100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla

Ocena użytkowników: / 51
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32

Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barwach, wyrafinowanym smaku, dyskrecji w oddawaniu klimatu ciężkich budowli Gdańska mam na myśli wyjątkowo uzdolnionego artystę Rainholda Bahla (1869-1944).


Jego wysmakowane pejzaże, malowane o brzasku kanały portowe i wynajdowane zaułki starego miasta ubierane w wyciszony, miękki kolor nadają jego malarstwu tę niepowtarzalną atmosferę hanzeatyckiego miasta. Posiadał wyjątkowym talent, do zawodu malarskiego przygotowywał go wybitny artysta Wilhelm August Stryowski, gdański Matejko. Jako wyjątkowo zdolny chłopiec trafi pod jego skrzydła do Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła Artystycznego w Gdańsku gdzie uczył się rysunku i doskonalił zawiłości przestrzeni, później jeszcze uzupełniał swoje wykształcenie w Akademiach Sztuk Pięknych w Berlinie (1888-1892), Frankfurcie (1893-1895) i w Dreźnie (1896-1898). Po studiach podróżował po Europie i powrócił do swojego rodzinnego miasta aby objąć stanowisko nauczyciela przedmiotów artystycznych. Dalej rozwijał się, nadal korzystał z doświadczeń swojego pierwszego mistrza, jednak jego malarstwo dojrzewało, pojawiły się nowocześniejsze sposoby obrazowania i indywidualny charakterystyczny wyciszony koloryt jego pejzaży. Narodziła się melancholijna, sentymentalna oprawa jego dzieł wyraźnie wskazująca na wielki talent artysty.

alt

Rainhold Bahl, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, 1921, rysunek


Rainhold Bahl przyszedł na świat przy ulicy IV Grobla położonej w obrębie Głównego Miasta. Ta część miasta z wieloma uliczkami położonymi między kanałem Raduni, a wielkimi budowlami kościołów nadawała charakter jego malarstwu bowiem były to zarówno zaułki starego miasta jak i wnętrza olbrzymich świątyń, ale też skromne ciemne wnętrza mieszczańskich domostw. Zatem tu rodziła się frapująca magia obrazów Bahla w stylu kopenhaskiej szkoły malarstwa.

alt

Rainhold Bahl


Spośród uczniów Stryowskiego Bahl zrobił największą karierę, dość wyraźnie przebił się do grona najlepszych gdańskich artystów ówczesnych czasów. Jednak wielkomiejski Gdańsk stał się dla artysty za głośny, poszukiwał większego spokoju i w 1916 roku przeprowadził się do cichej Oliwy i tu znalazł ukojenie w leniwie biegnących chwilach. Oliwa stała się drugą miłością artysty, w końcu zamieszkał w swojej willi przy ulicy Subisława gdzie w spokoju mógł malować harmonijne, wykwintne oliwskie pejzaże. Jego obrazy pozbawione były typowej dla ówczesnego malarstwa estetyki niemieckich landszaftów, zawsze dzięki wysmakowanej, eleganckiej tonacji barwy zachowywał wysoki poziom artystyczny swoich prac. Do ulubionych tematów artysty należały również wnętrza kościołów. Rodzice artysty, Wilhelm Theodor i Maria Louisa ochrzcili chłopca w olbrzymim Kościele św. Jana, zapewne stąd w jego późniejszej twórczości pojawiły się te wspaniałe studia wnętrz świątyń między innymi wnętrza kościoła św. Mikołaja.

alt

Rainhold Bahl, Zatoka Gdańska, 1893, olej, płótno


Ostatnio przygotowując wystawę „Gdańsk i okolice w malarstwie” w olbrzymich zasobach kolekcji Andrzeja Walasa kolekcjonera z Oliwy natknąłem się na wyjątkową akwarelę właśnie Reinholda Bahla przedstawiającą wnętrze kościoła. Na początku miałem wątpliwości co do ustalenia świątyni, jednak po przestudiowaniu paru publikacji, doszedłem do wniosku, że jest to kościół św. Mikołaja należący do ojców Dominikanów. Zdjęcie tej akwareli znalazłem w publikacji Willy Drosta historyka sztuki Wolnego Miasta Gdańska. Akwarela była w bardzo złym stanie, ale fachowa konserwacja doprowadziła ją do nadspodziewanie dobrych rezultatów. Dziś prezentuje się wykwintnie i zaświadcza o wyjątkowych zdolnościach Rainholda Bahla.

alt

Rainhold Bahl, Na Motławie, 1921, światłodruk


I jeszcze na zakończenie jedna sprawa. Trudno dziś dociec jakie miał zapatrywania polityczne na opanowujący Gdańsk ruch narodowosocjalistyczny. Jedno jest pewne w swojej twórczości nie nawiązywał do propagandy narodowych socjalistów. Należał do grupy malarzy niemieckich w Wolnym Mieście Gdańsku, ale wydaje się, że pozostał na uboczu obowiązującego nurtu. W wielu znanych mi jego obrazach nie zauważyłem niepokojących wątków, choć wielu jego kolegów wyraźnie brunatnym nurtem było zafascynowanych by wymienić Paula „Danot” Danowskiego czy Bruno Paetscha.

alt

Rainhold Bahl, Kaczki na stawie w Oliwie, olej, płótno


Artysta zginął pod koniec wojny w sposób niewyjaśniony na ulicach swego ukochanego miasta. Talent Rainholda Bahla, gdańskiego malarza znajduje dziś potwierdzenie w cenach jego obrazów.

alt

Rainhold Bahl, Wnętrze kościoła św. Mikołaja, akwarela


Akwarela Kościół św. Mikołaja prezentowana będzie na wystawie „Gdańsk i okolice w malarstwie”. Początek wystawy 6.08.2020, kościół św. Jana.

Stanisław Seyfried

Obrazy pochodzą z prywatnej kolekcji Andrzeja Walasa


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież