Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi... W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o proteście mediów przeciwko projektowi ustawy o opłacie od r...
Reklama
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
niedziela, 21 lutego 2021 20:39
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Malarz Tczewa i mostu

Ocena użytkowników: / 46
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lipca 2020 12:45

Historia mostu w Tczewie, ciekawa i intrygująca za sprawą jego formy i zachowania dla przyszłych pokoleń jako świadectwa techniki konstruktorskiej XIX wieku nadal rozpala umysły Polaków.


W 1939 roku most jako miejsce wielkiej tragedii 21 polskich obywateli stał się na Pomorzu jednym z symboli napaści Niemiec na Polskę. Jednak nieco wcześniej był obiektem wielu bardzo ciekawych artystycznych aktów. Malarze korzystali z jego nieprzeciętnego wyglądu tworząc ujęcia artystyczne rzeki, mostu i łąk zalewowych. Miejsce uwieczniane było przez wielu artystów na obrazach olejnych, akwarelach w pracach graficznych i na medalach. Między innymi przez do dziś mało znanego tczewskiego akwarelistę Bernharda Theodora Dietricha.

alt

Bernhard Theodor Dietrich, Panorama Tczewa, rysunek, piórko


Artysta pochodził z Tczewa i jest autorem kilku bardzo ciekawych akwarel przedstawiających tczewski most na Wiśle, a także miejskich pejzaży. Miasto i jego zabytki od najmłodszych lat stanowiły główny temat jego malarskich wedut. Dopiero kiedy dorósł i wstąpił do Państwowej Szkoły Artystycznej w Hamburgu (1919-1922) jego prace nabrały w pełni artystycznego klimatu. Należał do grona dość nielicznej grupy tczewskich artystów wśród których wiodącą postacią był Alfred „Alf” Bachmann, znakomity malarz niemiecki, uczeń prof. Maxa Schmidta z Królewieckiej Akademii Sztuki do której uczęszczał. Jego związki z miastem były krótkie, niewątpliwie jednak tu się urodził. W 1891 roku na dalsze studia zawędrował do Monachium i swoją karierę z dużymi sukcesami kontynuował aż do 1956 roku kiedy to zmarł w Ambach. Prawdopodobnie już nigdy nie zawitał do swego rodzinnego miasta.

alt alt

Medal wydany w 1860 roku z okazji 600-lecia założenia Tczewa, na awersie władca dzielnicy tczewsko-lubiszewskiej, książe Sambor II, na rewersie most kratownicowy zbudowany według projektu Friedricha A. Stülera. Medal został zaprojektowany przez rzeźbiarza i medaliera niemieckiego Friedricha W. Kullricha. W kolekcji Andrzeja Walasa znajdują się trzy jego wersje: cynowa, brązowa i bardzo rzadka srebrna, która jest na zdjęciu. Jak wynika z doniesień znawców tematu została wykonana jeszcze w bardzo małym nakładzie wersja złota po czym matryca została zniszczona, ale tak naprawdę nikt jej nie widział.


Z Tczewa pochodziła również malarka Dorota Stroschein, ale to Bernhard Teodor Dietrich swoimi pracami chyba najpełniej wyrażał związek z miastem. Dzięki studiom artystycznym w Hamburgu jego warsztat malarski nabierał w świecie artystycznym większego znaczenia, jednak artysta nadal był wierny realistycznym obrazom rzeczywistości. Znane są jego prace z dwudziestolecia międzywojennego Tczewa pomimo tego, że jego rodzina od zakończenia pierwszej wojny światowej mieszkała już w Stargardzie Pomorskim.


Demonstrowana akwarela przedstawia tereny zalewowe Wisły z perspektywą na Tczew i most nad rzeką z pięknymi neogotyckimi wieżami. Most wybudowany w latach 1851-1857 był ozdobą trasy Berlin-Królewiec, ale z biegiem lat stał się wąskim gardłem na trasie i w 1891 roku oddano do użytku drugi most wybudowany równolegle w odległości od starego o 40 metrów. 1 września 1939 roku mosty zostały zbombardowane, chodziło o uszkodzenie przewodów minerskich założonych przez polskich saperów. Niemcy próbowali przetransportować na drugą stronę rzeki kompanię wojska Wehrmachtu nadjeżdżającą od strony Malborka. Polscy saperzy widząc co się dzieje o godzinie 6.10 po naprawie zniszczonego okablowania zaminowanego mostu wysadzili wschodnią część budowli i zachodnie filary. W odwecie po zdobyciu Tczewa Niemcy rozstrzelali 21 polskich kolejarzy, celników i ich rodziny.

alt

Bernhard Theodor Dietrich, Most nad Wisłą, akwarela


Tczewski most mierzący 837 metrów wsparty na siedmiu filarach był najdłuższym w Europie i jednym z największych na świecie. Dziś rozpoczęte w 2015 roku prace remontowe zostały wstrzymane, a sprawa nabrała politycznego wymiaru i czeka na rozstrzygnięcie. Z ostatnich wiadomości wiadomo, że pomoc nadejdzie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i to bardzo szybko, dalsze prace remontowe będą kontynuowane.


Natomiast historia tczewskiego akwarelisty dzięki mostowi nabrała zupełnie innego wymiaru i stała się tematem samym w sobie. Dalsze ciekawe poszukiwania historii mało znanego artysty przynoszą zupełnie nieoczekiwane rezultaty. Duża kolekcja jego prac z widokami miasta stosunkowo niedawno zaproponowana przez syna artysty została przez miejscowych zbagatelizowana, po czym w jednym z niemieckich domów aukcyjnych przepadła wraz z jego bankructwem. Należy się jednak spodziewać, że prace te z upływem czasu zaczną pojawiać się na niemieckim rynku antykwarycznym. Tym razem warto przypilnować sprawy i dowody historii miasta przechwycić choćby dla odtwarzania jego wyglądu w artystycznym spojrzeniu malarza pochodzącego z miasta.

Stanisław Seyfried
- prezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji Andrzeja Walasa i przynajmniej w części prezentowane będą na wystawie „Gdańsk i Okolice w Malarstwie” - 6.08.2020, Kościół św. Jana w Gdańsku

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież