NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zburzono Mostek Weisera dla PKM - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 czerwca 2013 19:04

Po stu latach istnienia, zburzony został słynny Mostek Weisera na gdańskiej Strzyży. Przyglądało się temu wydarzeniu, wieczorem 5 czerwca, około trzy tysiące widzów.


GALERIA

Mieli oni też okazję zobaczenia inscenizacji historycznej pt. „Bitwa o Mostek Weisera” z udziałem trzech czołgów i ponad 30 polskich oraz niemieckich żołnierzy. Plenerowe widowisko zostało zorganizowane przez Pomorską Kolej Metropolitalną oraz firmę Budimex S.A., będącej głównym wykonawcą tej inwestycji. Wiąże się ona z koniecznością wyburzenia kilku starych mostów, które nie spełniają współczesnych wymogów technicznych.


altSłynny Mostek Weisera został rozsławiony dzięki powieści Pawła Huelle pt. „Weiser Dawidek”. Był on jednym z nielicznych wiaduktów dawnej kolei, jakie w całości przetrwały II wojnę światową. Stało się to głównie dzięki temu, że nie miał on tak strategicznego znaczenia, jakie miały inne wiadukty kolejowe nad dzisiejszymi ulicami Słowackiego i Wita Stwosza. Zostały one w marcu 1945 r.  wysadzone w powietrze przez Niemców, aby zatrzymać nacierające na Gdańsk czołgi radzieckie.


altInscenizacja specjalnie przygotowywana z okazji wyburzania tego mostu ukazała widzom, jak mogłaby wyglądać prawdziwa o niego bitwa, gdyby ją stoczono w 1945 roku. W kolejowym wąwozie od strony ul. Polanki bronili się żołnierze niemieccy, wspierani przez czołg Panthera. Z przeciwnej strony atakowali ich żołnierze radzieccy z dwoma czołgami T 34, którzy ostatecznie bitwę wygrali.


altNastępnie odbył się efektowny pokaz pirotechniczny. Kiedy ucichły wystrzały i huki Paweł Huelle dał symboliczny sygnał przez rozstawione głośniki do wyburzenia Mostku Weisera. Wbrew oczekiwaniom, nie został on jednak wysadzony w powietrze, lecz rozcięty na prześle przez specjalną koparkę złożył się do środka wąwozu. Aby wyburzyć tą betonową konstrukcję poprzez wysadzenie, trzeba byłoby użyć sporej ilości ładunków wybuchowych. Powstałaby fala uderzeniowa zagrażająca okolicznym domom, a betonowe odłamki licznie zgromadzonym widzom. Oni całe to historyczne wydarzenie upamiętniali aparatami telefonicznymi, fotograficznymi i kamerami. 


altZnany gdański pisarz Paweł Huelle za rozsławienie mostku w swojej powieści otrzymał od marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka specjalnie wydrukowany bilet ważny na pierwszy przejazd pociągiem PKM w 2015 roku. Marszałek wręczył też pisarzowi pamiątkową oznakę „Przyjaciela PKM” o numerze 13.


alt


W rewanżu Paweł Huelle wręczył trzem osobom po egzemplarzu książki pt. „Weiser Dawidek” ze specjalnymi oddzielnymi dedykacjami. Otrzymali je marszałek Mieczysław Struk, Krzysztof Rudziński, prezes PKM oraz Tomasz Konopacki, rzecznik prasowy spółki PKM.


Nowe wiadukty, które powstaną w miejscu dotychczasowych, będą nawiązywać swoją konstrukcją do historycznych oryginałów. Cała inwestycja PKM ma kosztować ponad 700 mln zł brutto i ma zostać zrealizowana w dwa lata, do połowy 2015 roku.


20-kilometrowa linia kolejowa ma połączyć Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią Gdynia - Kościerzyna. Dzięki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni, ma być możliwy dojazd pociągiem do lotniska w niecałe 25 minut. Inwestor, jakim jest samorząd woj. pomorskiego zakłada, że trasą, mającą osiem przystanków, będzie jeździć dziesięć autobusów szynowych rozwijających prędkość do 120 km/h. Rocznie z przejazdu tą dwutorową linią ma korzystać od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież