Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budowa PKM porównywalna do powojennej budowy SKM

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 listopada 2013 12:28

Tradycyjna uroczystość zawieszenia wiechy na budynku Lokalnego Centrum Sterowania Pomorskiej Kolei Metropolitarnej w Gdańsku Matarni odbędzie się we wtorek 12 listopada. Miejsce uroczystości znajduje się tuż obok planowanego przystanku PKM Matarnia, przy ul. Budowlanych. W listopadzie 2013 mija pół roku, od momentu przekazania placu budowy generalnemu wykonawcy tej kolei, jakim jest firma Budimex S.A.


Wprowadzenie w czyn na początku 21 wieku idei budowy Pomorskiej Kolei Metropolitarnej pozwoli na zintegrowanie i ożywienie systemu komunikacji kolejowej w aglomeracji trójmiejskiej i regionie pomorskim. Dla Leszka Lewińskiego, z-ca dyr. ds. technicznych Zakładu Linii Kolejowych PKP w Gdyni, ta ogromna inwestycja porównywalna jest do podjętej niemal tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, kiedy kraj zaczął się odbudowywać, odważnej decyzji budowy bardzo nowoczesnej - jak na połowę 20-wieku - Szybkiej Kolei Miejskiej. Zelektryfikowanej linii kolejowej łączącej Gdańsk z Nowym Portem i Gdynią. W 1951 roku połączono Gdańsk z Nowym portem, w 1952 Wrzeszcz z Sopotem, a w 1953 roku Sopot z Gdynią. 


alt


Podczas niedawnej ogólnopolskiej konferencji na temat przyszłości, rozwoju i inwestycji związanych z PKM, jaka odbyła się w Gdańsku, dyr. Leszek Lewiński (na poniższym zdjęciu) swoje publiczne wystąpienie uatrakcyjnił rozrysowaniem powstających na Pomorzu linii kolejowych. Dokonał tego z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych.


alt


Początek dała kolej żelazna w 1852 roku, gdy uruchomiono jednotorowy odcinek Tczew – Gdańsk. Stanowił on fragment Pruskiej Kolei Wschodniej biegnącej z Berlina przez Kostrzyn, Krzyż, Piłę, Bydgoszcz, Tczew i Gdańsk do Królewca. W październiku 1857 roku Gdańsk uzyskał połączenie z Malborkiem. W roku 1870 oddano do użytku linię Słupsk – Gdańsk, wybudowaną przez Berlińsko-Szczecińskie Towarzystwo Kolejowe.
Kolejne połączenia powstawały w następujących latach: 1884-85 Pszczółki-Kościerzyna, dzięki której Kaszuby otrzymały połączenie ze światem. Linia ta niestety już nie istnieje.


Następne linie kolejowe jakie powstawały, to: 1886 r. Pruszcz Gdański-Kartuzy, 1898 Reda-Puck, 1899 Lębork-Łeba, 1900 Kościerzyna-Lipusz, 1901 Lipusz-Bytów i Kościerzyna-Kartuzy, 1902 Chojnice-Lipusz, Bytów-Lębork i Wejherowo-Prusewo, 1903 Puck-Krokowa, 1905 Prusewo-Choczewo i Choczewo-Garczegorze.


Do końca drugiej wojny światowej funkcjonowała zbudowana w 1914 roku linia kolejowa Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła – Kartuzy.
W ocenie dyr. Lewińskiego tak chronologicznie powstała sieć kolejowa, która dostatecznie opanowała rejon gdańskiego Pomorza.


alt


Kiedy zaczęło powstawać nowe polskie miasto Gdynia, to już w 1921 roku uruchomiono połączenie kolejowe Kokoszki-Osowa-Gdynia, a w 1922 Swarzewo-Hel.


Rozbudowują się kolejne linie: rok 1928 Czersk-Bąk-Kościerzyna, rok 1930 Maksymilianowo-Bąk, która była największą inwestycją kolejową 20-lecia międzywojennego gdyż połączyła Gdynię ze Śląskiem skąd wożono węgiel do portu przeznaczony na eksport dalej drogą morską.
I właściwie po uruchomieniu tej linii nastąpił koniec rozwoju pomorskiego, a właściwie polskiego kolejnictwa, gdyż finansowe środki zostały przeznaczone na rozwój połączeń drogowych dla zapewnienia znacznie powiększającego się ruchu samochodów, twierdzi dyr. Leszek Lewiński.
No jeszcze w latach 70-tych powstała linia kolejowa łącząca Rybno Kaszubskie z Żarnowcem, gdzie na przełomie lat 70. i 80-tych powstawała elektrownia szczytowo-pompowa oraz jądrowa, dodaje Lewiński.


altSystem komunikacji kolejowej w aglomeracji trójmiejskiej i regionie pomorskim będzie jednak dopiero w pełni sprawny po przyłączeniu do niego nowej linii PKM, co planowane jest na połowę 2015 roku. Inwestycja tym bardziej istotna, że jest to połączenie bardziej równoleżnikowe, tak niezbędne dla uzupełnienia tego istniejącego w większości południkowego. Do tych ważkich inwestycji kolejowych na gdańskim Pomorzu należy również zaliczyć realizowaną obecnie budowę przystanku Gdańsk Śródmieście.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież