Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
sobota, 06 marca 2021 19:18
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
Hokeistki Stoczniowca wygrały pierwszy mecz półfinałowy Polskiej
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Postęp śledztwa „łapówkarskiego” w magistracie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 listopada 2013 19:22

W związku z postępem śledztwa w sprawie korupcji w UM Gdańsk przy ubieganiu się o przydział lokali komunalnych i postawieniem zarzutów kolejnym podejrzanym osobom (jest ich już 14), zwróciliśmy się z prośbą do Antoniego Pawlaka, rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Gdańska o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Paweł Adamowicz przewiduje podjęcie w najbliższym czasie jakieś decyzji wobec swoich podwładnych, którym podlegają Wydział Gospodarki Komunalnej UM oraz Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych?


7 listopada otrzymaliśmy od Antoniego Pawlaka odpowiedź następującej treści: „Faktycznie 14 osób jest w tej sprawie podejrzanych. Ale tylko dwie z nich to pracownice Urzędu. Prezydent Gdańska przewiduje podjęcie jakieś decyzji wobec swoich podwładnych, którym podlegają Wydział Gospodarki Komunalnej oraz Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych jeśli okaże się, że są oni winni. Na razie nie ma w tej kwestii żadnych podejrzeń ani przesłanek”.


W skierowanej do Antoniego Pawlaka prośbie załączyliśmy ostatni komunikat prasowy, jaki w tej sprawie opublikował prok. Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Oto treść tego komunikatu:

„Funkcjonariusze gdańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, kontynuują śledztwo w sprawie korupcji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, w związku z ubieganiem się o przydział lokalu mieszkalnego z zasobów komunalnych.

Dnia 23.10.2013 r. Krystynie D., emerytowanej urzędniczce Urzędu Miejskiego w Gdańsku, prokurator przedstawił zarzuty popełnienia 14 (czternastu) przestępstw o charakterze korupcyjnym, polegających m.in. na powoływanie się na wpływy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i podjęciu się pośrednictwa w czynnościach zmierzających do przyznania mieszkań komunalnych, w zamian za korzyści majątkowe, w łącznej kwocie nie mniejszej niż 107.500,00 zł. Część z tych pieniędzy podejrzana przekazała między innymi podejrzanym, Katarzynie M. i Krystynie W. (urzędniczkom UM w Gdańsku), w stosunku do których nadal jest stosowane tymczasowe aresztowanie.

Postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk - Południe w Gdańsku, z dnia 24 października 2013 roku, Sąd potwierdził stanowisko prokuratury, iż zebrane w sprawie dowody w wysokim stopniu uprawdopodobniają fakt popełnienia przez podejrzaną Krystynę D., wszystkich zarzucanych jej przestępstw i orzekł o zastosowaniu wobec niej tymczasowego aresztowania, do dnia 30 grudnia 2013 roku.

Śledztwo w tej sprawie nadal należy oceniać, jako rozwojowe i nie zostanie zakończone dopóty, dopóki nie zostaną wyjaśnione wszystkie wersje i wątki śledcze, i dopóki nie zostaną wyjaśnione zagadnienia zakresu odpowiedzialności karnej wszystkich osób, co do których zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstw.

Dotychczas 14 (czternastu) podejrzanym, przedstawiono zarzuty popełnienia łącznie 107 (stu siedmiu) przestępstw o charakterze korupcyjnym. Są to zarzuty przestępstw korupcji biernej, czynnej, płatnej protekcji, fałszowania dokumentów i innych. Do tej pory przesłuchano łącznie około 30 (trzydziestu) świadków, a 10 (dziesięciu) z przesłuchanych świadków skorzystało z klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 229 § 6 kk.
Spośród 14 (czternastu) podejrzanych 7 (siedem) osób jest podejrzanych, m.in. o wręczanie korzyści majątkowych w związku z ubieganiem się o przydział lokalu mieszkalnego z zasobów komunalnych, 4 (cztery) osoby są podejrzane, m.in. o pośrednictwo we wręczaniu korzyści majątkowych, a 2 (dwie) urzędniczki Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Katarzyna M. i Krystyna W., są podejrzane, m.in. o przyjmowanie korzyści majątkowych i nadal stosowane jest wobec nich tymczasowe aresztowanie.

Rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, dla dobra śledztwa, odmawia odpowiedzi na pytania o planowane czynności śledcze oraz o kryteria i sposób weryfikacji rzetelności przydziałów mieszkań komunalnych przez funkcjonariuszy CBŚ KGP.”
Wła-49
Źródło: rzecznicy prasowi Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku i Prezydenta Miasta Gdańska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież