego (JST) ze Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny i gdyńskiego Forum Norda, otrzymają status obserwatorów. Obserwatorem Związku zostanie także Stowarzyszenie GOM.
Samorządy o statusie obserwatorów będą miały prawo uczestniczyć w projektach finansowych ZIT.

2. Zarząd Związku ZIT przygotowuje Radzie projekty decyzji. Zarząd ZIT podejmuje decyzje na zasadzie konsensusu. Gdy nie osiągnie konsensusu, przedstawia Radzie do głosowania alternatywne projekty.
Zarząd składa się z sześciu członków. Tworzą go prezydenci Gdańska, Sopotu, Gdyni. Po jednym przedstawicielu wybierają trzy grupy JST (jedna JST – jeden głos):
- powiaty wejherowski oraz pucki
- powiat kartuski
- powiat gdański, tczewski, nowodworski

3. Członkowie Zarządu ZIT w wyjątkowych sytuacjach mogą delegować do pracy w Zarządzie ZIT swoich upoważnionych przedstawicieli.

4. Radę ZIT tworzą:
po jednym przedstawicielu każdego JST (36)
po jednym przedstawicielu środowisk: uczelni wyższych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych (łącznie 3)
Łącznie Rada Związku ZIT liczy 39 członków.
Zasada konsensusu obwiązuje Radę ZIT przy podejmowaniu decyzji na temat strategii i kryteriów wyboru projektów. W pozostałych sprawach również obowiązuje zasada konsensusu, a w sytuacji gdy konsensus jest niemożliwy, decyzje zapadać będą po uzyskaniu większości 75 proc. głosów członków Rady Związku ZIT.

5. Koszty funkcjonowania Zawiązku ZIT pokrywane są ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020. W przypadku przekroczenia kosztów funkcjonowania Związku ZIT pokrywanych z ww. środków Zarząd Związku ZIT uchwali sposób sfinansowania tych kosztów przez Członków Związku ZIT na zasadzie proporcjonalności w stosunku do ilości mieszkańców każdego z Członków Związku ZIT.

6. Funkcjonowanie Sekretariatu Związku ZIT zapewnia Przewodniczący Zarządu Związku ZIT – Prezydent Miasta Gdańska.

Podpisanie Porozumienia ZIT nastąpi w połowie lutego. Wcześniej członkowie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego na swoim oddzielnym zebraniu omówią wszystkie założenia przygotowywanego do podpisania dokumentu.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież