Jarosław Sellin: 4 czerwca lud się wypowiedział... » Z Jarosławem Sellinem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kandydate... Jest cień szansy na porozumienie ze strajkującymi nauczycielami » Największy od 26 lat strajk ogólnopolski w oświacie trwa. Co prawda jest cień szansy na porozumienie... Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC? » Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dziś występującego pod szyldem Gda... Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik » W wieku 69 lat zmarł nagle prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej Specjalizował się w ... Antoni Szymański: Piątka senatora Szymańskiego » Z senatorem Antonim Szymańskim, kandydatem z listy Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego ... O historii Drukarni Gdańskiej w Stacji Orunia » Wykład profesora Andrzeja Romanowa o historii Drukarni Gdańskiej zainaugurował cykl wykładów i space... Tragedia lotu Tu-154M i niemoc państwa » Sobotniego poranka 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M o godzinie 8.41,06 zginął prezydent R... Strajk nauczycieli w Gdańsku: strajkuje ponad 4000 nauczycieli, dzieci... » W poniedziałek do rozpoczął się strajk pracowników oświaty. W Trójmieście przystąpiło do niego prawi... Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „S”: Proksa musi ode... » Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przyjęła jednogłośnie uchwałę ... Port PO-PZPR w MTG SA - czy wicemarszałek zarobi 350 tys. zł? » (PO)morska nomenklatura trzyma się mocno. Paweł Orłowski, chwilowo bezrobotny b. wicemarszałek pomor...
Reklama
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
wtorek, 16 kwietnia 2019 08:24
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dzi ...
Łotewska Lokomotywa rozjechała Zdunek Wybrzeże
niedziela, 14 kwietnia 2019 15:30
Łotewska Lokomotywa rozjechała Zdunek Wybrzeże
Nie udała się wyprawa gdańskich żużlowców na Łotwę. W trzeciej ...
W sobotę Lechia – Piast Gliwice - pierwszy z ośmiu finałów
czwartek, 18 kwietnia 2019 16:18
W sobotę Lechia – Piast Gliwice - pierwszy z ośmiu finałów
Gdańska Lechia od soboty rozpoczyna marsz po największe trofea w swo ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Malarskie powroty do przeszłości Agaty Smólskiej-Mackiewicz
poniedziałek, 08 kwietnia 2019 18:22
Malarskie powroty do przeszłości Agaty Smólskiej-Mackiewicz
Na sztaludze w drugim końcu pracowni przy oknie w ostro padających p ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Z notatnika uzdrowiskowego podróżnika: Ustecka syrenka na fali

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 września 2018 07:16

altJak głosi miejska legenda, dawno, dawno żyły sobie w Bałtyku trzy syrenie siostry. Pierwsza, najstarsza dopłynęła do wybrzeży Danii i zmęczona, przysiadła odpocząć przez chwilę na nadmorskim kamieniu skalistego wybrzeża duńskiej stolicy. I tam już pozostała, podziwiając z wody Kopenhagę. Dwie kolejne popłynęły w przeciwną stronę. Średnia z sióstr wpłynęła do Zatoki Gdańskiej, ale postanowiła podróżować dalej, największą polską rzeką – pod prąd. I kiedy od strony Wisły ujrzała w końcu monumentalny Zamek Królewski i warszawską Starówkę, zakochała się natychmiast w polskiej stolicy i tam już na zawsze pozostała – jako miejski symbol. Najmłodsza z trzech sióstr wybrała na swoją siedzibę letnią stolicę Polski – Ustkę z szerokimi, pięknymi piaszczystymi plażami i dlatego tu odnalazła swój dom. Tak oto bałtycka syrenka trafiła do usteckiego herbu i towarzyszy miastu od dawna, dzieląc się w nim miejscem z żaglowcem. W ręce ustecka syrenka trzyma rybę, bo nadmorski rybacki port to kolejny ważny symbol tego miejsca. Zacumowanych w nim jest ponad 100 czynnych kutrów i łodzi rybackich. A w centrum miasta zachował się jeszcze układ uliczek średniowiecznej wsi. Od kilkunastu lat trwają prace rewitalizacyjne obszaru tzw. Starej Osady Rybackiej, których końcowym efektem ma być przywrócenie dawnej świetności historycznych, rybackich chat szachulcowych. Zachowała się też – czynna do dziś, a latem udostępniana do zwiedzania – latarnia morska z roku 1892 roku.


Ale przecież Ustka, niezależnie od swojej atrakcyjnej, nadmorskiej lokalizacji, turystyczno-wypoczynkowego charakteru oraz kulturowego dziedzictwa rybackiej osady ma również status uzdrowiska. Działa tu aż 6 sanatoriów, 3 zakłady przyrodolecznicze oraz przychodnia uzdrowiskowa. Nawet tutejszy klimat ma właściwości lecznicze, a w zabiegach wykorzystuje się miejscowe złoża solanki jodkowej i borowiny.


Ustka przez ostatnie kilkadziesiąt powojennych lat, wciąż pozostając w tym samym miejscu na mapie Polski, wędrowała przez kolejne województwa: od koszalińskiego, poprzez słupskie, aby w końcu znaleźć się w granicach województwa pomorskiego. Na terenie tego ostatniego zlokalizowane są tylko dwie miejscowości o charakterze uzdrowiskowym: Sopot i Ustka. Nie wydzielono tu jednak w programach marszałkowskich żadnej odrębnej puli na cele uzdrowiskowe, nic więc dziwnego, że dwa nadmorskie kurorty postanowiły wspólnie przygotować projekt, związany z „zagospodarowaniem i zwiększeniem bioróżnorodności na terenach cennych przyrodniczo”. Takich obszarów bowiem w Ustce nie brakuje i są one częścią Koncepcji Krajowej Sieci Ekologicznej ECONET-POLSKA: to m.in. brzeg morski, plaże, wydmy, klify, jeziora przybrzeżne, nadmorskie bory, ostoje ptaków. Warto zauważyć, że aż połowę powierzchni miasta zajmują tu lasy. Przedsięwzięcie, zgłoszone do konkursu EKO HESTIA SPA, zostało zaplanowane na terenach leśnych i przyplażowych (m.in. w strefie ścisłej ochrony uzdrowiskowej). Dlatego realizacja całego projektu, związanego z trasami spacerowymi, ścieżkami rowerowymi czy leśnymi trasami edukacyjnymi wymagała szczególnego podejścia w zakresie ochrony środowiska. Zabezpieczono miejsca czynne przyrodniczo poprzez zastosowanie specjalnych drewnianych palisad, zrealizowano nasadzenia uzupełniające wykorzystujące rodzimą roślinność, a elementy małej architektury (wiaty, siedziska, ławki, stojaki na rowery, śmietniki itp.) są wykonane wyłącznie z materiałów naturalnych. Utworzono też tzw. użytek ekologiczny, a w oświetleniu parkowym zastosowano energooszczędne oprawy ledowe. Duże znaczenie przywiązuje się też do budowania świadomości pro-ekologicznej uczniów usteckich szkół, które m.in. regularnie uczestniczą w akcjach „Sprzątania świata”. Miasto wydało też specjalny „Kalendarz ekologiczny”, związany z realizowanym projektem.


Na zakończenie – ciekawostka. Niemal każdy słyszał o Trójmieście, obejmującym Gdańsk, Gdynię i Sopot. Niewiele osób słyszało chyba jednak o „Dwumieście”. A tak właśnie nazwano porozumienie, podpisane w roku 2003 przez 16-tysięczną Ustkę i położony od niej w odległości 18 km ponad 90-tysięczny Słupsk. Oba miasta połączone są dzięki temu wspólną komunikacją kolejową i autobusową, co z pewnością korzystne jest zarówno dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy. Od 12 lipca br została też na terenie Ustki wprowadzona całkowicie bezpłatna komunikacja miejska dla mieszkańców oraz turystów, którzy uiścili opłatę uzdrowiskową. Może właśnie powiązanie takiej opłaty z jakąś dodatkową korzyścią dla kuracjuszy to dobry przykład do naśladowania dla innych polskich uzdrowisk? Bo konkurs EKO HESTIA SPA to przecież również doskonała okazja do wymiany uzdrowiskowych doświadczeń.

Wojciech Fułek


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież