Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdańskie opowieści Reimescha

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31

Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w Transylwanii, był Sasem z Siedmiogrodu i prawdopodobnie Gdańsk odwiedził tylko raz, na przełomie 1927/28 roku. Swój pobyt w mieście poświęcił na wykonanie serii rysunków zespołu miejskiego, który w tym czasie cieszył się wielką popularnością nie tylko ze względu na jego zabytki, ale także na wyjątkową państwowość kompromisowego miasta - państwa.


Wolne Miasto Gdańsk jako rozwijający się szybko port stawało się modne. Dla tej wyjątkowej atmosfery panującej w Gdańsku zjeżdżali artyści z wielu zakątków Europy. Ragimund Reimesch (1903-1980) jako artysta nie zrobił wielkiej kariery, ale został zauważony przez Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a jego prace znaleźć można również w Państwowych Zbiorach Sztuki Graficznej w Monachium. Obiektywnie można powiedzieć, że jego rysunki mogą się podobać, bowiem pośród wielu graficznych tek poświęconych Gdańskowi niosą oryginalny, dość nowoczesny obraz miasta z ciekawym sztafażem.

alt


Przechodnie, na ulicy, umykający uczestnicy codziennego życia stają się bezimiennymi bohaterami miejskich pejzaży. Pokazani przy swoich codziennych pracach, wydają się ważni, idealnie pasujący i niezbędni dla otoczenia. Artysta pokazał miasto jak wiele innych, ale to niecodzienne środowisko i jego morski charakter zwracają uwagę. Nadaje okolicy dzięki artystycznym zabiegom nieco bajkowy, sentymentalny i ponadczasowy charakter. Dają się odczuć narracyjne wątki, artysta kieruje swoje grafiki w stronę całych opowieści składających się na prawdziwy, z dawną historią, obraz miejsca. Dzięki świadomym zabiegom artystycznym poznajemy miasto o niebanalnym klimacie. Przypuszczam, że te grafiki były pewnego rodzaju korespondencją prasową z miejsca, które chciałoby się w przyszłości poznać.

alt


alt


Reimesch w tym czasie rozpoczynał współpracę z wielonakładowymi niemieckimi dziennikami i czasopismami, National Socjalist i Völkische Beobachter, rysował na ich zamówienie. Czasami pracował w duecie z bratem Fritzem, pisarzem i dziennikarzem. Wspólnie przygotowywali relacje z ciekawych, mało znanych regionów.

alt


Ragimund Reimesch był dobrze wykształconym i bardzo zdolnym człowiekiem, kończył Uniwersytet w Leoben, a od 1925 roku studiował filozofię i historię sztuki w Berlinie, po czym pracował jako ilustrator prasowy, był również ilustratorem książkowym. W swojej przedwojennej twórczości zorientowany był na stylistykę ekspresjonistyczną, znakiem rozpoznawczym jego twórczości były motywy maniery surrealistycznej, wizjonerskiego świata baśni. W czasie drugiej wojny światowej nadal pracował dla niemieckich wydawnictw będąc korespondentem prasowym.

alt


alt


Teka gdańskich prac rysowana w latach 20. XX wieku zawiera 10 grafik wydanych w technice światłodruku, wydawana była kilkukrotnie. W dorobku artystycznym twórcy stanowi silną pozycję i pośród wielu jego prac graficznych może uchodzić za jedną z najlepszych.

alt


Po wojnie cichy i nieśmiały artysta osiadł w miasteczku Lenzing położonym w Górnej Austrii, tam żył i tworzył, za swoją twórczość wielokrotnie był nagradzany. Zmarł w 1980 roku i został pochowany w Seewalchen-Attersee.

alt


Niewątpliwie jego gdańskie prace w sposób znakomity uzupełniają obraz międzywojennego Gdańska. Miasta, które wówczas jako obiekt artystyczny cieszyło się dużym powodzeniem i wśród graficznych prac Hellingratha, Gumowskiego, Wyczółkowskiego, Suchanka warto pamiętać o gdańskich opowieściach Regimunda Reimescha. Są po prostu ciekawe.

Stanisław Seyfried
grafiki pochodzą z prywatnej kolekcji Andrzeja Walasa


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież