Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Banach: Zła wola miasta

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 stycznia 2013 20:32

altRozmowa z Jolantą Banach, radną Rady Miasta Gdańska z ramienia SLD


- Jak ocenia Pani wyrok Sądu Administracyjnego w Gdańsku odnośnie uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie nowych stawek czynszowych mieszkań komunalnych?
Jolanta Banach: Każde moje słowo będzie znaczyło mniej niż uzasadnienie Rzecznika Praw obywatelskich oraz sądu. RPO zarzucił miastu rażące naruszenie prawa, sąd w uzasadnieniu ustnym wyszedł poza skargę rzecznika. Mamy tu do czynienia z takim konstruowaniem uchwały, które jest przykładem złej woli. Oby z tego orzeczenia płynęła jakaś wiedza dla samorządu. Poszerzyłabym skargę rzecznika o tzw. lustro czynszowe. Ustawa o ochronie praw lokatorów zobowiązuje samorządy do porównywania czynszów w różnych zasobach. Lustro czynszowe pokazywałoby, że czynsze w mieszkaniach komunalnych są o wiele droższe od zasobów spółdzielczych, co znaczy, że nie realizujemy ustawy, która określa zasób komunalny jako zasób dla osób o niskich zarobkach.


- Jest Pani autorką ankiety skierowanej do lokatorów mieszkań komunalnych. Jakie wnioski płyną z badań?
Jolanta Banach: Przeprowadziliśmy ponad 200 ankiet. Respondent miał odpowiedzieć m.in. jaki procent dochodu stanowi wydatek na czynsz, a jaki na mieszkanie ogółem (uwzględniając czynsz i opłaty eksploatacyjne).  Większość ankietowanych odpowiedziała, że na utrzymanie mieszkania (razem z czynszem i opłatami) wydaje ponad 50 proc. swoich dochodów, na sam czynsz – 35 proc. dochodów. Takie dane uznawane są przez światowe instytucje zajmujące się wykluczeniem społecznym – za jeden ze wskaźników biedy. Jeszcze jeden ważny wniosek płynie z ankiet. Niemal wszyscy lokatorzy, którzy starali się o mniejsze mieszkanie – nie otrzymali takiej możliwości. Osoby te zostały złapane w pułapkę przez władze samorządowe, ponieważ mieszkając w za dużym mieszkaniu nie są uprawnieni do ulg. Nie mogą natomiast przeprowadzić się do mniejszego lokum.


- Jakie konsekwencje z wyroku WSA płyną dla lokatorów a jakie dla miasta?
Jolanta Banach: Wyrok nie wstrzymuje wykonania uchwały. Uważam, że miasto powinno natychmiast podjąć inicjatywę legislacyjną, doprowadzając do nowelizacji sprzecznej z prawem uchwały. Lokatorzy natomiast mogą wystąpić na drogę sądową, żeby uzyskać odszkodowanie. W moim przekonaniu miasto nie powinno składać skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Byłoby to narażenie miasta na koszty, wprowadzałoby niepotrzebną przewlekłość. Biorąc pod uwagę uzasadnienie sądu, są małe szanse, żeby NSA podjął kasację.
Rozmawiała Urszula Abucewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież