Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańskie opowieści Reimescha

Ocena użytkowników: / 46
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31

Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w Transylwanii, był Sasem z Siedmiogrodu i prawdopodobnie Gdańsk odwiedził tylko raz, na przełomie 1927/28 roku. Swój pobyt w mieście poświęcił na wykonanie serii rysunków zespołu miejskiego, który w tym czasie cieszył się wielką popularnością nie tylko ze względu na jego zabytki, ale także na wyjątkową państwowość kompromisowego miasta - państwa.


Wolne Miasto Gdańsk jako rozwijający się szybko port stawało się modne. Dla tej wyjątkowej atmosfery panującej w Gdańsku zjeżdżali artyści z wielu zakątków Europy. Ragimund Reimesch (1903-1980) jako artysta nie zrobił wielkiej kariery, ale został zauważony przez Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a jego prace znaleźć można również w Państwowych Zbiorach Sztuki Graficznej w Monachium. Obiektywnie można powiedzieć, że jego rysunki mogą się podobać, bowiem pośród wielu graficznych tek poświęconych Gdańskowi niosą oryginalny, dość nowoczesny obraz miasta z ciekawym sztafażem.

alt


Przechodnie, na ulicy, umykający uczestnicy codziennego życia stają się bezimiennymi bohaterami miejskich pejzaży. Pokazani przy swoich codziennych pracach, wydają się ważni, idealnie pasujący i niezbędni dla otoczenia. Artysta pokazał miasto jak wiele innych, ale to niecodzienne środowisko i jego morski charakter zwracają uwagę. Nadaje okolicy dzięki artystycznym zabiegom nieco bajkowy, sentymentalny i ponadczasowy charakter. Dają się odczuć narracyjne wątki, artysta kieruje swoje grafiki w stronę całych opowieści składających się na prawdziwy, z dawną historią, obraz miejsca. Dzięki świadomym zabiegom artystycznym poznajemy miasto o niebanalnym klimacie. Przypuszczam, że te grafiki były pewnego rodzaju korespondencją prasową z miejsca, które chciałoby się w przyszłości poznać.

alt


alt


Reimesch w tym czasie rozpoczynał współpracę z wielonakładowymi niemieckimi dziennikami i czasopismami, National Socjalist i Völkische Beobachter, rysował na ich zamówienie. Czasami pracował w duecie z bratem Fritzem, pisarzem i dziennikarzem. Wspólnie przygotowywali relacje z ciekawych, mało znanych regionów.

alt


Ragimund Reimesch był dobrze wykształconym i bardzo zdolnym człowiekiem, kończył Uniwersytet w Leoben, a od 1925 roku studiował filozofię i historię sztuki w Berlinie, po czym pracował jako ilustrator prasowy, był również ilustratorem książkowym. W swojej przedwojennej twórczości zorientowany był na stylistykę ekspresjonistyczną, znakiem rozpoznawczym jego twórczości były motywy maniery surrealistycznej, wizjonerskiego świata baśni. W czasie drugiej wojny światowej nadal pracował dla niemieckich wydawnictw będąc korespondentem prasowym.

alt


alt


Teka gdańskich prac rysowana w latach 20. XX wieku zawiera 10 grafik wydanych w technice światłodruku, wydawana była kilkukrotnie. W dorobku artystycznym twórcy stanowi silną pozycję i pośród wielu jego prac graficznych może uchodzić za jedną z najlepszych.

alt


Po wojnie cichy i nieśmiały artysta osiadł w miasteczku Lenzing położonym w Górnej Austrii, tam żył i tworzył, za swoją twórczość wielokrotnie był nagradzany. Zmarł w 1980 roku i został pochowany w Seewalchen-Attersee.

alt


Niewątpliwie jego gdańskie prace w sposób znakomity uzupełniają obraz międzywojennego Gdańska. Miasta, które wówczas jako obiekt artystyczny cieszyło się dużym powodzeniem i wśród graficznych prac Hellingratha, Gumowskiego, Wyczółkowskiego, Suchanka warto pamiętać o gdańskich opowieściach Regimunda Reimescha. Są po prostu ciekawe.

Stanisław Seyfried
grafiki pochodzą z prywatnej kolekcji Andrzeja Walasa


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież