Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parada Niepodległości w Gdańsku - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 listopada 2013 16:36

11 listopada świętowaliśmy 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach niewoli, na gruzach państw zaborczych, odrodziła się Rzeczpospolita. Za jej wskrzeszenie tysiące Polaków zapłaciło jednak cenę najwyższą - życie. Już po raz 11 ulicami Gdańska 11 listopada (poniedziałek) przeszła Parada Niepodległości.


GALERIA

Pochód był formowany na ul. Podwale Staromiejskie, po czym od godz. 10.30 przeszedł ulicami Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną i Kowalską na Targ Drzewny. Podczas parady odbyła się prezentacja różnych grup rekonstrukcyjnych i starych pojazdów kołowych.


alt


Pod pomnikiem Jana III Sobieskiego wspólnie odśpiewano hymn narodowy i pieśni patriotyczne. Do licznie zebranych przemówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz goście z Białorusi i Hiszpanii. Włodarze Gdańska i radni Rady Miasta na znak pokoju wypuścili w powietrze białe gołębie.


alt


Współorganizator święta Adam Hlebowicz (na powyższym zdjęciu z lewej), szef Radia Plus publicznie odczytał list otarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej następującej treści: „My, uczestnicy Parady Niepodległości w Gdańsku oraz w innych miejscach Polski, gdzie z czcią i radością wspomina się datę 11 listopada, zwracamy się do władz RP z apelem o jak najszybsze przyjęcie prawa umożliwiającego godne życie tym uczestnikom opozycji demokratycznej w PRL, którzy na skutek różnych zdarzeń losowych, a także bezpośrednich represji poniesionych z rąk komunistycznych władz, znaleźli się dzisiaj w trudnej sytuacji materialnej. Do polskiej tradycji należy dbałość o ludzi, którzy poświęcali swe wysiłki, nierzadko też życie, dla niepodległości ojczyzny. Uważamy, że przyjęcie takiego prawa jest obowiązkiem wobec tych osób”.
Przed wysłaniem do władz RP, list ten dobrowolnie podpisało wiele osób.
Przyglądał się temu uczestniczący w gdańskiej paradzie Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.


altNa Targu Węglowym przygotowano liczne atrakcje. W tym roku organizatorzy zwrócili uwagę na rolę opozycji demokratycznych z lat 70. i 80. i dlatego można było zobaczyć m.in. , jak wyglądała podziemna drukarnia, w której każdy mógł coś własnoręcznie wydrukować. Na Targu Węglowym swoje posterunki miała Milicja Obywatelska i jednostki ZOMO. Rekwizyty, jak mundury, oznakowane pojazdy czy milicyjne pałki wypożyczono z Europejskiego Centrum Solidarności. Na scenie ustawionej przy Strzelnicy św. Jerzego odbył się cieszący bardzo dużym zainteresowaniem koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru GRYF z Trąbek Wielkich.


Wzorem roku poprzedniego, Pomorzanie mieli też okazję, by się spotkać i wspólnie z artystami z gdyńskiego Teatru Muzycznego zaśpiewać polskie pieśni patriotyczne podczas koncertu pn. Granie dla Wolności. Koncert odbył się w Teatrze Wybrzeże. Na Targu Węglowym ustawiony został telebim, na którym można było oglądać solistów Teatru Muzycznego w Gdyni, Rafała Ostrowskiego i Martę Smuk. Na scenie w towarzystwie muzyków pojawił się też Zbigniew Kosmalski, kompozytor, aranżer i pianista. Wszyscy goście otrzymali śpiewniki, dzięki którym mogli aktywnie włączyć się w świętowanie. Zdaniem organizatorów koncertu, mieszkańcy regionu chcą śpiewać pieśni patriotyczne w tym szczególnym dla Polaków dniu. Sprzyja temu radosna atmosfera święta.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 leming 2013-11-15 04:53
gdansk dla budynia for ever
Cytować
 
 
+1 #1 ZeWSI 2013-11-14 18:50
Idziemy PO ciebie ministrze Bartku Sienkiewiczu. Mocny tylko wgębie minister siłowy to nieszczęscie Kraju
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież