Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najlepsze modernizacje na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 listopada 2013 12:20

Uhonorowano 14 (na 800 zgłoszonych) inwestorów, wykonawców i autorów projektów z województwa pomorskiego, którzy otrzymali wyróżnienia podczas XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku”. Uroczystość odbyła się w początkach listopada w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.


Jak co roku i tym razem miała ona na celu promocję dobrych wzorców służących ratowaniu materialnego dziedzictwa narodowego w postaci obiektów zabytkowych, budynków użyteczności publicznej, budownictwa mieszkaniowego, dróg, obiektów przemysłowych i inżynieryjnych, budynków szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego, obiektów kultury, sportu, zdrowia, rekreacji, ochrony środowiska, a także rewitalizacji obszarów i zespołów urbanistycznych.


altWśród nagrodzonych obiektów i przestrzeni znalazła się m.in.: Brama Wyżynna w Gdańsku. Koszt jej remontu pochłonął 3 mln zł. Najwięcej problemu sprawiło przystosowanie zabytkowego obiektu do wymogów współczesności i jego przystosowanie dla potrzeb Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej.


altNagrodę z rąk pomorskiego marszałka Mieczysława Struka odebrali Adam Koperkiewicz dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Barbara Brzuskiewicz z Gdańskiej Pracowni Konserwatorskiej, specjalizującej się w konserwacji dzieł rzeźbiarskich i architektonicznych wykonanych ze wszystkich gatunków kamienia (wapień, piaskowiec, marmur, alabaster, granit), sztucznego kamienia, stiuku, sztukaterii, ceramiki, rzeźby kamiennej polichromowanej i metalu. Nagrodę odebrał również Kazimierz Lewandowski (na zdjęciu z prawej) prezes zarządu Przedsiębiorstwa Cemet Ltd., specjalizującego się w branży konstrukcje metalowe, aluminiowe i stalowe.


altZa uruchomienie w 2012 roku biblioteki w Centrum Handlowym Manhattan we Wrzeszczu nagrodę odebrał Paweł Braun (na powyższym zdjęciu z lewej), dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Jest to najnowocześniejsza biblioteka na Pomorzu, przede wszystkim dlatego, że wykorzystuje nowe formy kontaktu z czytelnikiem. Masowo  przychodzą do niej mieszkańcy nie tylko wypożyczyć książkę, ale również ciekawie spędzić czas z całą rodziną. Na 830 m kw. lokalu na drugim piętrze trafił 50-tysięczny księgozbiór dla dzieci i dorosłych z wrzeszczańskich filii nr 1, 21, 38 oraz pokaźna kolekcja komiksów z Pracowni Komiksowej na Suchaninie. Drugi katalog na ponad 1500 pozycji tworzą audiobooki, e-booki, filmy oraz muzyka na płytach CD i winylowych. To dzięki takim obiektom w pomorskim o sto procent wzrosło w ostatnim czasie czytelnictwo książek, powiedział Braun.


Nagrody za najlepszą modernizację roku przypadły również za: hotel „Różany Gaj” w Gdyni (39 pokoi i 4 apartamenty); Park 1000-lecia w Chojnicach; Dworzec PKP „Gdynia Główna” (wykonawca Mostostal Warszawa, koszt 49 mln zł, rocznie korzysta 2 mln pasażerów), a także obiekty drogowe w Słupsku, śródmieście i sala koncertowo-teatralna dla 374 widzów w Wejherowie (koszt 56 mln zł, otwarcie 17 maj 2013 r.)  oraz rozbudowa i modernizacja ośrodka zdrowia w Cedrach Wielkich.


Marszałek pomorski Mieczysław Struk, gratulując osobom i firmom nagrodzonym w tym konkursie powiedział: - Ugruntowana pozycja konkursu „Modernizacja Roku” w środowisku architektoniczno-budowlanym, zbudowana na kanwie siedemnastoletniego doświadczenia wnosi nieoceniony wkład w promowanie przedsięwzięć zmierzających do ratowania materialnego dziedzictwa narodowego w postaci obiektów zabytkowych, budynków użyteczności publicznej, budownictwa mieszkaniowego, dróg, obiektów przemysłowych i inżynieryjnych, budynków szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego, obiektów kultury, sportu, zdrowia, rekreacji, ochrony środowiska, a także rewitalizacji obszarów i zespołów urbanistycznych. Te cenione w środowisku nagrody świadczą o wysokim poziomie realizatorskim oraz koncepcyjnym pomorskich firm i instytucji, które swoją pracą przyczyniają się do korzystnych przemian w przestrzeni funkcjonalnej i użytkowej gmin województwa pomorskiego.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież