Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
sobota, 24 października 2020 19:50
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
Bez punktu i wygranego seta wracają Jastrzębia-Zdroju siatkarze
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowe dowody w sprawie Wałęsa kontra Wyszkowski?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 maja 2012 16:50

altPrzed gdańskim Sądem Okręgowym  toczy się proces jaki były prezydent Lech Wałęsa wytoczył działaczowi Wolnych Związków Zawodowych i "Solidarności" Krzysztofowi Wyszkowskiemu o nazwanie byłego prezydenta TW "Bolkiem". Być może w sprawie sąd weźmie pod uwagę nowe dowody.Na razie jedno jest pewne – mediacji i ugody nie będzie. Nim sąd przystąpił do słuchania stron zaproponował mediację, na którą Wyszkowskim przystał. Jednak pełnomocnik Lecha Wałęsy mec. Ewelina Wolańska uzależniła zgodę na mediację od wykonania wcześniejszego wyroku sądu, czyli od przeproszenia przez Wyszkowskiego byłego prezydenta.


Krzysztof Wyszkowski przepraszać nie zamierza, ale chce by sąd przesłuchał blisko stu świadków. Pełnomocnik Lecha Wałęsy mec. Ewelina Wolańska wnioskowała o zaś o zakończenie procesu i wydanie werdyktu. Sąd  jednak uznał, że sprawa wymaga zbadania i odrzucił wniosek mec. Wolańskiej o wydanie wyroku w oparciu o wcześniejsze orzeczenie Sądu Apelacyjnego z 2011 r. - niekorzystne dla Wyszkowskiego. Po tym wyroku Wyszkowski nie  przeprosił jednak Wałęsy. W świetle wyroku przeprosiny miał on ogłosić w lokalnej "Panoramie" TVP2 oraz w „Faktach” TVN.
Wczorajsza rozprawa rozpoczęła się od dyscyplinowania adwokat Wolańskiej, która komentowała kilkukrotne nieudane próby odtworzenia nagrania audycji, w której Wyszkowski miał urazić Wałęsę.


- Pani mecenas, proszę  się wypowiadać, gdy sąd udzieli głosu. To sąd prowadzi rozprawę, a nie pełnomocnik powoda. Proszę powstrzymać się od komentarzy. Jeśli uznam, że należy dziesięć razy odtwarzać płytę, to będzie ona odtwarzana – stwierdziła sędzia Ewa Tamowicz. 


Na rozprawie, mimo pisemnego wezwania Lech Wałęsa się nie stawił. Mec. Wolańska usprawiedliwiała tą absencję pobytem byłego prezydenta za granicą, Wałęsa wraca do Gdańska dopiero dzisiaj po południu.


Wyszkowski na rozprawie opowiadał o tym, w jakich okolicznościach wypowiadał się o Wałęsie.
-  Regułą moich zachowań było odmawianie wypowiedzi telewizjom, które zachowywały się nieobiektywnie, odmówiłem udzielenia wypowiedzi TVN24, ale rozmawiałem z dziennikarzami prasowymi, którzy nie robią krótkich migawek, ale bardziej analityczne teksty. Wtedy właśnie użyłem słów, nie miałem świadomości, że kamerzyści i dziennikarze telewizyjni nagrywają tę wypowiedź. Kiedyś byliśmy z powodem przyjaciółmi. Lech Wałęsa zgłosił się do mnie w 1978 r. Byłem jakby jego ojcem, blisko z nim współpracowałem – mówił Wyszkowski.


Na kolejną rozprawę, wyznaczoną na 13 września jako świadkowie zeznawać mają autorzy książki "SB a Lech Wałęsa" Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk. Cenckiewicz, który był na czwartkowej rozprawie na korytarzu gdańskiego sądu stwierdził, że otrzymał niedawno pocztą kserokopie trzech dokumentów na temat domniemanej współpracy Wałęsy z SB, pochodzące z archiwum Delegatury UOP w Gdańsku. Pierwszy z nich to przepisana na maszynie informacja agenturalna TW „Bolek” z 12 stycznia 1971 r., odebrana przez kpt. Edwarda Graczyka z Wydziału III SB i sporządzona  na podstawie rękopisu  „Bolka” . Maszynopis najpewniej pochodzi  ze zbiorów byłego Wydziału Ewidencji i Archiwum Delegatury  Urzędu Ochrony Państwa w Gdańsku. Przepisywanie oryginalnych archiwaliów nakazał na początku lat 90. naczelnik Wydziału Ewidencji i Archiwum Delegatury UOP w Gdańsku por. Krzysztof Bollin. Z kolei Bollin przekazał tą, uznaną za autentyczną, informację  do ówczesnego szefa UOP Piotra Naimskiego. Kolejnym dokumentem wymienionym przez Cenckiewicza jest notatka służbowa por. Bollina z 20 czerwca 1991 r. na temat dokumentów dotyczących Wałęsy, które znajdowały się w aktach sprawy obiektowej „Arka” prowadzonej w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
 - Frapujące jest to, iż krążą po świecie i są w  prywatnych kolekcjach archiwalnych, dokumenty, które dotyczą czołowych przedstawicieli naszej sceny politycznej – mówi Cenckiewicz. 


Przypomnijmy, że Lech Wałęsa wytoczył Wyszkowskiemu proces za wypowiedź z roku 2007 - pomimo, że za inną wypowiedź Wyszkowski został już skazany. Wałęsa wygrał już bowiem jeden proces z Wyszkowskim. W prawomocnym wyroku z marca 2011 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał Wyszkowskiemu przeproszenie byłego prezydenta za wcześniejszą wypowiedź   z 16 listopada 2005 r., w której ten nazwał Wałęsę tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek". W tym samym dniu były prezydent otrzymał od IPN status pokrzywdzonego i zapowiedział, że będzie od tego momentu pozywał do sądu osoby, które nadal będą twierdzić, iż był agentem służb specjalnych PRL. Obecny proces dotyczy wypowiedzi Wyszkowskiego udzielonej dziennikarzom na korytarzu sądowym 14 grudnia 2007 r. i pokazanej w "Panoramie" TVP Gdańsk. Wyszkowski powiedział: "Lech Wałęsa był agentem, brał za to duże wynagrodzenie, robił to ochoczo, współpracował całą gębą, nie ma remisu w tej sprawie".
ASG       

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #3 major frydrych 2012-05-24 20:23
dogonilo ich przeznaczenie,s ami sie rozwalają moralnie kopiac pierwszy z 21 postulatów za które chcieli umierac,no i tera zwiazkowcy im smierdza,a zomo niet,sb niet i trzeba samemu,wiec daja policji kase do lapy zeby ich chronia tak jak kiedys sluzby
Cytować
 
 
0 #2 major Bagiński 2012-05-24 19:34
Co wy chcecie ich rozwalać? Przyjdą nowi. Chodzi o to, że to już my zrobimy im tą ich konspirację
Cytować
 
 
-1 #1 major frydrych 2012-05-24 17:42
Borsuk do sluzb jawnych,bolek do sluzb tajnych
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież