Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rowerowy Siedmiogród od Pruszcza Gdańskiego po Wejherowo

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 14 czerwca 2013 17:28

Rowerzyści z gdańskiego Pomorza, w ilości około 10 tysięcy, zjechali się przed Ergo Arenę, aby pokazać włodarzom i decydentom swoją siłę. Doroczną czynną manifestacją zorganizowaną 9 czerwca, już po raz siedemnasty domagali się jeszcze lepszych warunków do jazdy po ścieżkach rowerowych w swoich miastach.


Ten doroczny Wielki Przejazd Rowerowy, to największa w Polsce demonstracja rowerowego stylu życia. W tym roku akcja objęła aż 7 miast aglomeracji, stanowiąc swoisty "Siedmiogród" rozciągający się od Pruszcza Gdańskiego aż po Wejherowo.


W tym roku uczestnicy wielkiego przejazdu rowerowego podzielili się na dwie grupy. Jedna wyruszyła z Wejherowa, przez Redę, Rumię i Gdynię, zaś druga po raz pierwszy wyruszyła z Pruszcza Gdańskiego, łącząc się przed Ergo Areną.


Rowerzyści mogli zadawać pytania obecnemu na miejscu wiceprezydentowi Gdańska do spraw polityki komunalnej Maciejowi Lisickiemu, przyznając mu, że akurat w tym mieście ze ścieżkami rowerowymi jest coraz lepiej. Potwierdził to Roger Jackowski z Gdańskiej Kampanii Rowerowej, mówiąc publicznie, że gdański przejazd promuje głównie projekt STER, który zakłada budowę w Gdańsku nowych 100 km dróg rowerowych.


Przypomnijmy, że strategię rozwoju komunikacji rowerowej w Gdańsku opracowano już w ubiegłym wieku. Przygotował ją zmarły tragicznie w RPA Antoni Szczyt, z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.


alt



Warto też wspomnieć, że niedawno, bo pod koniec czerwca 2013 zakończyły się prace na odcinkach wzdłuż ulic Rzeczpospolitej (od ETC) i Chłopskiej (do ulicy Pomorskiej). Powstało 3,5 km asfaltowej drogi koloru czerwonego, którą jadąc prawą stroną jezdni można dotrzeć z Zaspy na Żabiankę. Realizacja podzielona była na dwa odrębne zadania. Budowa ścieżek pochłonęła prawie 4 mln zł, z czego 30 proc. to wkład gminy, a 70 proc. to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013.


Niedawno zakończyły się też prace związane z budową ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Klinicznej, Marynarki Polskiej i al. Jana Pawła II. Łączna ich długość, to 2241 metrów. Inwestycja ta ma duże znaczenie dla rowerzystów poruszających się w Gdańsku. Dzięki nowej drodze szybciej można dotrzeć z Zaspy do Wrzeszcza, przemieszczając się wzdłuż al. Jana Pawła II.  Rowerzyści mają też możliwość bezpośredniego przejazdu z ul. Klinicznej do ul. Reja.


Oprócz prac budowlanych, wzdłuż dróg wyremontowano kładkę nr II nad ulicą Kliniczną oraz powstały nowe żelbetowe ściany oporowe w miejscu starych przy obu jezdniach ul. Klinicznej. Na zlecenie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska kontrakt, za łączną kwotę 2,2 mln zł netto, zrealizowała firma Skanska.


alt



Ponad 30 km wydzielonych dróg rowerowych ma zostać wybudowanych w Gdańsku do 2014 roku. Jednak doświadczenia wielu europejskich miast wskazują, że budowa wydzielonych dróg rowerowych nie wpływa bezpośrednio na wzrost skali ruchu rowerowego. Chociaż w Gdańsku w ostatniej dekadzie wybudowano 80 km dróg rowerowych, udział ruchu rowerowego, w tym okresie, wzrósł jedynie z 1,3 proc. do 2 proc. Miasta niemieckie, jak np. Berlin czy Rostok, w znacznie krótszym czasie osiągnęły wzrost udziału ruchu rowerowego do ponad 10 proc. Kluczem do sukcesu jest niemieckie podejście systemowe oparte na wprowadzaniu kompleksowych udogodnień dla rowerzystów. Takich jak uspakajanie ruchu, pasy rowerowe w jezdniach, budowa parkingów rowerowych, systemy wsparcia dla osób i firm korzystających z rowerów i przede wszystkim skuteczna promocja tj. kampanie skierowane do pracodawców, kobiet czy osób starszych.


I dlatego Gdańsk korzysta ze sprawdzonych wzorców zachodnioeuropejskich, czego wyrazem jest m.in. przeprowadzenie audytu polityki rowerowej wg metodologii BYPAD  (Bicycle Policy Audit) oraz aplikacja do projektów, których głównym atutem jest transfer wiedzy. Obecnie w Gdańsku realizowane są projekty Central Meetbike , abc.multimodal oraz Cyclecities.


Program BYPAD, to kapitalne narzędzie służące budowaniu lokalnej demokracji. Celem polityki rowerowej nie może być tylko budowa ścieżek rowerowych, ale również wzrost ruchu rowerowego. Program w zupełnie nowym świetle przedstawia też rolę aktywnej mobilności. Jej wspieranie jest wyrazem troski o przyszłe pokolenia mieszkańców Gdańska, tak twierdzi Agnieszka Owczarczak, radna Miasta Gdańska.
- Zamierzamy też utrzymać pozycję krajowego lidera w rozwoju ruchu rowerowego oraz pójść o krok dalej - stawiając kompleksowo na rozwój aktywnej mobilności, czyli nie tylko jeżdżenia rowerem, ale również chodzenia pieszo. Wsparcie aktywnej mobilności jest obecnie największym wyzwaniem dla wielu miast europejskich i w zasadzie wszystkich miast w Polsce. Na początku września w Gdańsku odbędzie się czwarty Polski Kongres Aktywnej Mobilności. Podczas pierwszego powołano stowarzyszenie grupujące samorządy wspierające aktywną mobilność w Polsce - przypomina radna Owczarczak.


alt



W tym roku podczas tej masowej akcji, po raz pierwszy, przyznano metropolitalną antynagrodę rowerową „Zardzewiałą Szprychę", za największą wpadkę, bubel lub brak działań na rzecz ruchu rowerowego, a którą otrzymały... władze Sopotu. Kurort sąsiadujący z Gdańskiem został nazwany „rowerowym skansenem". Wręczono też gdyńską Złotą Przerzutkę dla najbardziej zasłużonych w dokonywaniu rowerowych zmian w Gdyni.


Podobne imprezy w ramach ogólnopolskiego „Święta Cyklicznego" odbyły się w dziesiątkach polskich miast pod wspólnym hasłem przyspieszenia prac Ministerstwa Transportu w sprawie brakujących rozporządzeń regulujących ruch rowerowy.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież