W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie opowieści Reimescha

Ocena użytkowników: / 46
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31

Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w Transylwanii, był Sasem z Siedmiogrodu i prawdopodobnie Gdańsk odwiedził tylko raz, na przełomie 1927/28 roku. Swój pobyt w mieście poświęcił na wykonanie serii rysunków zespołu miejskiego, który w tym czasie cieszył się wielką popularnością nie tylko ze względu na jego zabytki, ale także na wyjątkową państwowość kompromisowego miasta - państwa.


Wolne Miasto Gdańsk jako rozwijający się szybko port stawało się modne. Dla tej wyjątkowej atmosfery panującej w Gdańsku zjeżdżali artyści z wielu zakątków Europy. Ragimund Reimesch (1903-1980) jako artysta nie zrobił wielkiej kariery, ale został zauważony przez Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a jego prace znaleźć można również w Państwowych Zbiorach Sztuki Graficznej w Monachium. Obiektywnie można powiedzieć, że jego rysunki mogą się podobać, bowiem pośród wielu graficznych tek poświęconych Gdańskowi niosą oryginalny, dość nowoczesny obraz miasta z ciekawym sztafażem.

alt


Przechodnie, na ulicy, umykający uczestnicy codziennego życia stają się bezimiennymi bohaterami miejskich pejzaży. Pokazani przy swoich codziennych pracach, wydają się ważni, idealnie pasujący i niezbędni dla otoczenia. Artysta pokazał miasto jak wiele innych, ale to niecodzienne środowisko i jego morski charakter zwracają uwagę. Nadaje okolicy dzięki artystycznym zabiegom nieco bajkowy, sentymentalny i ponadczasowy charakter. Dają się odczuć narracyjne wątki, artysta kieruje swoje grafiki w stronę całych opowieści składających się na prawdziwy, z dawną historią, obraz miejsca. Dzięki świadomym zabiegom artystycznym poznajemy miasto o niebanalnym klimacie. Przypuszczam, że te grafiki były pewnego rodzaju korespondencją prasową z miejsca, które chciałoby się w przyszłości poznać.

alt


alt


Reimesch w tym czasie rozpoczynał współpracę z wielonakładowymi niemieckimi dziennikami i czasopismami, National Socjalist i Völkische Beobachter, rysował na ich zamówienie. Czasami pracował w duecie z bratem Fritzem, pisarzem i dziennikarzem. Wspólnie przygotowywali relacje z ciekawych, mało znanych regionów.

alt


Ragimund Reimesch był dobrze wykształconym i bardzo zdolnym człowiekiem, kończył Uniwersytet w Leoben, a od 1925 roku studiował filozofię i historię sztuki w Berlinie, po czym pracował jako ilustrator prasowy, był również ilustratorem książkowym. W swojej przedwojennej twórczości zorientowany był na stylistykę ekspresjonistyczną, znakiem rozpoznawczym jego twórczości były motywy maniery surrealistycznej, wizjonerskiego świata baśni. W czasie drugiej wojny światowej nadal pracował dla niemieckich wydawnictw będąc korespondentem prasowym.

alt


alt


Teka gdańskich prac rysowana w latach 20. XX wieku zawiera 10 grafik wydanych w technice światłodruku, wydawana była kilkukrotnie. W dorobku artystycznym twórcy stanowi silną pozycję i pośród wielu jego prac graficznych może uchodzić za jedną z najlepszych.

alt


Po wojnie cichy i nieśmiały artysta osiadł w miasteczku Lenzing położonym w Górnej Austrii, tam żył i tworzył, za swoją twórczość wielokrotnie był nagradzany. Zmarł w 1980 roku i został pochowany w Seewalchen-Attersee.

alt


Niewątpliwie jego gdańskie prace w sposób znakomity uzupełniają obraz międzywojennego Gdańska. Miasta, które wówczas jako obiekt artystyczny cieszyło się dużym powodzeniem i wśród graficznych prac Hellingratha, Gumowskiego, Wyczółkowskiego, Suchanka warto pamiętać o gdańskich opowieściach Regimunda Reimescha. Są po prostu ciekawe.

Stanisław Seyfried
grafiki pochodzą z prywatnej kolekcji Andrzeja Walasa


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież