Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Malarz Tczewa i mostu

Ocena użytkowników: / 44
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lipca 2020 12:45

Historia mostu w Tczewie, ciekawa i intrygująca za sprawą jego formy i zachowania dla przyszłych pokoleń jako świadectwa techniki konstruktorskiej XIX wieku nadal rozpala umysły Polaków.


W 1939 roku most jako miejsce wielkiej tragedii 21 polskich obywateli stał się na Pomorzu jednym z symboli napaści Niemiec na Polskę. Jednak nieco wcześniej był obiektem wielu bardzo ciekawych artystycznych aktów. Malarze korzystali z jego nieprzeciętnego wyglądu tworząc ujęcia artystyczne rzeki, mostu i łąk zalewowych. Miejsce uwieczniane było przez wielu artystów na obrazach olejnych, akwarelach w pracach graficznych i na medalach. Między innymi przez do dziś mało znanego tczewskiego akwarelistę Bernharda Theodora Dietricha.

alt

Bernhard Theodor Dietrich, Panorama Tczewa, rysunek, piórko


Artysta pochodził z Tczewa i jest autorem kilku bardzo ciekawych akwarel przedstawiających tczewski most na Wiśle, a także miejskich pejzaży. Miasto i jego zabytki od najmłodszych lat stanowiły główny temat jego malarskich wedut. Dopiero kiedy dorósł i wstąpił do Państwowej Szkoły Artystycznej w Hamburgu (1919-1922) jego prace nabrały w pełni artystycznego klimatu. Należał do grona dość nielicznej grupy tczewskich artystów wśród których wiodącą postacią był Alfred „Alf” Bachmann, znakomity malarz niemiecki, uczeń prof. Maxa Schmidta z Królewieckiej Akademii Sztuki do której uczęszczał. Jego związki z miastem były krótkie, niewątpliwie jednak tu się urodził. W 1891 roku na dalsze studia zawędrował do Monachium i swoją karierę z dużymi sukcesami kontynuował aż do 1956 roku kiedy to zmarł w Ambach. Prawdopodobnie już nigdy nie zawitał do swego rodzinnego miasta.

alt alt

Medal wydany w 1860 roku z okazji 600-lecia założenia Tczewa, na awersie władca dzielnicy tczewsko-lubiszewskiej, książe Sambor II, na rewersie most kratownicowy zbudowany według projektu Friedricha A. Stülera. Medal został zaprojektowany przez rzeźbiarza i medaliera niemieckiego Friedricha W. Kullricha. W kolekcji Andrzeja Walasa znajdują się trzy jego wersje: cynowa, brązowa i bardzo rzadka srebrna, która jest na zdjęciu. Jak wynika z doniesień znawców tematu została wykonana jeszcze w bardzo małym nakładzie wersja złota po czym matryca została zniszczona, ale tak naprawdę nikt jej nie widział.


Z Tczewa pochodziła również malarka Dorota Stroschein, ale to Bernhard Teodor Dietrich swoimi pracami chyba najpełniej wyrażał związek z miastem. Dzięki studiom artystycznym w Hamburgu jego warsztat malarski nabierał w świecie artystycznym większego znaczenia, jednak artysta nadal był wierny realistycznym obrazom rzeczywistości. Znane są jego prace z dwudziestolecia międzywojennego Tczewa pomimo tego, że jego rodzina od zakończenia pierwszej wojny światowej mieszkała już w Stargardzie Pomorskim.


Demonstrowana akwarela przedstawia tereny zalewowe Wisły z perspektywą na Tczew i most nad rzeką z pięknymi neogotyckimi wieżami. Most wybudowany w latach 1851-1857 był ozdobą trasy Berlin-Królewiec, ale z biegiem lat stał się wąskim gardłem na trasie i w 1891 roku oddano do użytku drugi most wybudowany równolegle w odległości od starego o 40 metrów. 1 września 1939 roku mosty zostały zbombardowane, chodziło o uszkodzenie przewodów minerskich założonych przez polskich saperów. Niemcy próbowali przetransportować na drugą stronę rzeki kompanię wojska Wehrmachtu nadjeżdżającą od strony Malborka. Polscy saperzy widząc co się dzieje o godzinie 6.10 po naprawie zniszczonego okablowania zaminowanego mostu wysadzili wschodnią część budowli i zachodnie filary. W odwecie po zdobyciu Tczewa Niemcy rozstrzelali 21 polskich kolejarzy, celników i ich rodziny.

alt

Bernhard Theodor Dietrich, Most nad Wisłą, akwarela


Tczewski most mierzący 837 metrów wsparty na siedmiu filarach był najdłuższym w Europie i jednym z największych na świecie. Dziś rozpoczęte w 2015 roku prace remontowe zostały wstrzymane, a sprawa nabrała politycznego wymiaru i czeka na rozstrzygnięcie. Z ostatnich wiadomości wiadomo, że pomoc nadejdzie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i to bardzo szybko, dalsze prace remontowe będą kontynuowane.


Natomiast historia tczewskiego akwarelisty dzięki mostowi nabrała zupełnie innego wymiaru i stała się tematem samym w sobie. Dalsze ciekawe poszukiwania historii mało znanego artysty przynoszą zupełnie nieoczekiwane rezultaty. Duża kolekcja jego prac z widokami miasta stosunkowo niedawno zaproponowana przez syna artysty została przez miejscowych zbagatelizowana, po czym w jednym z niemieckich domów aukcyjnych przepadła wraz z jego bankructwem. Należy się jednak spodziewać, że prace te z upływem czasu zaczną pojawiać się na niemieckim rynku antykwarycznym. Tym razem warto przypilnować sprawy i dowody historii miasta przechwycić choćby dla odtwarzania jego wyglądu w artystycznym spojrzeniu malarza pochodzącego z miasta.

Stanisław Seyfried
- prezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji Andrzeja Walasa i przynajmniej w części prezentowane będą na wystawie „Gdańsk i Okolice w Malarstwie” - 6.08.2020, Kościół św. Jana w Gdańsku

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież