Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Do 30 listopada Stocznia Gdańsk SA ma przedstawić nowy biznesplan

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 08 listopada 2013 13:37

Główny właściciel Stoczni Gdańsk SA, ukraińska spółka Gdańsk Shipyard Groupa, najpóźniej do 30 listopada ma przedstawić nowy i miarodajny biznesplan - poinformował o tym Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa goszczący 7 listopada w Gdańsku na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS).


Zwołane zostało ono z inicjatywy wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego i było poświęcone omówieniu aktualnej sytuacji Stoczni Gdańsk SA. W spotkaniu tym nie uczestniczyli przedstawiciele zarządu stoczni, większościowego właściciela oraz stoczniowych związków zawodowych, mimo wystosowanych stosownych zaproszeń. Do Gdańska przyjechali zaś przedstawiciele m.in. resortów pracy i polityki społecznej oraz gospodarki, a także liczni reprezentanci trójmiejskich zakładów branży okrętowej.


altPrzedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa Rafał Baniak (zdjęcie powyżej) powiedział również, że nie ma sensu, aby upadła Stocznia Gdańska, chociaż na tle innych stoczni jest ona nierentowna. 75 proc. akcji spółki należy do kontrolowanej przez Sergieja Tarutę spółki Gdańsk Shipyard Group, a 25 proc. do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Udziałowcy mimo podejmowanych prób od kilku miesięcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sposobu poprawy sytuacji finansowej tego zakładu. Ukraiński udziałowiec Sergiej Taruta miesiąc temu sygnalizował, że dla odzyskania rentowności stoczni potrzeba 180 mln zł, przy czym on może wyłożyć jedynie 80 mln zł.


alt


Z kolei Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA poinformował, że stocznia została już dokapitalizowana kwotą 40 mln zł i otrzymała pod zastaw pożyczkę w wysokości 103 mln zł. Ukraiński udziałowiec miał odkupić akcje do końca 2012 roku, lecz tego nie uczynił i termin ten wydłużono do końca 2013 roku. Propozycja solidnego dokapitalizowania stoczni owszem wchodzi w rachubę, ale według reguł narzuconych przez Unię Europejską jest to możliwe dopiero w 2019 roku, tj. minimum po 10 latach od dekapitalizacji dokonanej w 2009 roku.


Agencja nie może się doprosić opublikowania aktualnego sprawozdania finansowego z działalności stoczni. Szkoda, że podczas obrad WKDS nie było żadnego przedstawiciela zarządu stoczni, to by odpowiedział na pytania dlaczego na przykład wykazuje się ujemny wynik finansowy o wysokości aż minus 150 mln zł oraz o posiadaniu 80 mln zł na koncie bankowym? Dąbrowski stwierdził, że nie można zdjąć zajęcia hipoteki ze stoczniowego majątku, tj. terenów Wydziału K-1 i malarni ponieważ nie została spłacona udzielona stoczni pożyczka. Agencja owszem chce zwiększyć swoje zaangażowanie w Stocznię Gdańską, ale jej dalszy los zależy od akcjonariuszy. W Polsce jest jeszcze wolna przestrzeń dla produkcji stoczniowej i SG może nadal produkować morskie wieże wiatrowe, w czym się ostatnio wyspecjalizowała.


altSpora rozbieżność powstała w dwóch wypowiedziach dotyczących zamówień na budowę statków. Jerzy Majchrzak, dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki stwierdził, że aż 90 proc. zamówień spoczywa w stoczniach Korei i Chin. Zamówienia w stoczniach europejskich spadły poniżej 10 proc. i stąd ten kryzys w Stoczni Gdańskiej. Wziął się on też z tego, iż Unia Europejska pozbywała się przemysłu z kontynentu europejskiego. Gospodarkę potraktowano horyzontalnie, a nie z uwzględnieniem sektorowości, jak stwierdził Majchrzak.


altDrugi głos Jerzego Czuczmana (zdjęcie powyżej), dyrektora Związku Pracodawców Forum Okrętowe, zaprzeczył temu co stwierdził przedmówca, bo według aktualnych danych, które można swobodnie znaleźć w Internecie, 43 proc. zamówień jest obecnie realizowanych w państwach europejskich. Zajmują też one trzecie miejsce, po Korei i Chinach, pod względem złożonych nowych zamówień na budowę statków. 


Podczas briefingu prasowego prezes ARP, Wojciech Dąbrowski powiedział, że jeśli do 30 listopada se strony stoczni nie wpłynie nowy miarodajny biznesplan, to mimo to, nadal będzie się rozmawiać, chociaż trudno jest obecnie określić możliwe do realizacji scenariusze. Dąbrowski stwierdził również, że z analiz ARP, jak i wyspecjalizowanych firm doradczych wynika, iż przedstawiony wcześniej stoczniowy plan zawiera nierealność pewnych założeń, co do osiąganych marż, co do tempa wprowadzania nowej produkcji oraz zapotrzebowania na kapitał obrotowy.


Władze Stoczni Gdańsk w piśmie skierowanym do wojewody Stachurskiego wyjaśniły, że „ani strona związkowa, ani pracodawca nie wnioskowały do Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego o podjęcie tematyki związanej z obecną sytuacją w Stoczni Gdańsk"...

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież