Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Postęp śledztwa „łapówkarskiego” w magistracie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 listopada 2013 19:22

W związku z postępem śledztwa w sprawie korupcji w UM Gdańsk przy ubieganiu się o przydział lokali komunalnych i postawieniem zarzutów kolejnym podejrzanym osobom (jest ich już 14), zwróciliśmy się z prośbą do Antoniego Pawlaka, rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Gdańska o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Paweł Adamowicz przewiduje podjęcie w najbliższym czasie jakieś decyzji wobec swoich podwładnych, którym podlegają Wydział Gospodarki Komunalnej UM oraz Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych?


7 listopada otrzymaliśmy od Antoniego Pawlaka odpowiedź następującej treści: „Faktycznie 14 osób jest w tej sprawie podejrzanych. Ale tylko dwie z nich to pracownice Urzędu. Prezydent Gdańska przewiduje podjęcie jakieś decyzji wobec swoich podwładnych, którym podlegają Wydział Gospodarki Komunalnej oraz Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych jeśli okaże się, że są oni winni. Na razie nie ma w tej kwestii żadnych podejrzeń ani przesłanek”.


W skierowanej do Antoniego Pawlaka prośbie załączyliśmy ostatni komunikat prasowy, jaki w tej sprawie opublikował prok. Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Oto treść tego komunikatu:

„Funkcjonariusze gdańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, kontynuują śledztwo w sprawie korupcji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, w związku z ubieganiem się o przydział lokalu mieszkalnego z zasobów komunalnych.

Dnia 23.10.2013 r. Krystynie D., emerytowanej urzędniczce Urzędu Miejskiego w Gdańsku, prokurator przedstawił zarzuty popełnienia 14 (czternastu) przestępstw o charakterze korupcyjnym, polegających m.in. na powoływanie się na wpływy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i podjęciu się pośrednictwa w czynnościach zmierzających do przyznania mieszkań komunalnych, w zamian za korzyści majątkowe, w łącznej kwocie nie mniejszej niż 107.500,00 zł. Część z tych pieniędzy podejrzana przekazała między innymi podejrzanym, Katarzynie M. i Krystynie W. (urzędniczkom UM w Gdańsku), w stosunku do których nadal jest stosowane tymczasowe aresztowanie.

Postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk - Południe w Gdańsku, z dnia 24 października 2013 roku, Sąd potwierdził stanowisko prokuratury, iż zebrane w sprawie dowody w wysokim stopniu uprawdopodobniają fakt popełnienia przez podejrzaną Krystynę D., wszystkich zarzucanych jej przestępstw i orzekł o zastosowaniu wobec niej tymczasowego aresztowania, do dnia 30 grudnia 2013 roku.

Śledztwo w tej sprawie nadal należy oceniać, jako rozwojowe i nie zostanie zakończone dopóty, dopóki nie zostaną wyjaśnione wszystkie wersje i wątki śledcze, i dopóki nie zostaną wyjaśnione zagadnienia zakresu odpowiedzialności karnej wszystkich osób, co do których zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstw.

Dotychczas 14 (czternastu) podejrzanym, przedstawiono zarzuty popełnienia łącznie 107 (stu siedmiu) przestępstw o charakterze korupcyjnym. Są to zarzuty przestępstw korupcji biernej, czynnej, płatnej protekcji, fałszowania dokumentów i innych. Do tej pory przesłuchano łącznie około 30 (trzydziestu) świadków, a 10 (dziesięciu) z przesłuchanych świadków skorzystało z klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 229 § 6 kk.
Spośród 14 (czternastu) podejrzanych 7 (siedem) osób jest podejrzanych, m.in. o wręczanie korzyści majątkowych w związku z ubieganiem się o przydział lokalu mieszkalnego z zasobów komunalnych, 4 (cztery) osoby są podejrzane, m.in. o pośrednictwo we wręczaniu korzyści majątkowych, a 2 (dwie) urzędniczki Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Katarzyna M. i Krystyna W., są podejrzane, m.in. o przyjmowanie korzyści majątkowych i nadal stosowane jest wobec nich tymczasowe aresztowanie.

Rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, dla dobra śledztwa, odmawia odpowiedzi na pytania o planowane czynności śledcze oraz o kryteria i sposób weryfikacji rzetelności przydziałów mieszkań komunalnych przez funkcjonariuszy CBŚ KGP.”
Wła-49
Źródło: rzecznicy prasowi Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku i Prezydenta Miasta Gdańska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież