Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pięć dni na naukę

Ocena użytkowników: / 31
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 sierpnia 2018 22:27

altPrezydent Gdańska szybko się uczy. Pięć dni. Tyle mu zajęło polityczne rachowanie i historyczne dojrzewanie. Prowadząc kampanię wyborczą hałaśliwie i bezceremonialnie najpierw wywołał burzę wokół rocznicy wybuchu II wojny światowej i udziału ministra obrony narodowej w uroczystościach na Westerplatte, by po pięciu dniach gorącej debaty wokół własnej, a jakże swawoli, pozornie oddać pola i zaprosić ministra Mariusza Błaszczaka do udziału w obchodach wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Przy okazji złożył na jego ręce „gorące życzenia z okazji Dnia Wojska Polskiego” obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięstwa nad prącymi na zachód Europy bolszewikami w 1920 roku. I złożył je wszystkim żołnierzom polskiej armii.


Najpierw uwikłał Gdańsk w nikomu niepotrzebny (oprócz samego Adamowicza) konflikt z ministrem Błaszczakiem. Potem zręcznie skorzystał z pretekstu do korespondencji do ministra. Na dodatek zapunktował życzeniami u oficerów, żołnierzy i marynarzy. Ale czy aby na pewno?


Zgorszenie i niesmak wywołany jednoosobową próbą zablokowania armii, jednak pozostał. Podobny temu, wywołanemu scenką, w której z ust pewnej pani 1 września ub.r. padła do harcerza, szykującego się by odczytać Apel Pamięci na Westerplatte, ostra prośba-komenda: „Proszę stać!”, a jegomość w „cywilkach”, ale z parasolką, blokował harcmistrzowi drogę.


Znajdowała się w tamtym miejscu akurat kamera urzędowa. I ten występ dziwnego duetu osaczającego harcerza zarejestrowała, przypadkowo. Pani pojawiła się zaledwie na kilka sekund. Zaistniała. I to jak. Nie miałaby tej szansy, gdyby jej nie dano z góry. Na co dzień bowiem zajmowała się handlem warzywami i owocami na skalę przemysłową, od czasu do czasu kandydując, na szczęście bez powodzenia, w wyborach.


Podobnie, niejako przy okazji Westerplatte, chciał widać błysnąć Paweł Adamowicz. Jego występ jednak trwał dłużej, bo aż pięć dni.


Teraz prezydent i pretendent do reelekcji Adamowicz, w imieniu mieszkańców Gdańska oraz własnym, zapragnął zaprosić Mariusza Błaszczaka "jako Ministra Obrony Narodowej RP na uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które tradycyjnie odbędą się 1 września 2018 roku o godzinie 4.45 na Westerplatte". Szczegółowo go poinstruował, by na pewno minister trafił.


Adamowicz się zatem opamiętał i dokonując rachunku zysków i strat doszedł do wniosku, iż jak napisał „nie wyobraża sobie jednak, by zabrakło na nich polskich żołnierzy, spadkobierców tych, których krew przed laty uświęciła to miejsce".


To fakt, który Paweł Adamowicz w końcu zauważył.


Są bowiem daty i rocznice, które powinny, choć na moment, łączyć nie dzielić. Tak, jak różniący się politycznie w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości potrafili się porozumieć i być lojalnymi wobec ojczyzny. Później było już z tym o wiele trudniej. Łatwiej było zrobić zamach, wsadzić oponentów do obozu, uniemożliwić pracę np. hallerczykom i zbudować własną legendę niż prowadzić dialog i zbudować realne sojusze. Czym się to skończyło, wiemy aż za dobrze.


Oczywiste jest też tego dnia miejsce na Westerplatte dla harcerzy. Choćby ze względu na obrońców wieży spadochronowej w Katowicach w 1939 roku przed wkraczającymi do miasta żołnierzami Wehrmachtu. Od 20 bowiem lat harcerze zrywają się nocą, by trwać do świtu na czuwaniu na Westerplatte.


1 i 31 sierpnia czy 1 września to daty przy których warto powstrzymać się od buczenia, od manifestowania wrogości, przepychanek wokół szarf i wieńców. I od kampanii wyborczej. Marnie to później wygląda. Także w oku kamery. Tak po prostu wypada. Tego powinniśmy wymagać od każdego, kto pojawia się wówczas w przestrzeni publicznej.

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież