Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Prosto do nieba czwórkami szli"

Ocena użytkowników: / 31
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 sierpnia 2020 08:16

Na Westerplatte powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oparte na oryginalnym wyglądzie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Ekspozycja stanowić będzie część Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest już gotowa koncepcja muzealna, która połączy nowoczesną architekturę z odbudowanymi historycznymi obiektami składnicy.


Muzeum będzie opowieścią o rozpoczęciu II wojny światowej i heroicznej obronie ojczyzny przez polskich żołnierzy. Pierwszy etap realizacji planu stanowi odbudowa Wartowni nr 5 oraz Willi Oficerskiej. Zakończenie pierwszego etapu budowy przewidziane jest na III kwartał 2022 roku. Muzeum rozwieje wszelkie wątpliwości gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Znana jest spora dokumentacja zdjęć historycznych przedstawiająca walki na Westerplatte natomiast w historii malarstwa znane są znikome dowody takich zapisów artystycznych.

alt


Już przed laty pisałem o dwóch takich przypadkach, o znanym obrazie niemieckiego malarza Clausa Bergena prezentującym pancernik Schleswig-Holstein ostrzeliwujący Westerplatte z dział kalibru 280 mm. Autor przedstawił cumujący w porcie gdańskim na zakręcie „Pięciu Gwizdków” okręt floty Kriegsmarine w momencie oddawania potężnej salwy. To początek II wojny światowej, dla Polaków scena tragiczna, dla Niemców w Wolnym Mieście Gdańsku oczekiwana, sławiąca siłę i moc Rzeszy Niemieckiej.

alt


Drugim obrazem jest zaginiony obraz Mariana Mokwy przedstawiający prawie identyczną scenę, tylko eksponujący polską stronę, artysta prezentuje grozę i przerażenie tamtej chwili. Napaść na Westerplatte. Do dziś brzmią mi w głowie słowa starszego ogniomistrza Leonarda Piotrowskiego, żołnierza polskiej załogi na Westerplatte, z którym rozmawiałem o walkach i poddaniu składnicy. Piotrowski wraz z majorem Sucharskim jako tłumacz poddawał Westerplatte. Rozmawiając z jednym z oficerów niemieckich powiedział mu „to była napaść, bez wypowiedzenia wojny”. W takiej konwencji przed wielu laty kiedy widziałem ten obraz odczytywałem jego przesłanie.

alt

Na pierwszym planie st. ogniomistrz Leonard Piotrowski


Znana jest jeszcze akwarela przedstawiająca rufę pancernika ostrzeliwującego teren składnicy, a także wizerunek zatopionego w porcie Gdynia niemieckiego okrętu Schleswig–Holstein. Oba obrazy namalował Marian Mokwa. Zaginiony obraz prawdopodobnie trafił do prywatnej kolekcji rodziny artysty. Jedno jest pewne, prezentowany był na wystawie we Fromborku prawdopodobnie w latach 70. poprzedniego wieku. Obraz zaginął w dość nietypowych okolicznościach, ale na pewno istnieje.

alt

Claus Bergen, Ostrzał Westerplatte, repr. pocztówki


Historia Westerplatte dosyć dobrze udokumentowana w literaturze, filmie czy słuchowiskach i reportażach radiowych, praktycznie w plastyce nie istnieje. Claus Bergen, był zdolnym niemieckim marynistą, sławiącym zwycięstwa Kriegsmarine na morzach i oceanach I i II wojny światowej. Malarz kończył Akademię Królewską w Monachium u profesora amerykańskiego pochodzenia Carla von Marra. Największą sławę przyniosły mu dwa dzieła. Kupiony do kancelarii Hitlera za 12 tys. marek obraz zatytułowany „Przeciwko Anglii” i najsłynniejsza jego praca „Ostatnia walka Bismarcka”. Dziś wiele jego obrazów znajduje się w amerykańskich muzeach. Natomiast obraz Mariana Mokwy „Napaść na Westerplatte”, należący do zbioru gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa, zaginął w przedziwnych okolicznościach. Nie ma żadnych zdjęć, są jednak pewne poszlaki, które mogą doprowadzić do wyjaśnienia całej sprawy. Ta pozycja ważna dla naszej historii, powinna być prezentowana w Muzeum Westerplatte.

Stanisław Seyfried

- zdjęcia pochodzą z kolekcji Andrzeja Walasa i Stanisława Seyfrieda


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież