PiS - KE 46:39. Z Pomorza: Adamowicz, Fotyga, Lewandowski » Mariaż lewicy z liberałami w ramach Koalicji Europejskiej nie dał sukcesu. Przy rekordowej, jak na p... Wojciech Lamentowicz: Socjaldemokrata wierzący » Z dr. hab. Wojciechem Lamentowiczem, prawnikiem, b. ambasadorem w Grecji i na Cyprze, wiceprzewodnic... Wszystko za immunitet. Skąd ma pani 450 tys. zł? » Wiosną 2018 przy okazji kolejnych zarzutów związanych z nieujawnieniem przez prezydenta Gdańska 150 ... Radny dzielnicy Chełm walczy o windy na przystankach tramwajowych » Od prawie 2 lat nie działają windy na przystankach tramwajowych Odrzańska i Pohulanka. Zostały wyłąc... Jak nie zmarnować głosu 26 maja? » W niedzielę wybierzemy naszych posłów do Parlamentu Europejskiego, forum debaty politycznej i podejm... Koncert Wojciecha Karolaka w 80. urodziny artysty » Kompozytor, pianista, saksofonista altowy i tenorowy, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w ... NFZ i PFRON podpisały porozumienie o współpracy » W gabinecie dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku podpisano porozumienie pomiędzy Oddziałe... W sprawie piramidy finansowej Amber Gold: Winni! » Dzisiaj rozpoczęło się odczytywanie w gdańskim Sądzie Okręgowym sentencji wyroku na Marcina P. i jeg... W słońcu i deszczu "Wiosna w ogrodzie" bije frekwencyjny rekord » 17. Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem "WIOSNA W OGRODZIE" przeszła do historii.... Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold » Z mec. Małgorzatą Wassermann, przewodniczącą Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności...
Reklama
PiS - KE 46:39. Z Pomorza: Adamowicz, Fotyga, Lewandowski
poniedziałek, 27 maja 2019 10:23
PiS - KE 46:39. Z Pomorza: Adamowicz, Fotyga, Lewandowski
Mariaż lewicy z liberałami w ramach Koalicji Europejskiej nie dał s ...
Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE: 47:43
niedziela, 26 maja 2019 07:46
Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE: 47:43
O godz. 17.00 ma się rozpocząć pierwszy bieg meczu Orzeł Łódź - ...
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
wtorek, 21 maja 2019 10:23
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
W miniony weekend polskie drużyny zakończyły sezon 2018/2019. Lechi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
wtorek, 14 maja 2019 14:35
Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
Niezaprzeczalnym faktem jest przynależność Fritza Pfuhle do narodow ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Oblicza sportu: Ring wolny!

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 września 2018 07:27

altGdybyś nie słuchał imć Adama/i mierzył zamiar według sił/to pod opieką Pana Sztama/za parę dni byś w Rzymie był” (Czesław Stankiewicz, Dziennik Bałtycki, 20.08.1960)


Trochę tęsknoty nigdy nie zaszkodzi. I ta fraszka – na którą trafiłem, przeglądając ostatnio archiwalia – właśnie jest przywołaniem. Rzym, Igrzyska, legendarne nazwisko trenera. Ale zaraz i Gdańsk się przypomina, sport gdański lat tamtych. Wiele w nim było, a nie jest, niestety. Ot, ten boks choćby. Tu tęsknoty tyle, co i wspomnień. Zliczyć trudno. Wiele klubowych sekcji wówczas, liczne treningowe sale i salki, tłumy kibiców na imprezach. A tych w tym boksie też bez liku. Liga na zawołanie, mecze międzypaństwowe i międzynarodowe itp., itd..


Pierwszy po wojnie polski medal olimpijski, potem i złoty. A to Antkiewicz – niedawno tu przypominany – a to Chychła... Aleksy i Zygmunt. A potem jeszcze na podium oglądaliśmy Brunona Bendiga, Huberta Skrzypczaka, Leszka Kosedowskiego. I to był ostatni już – jak dotąd – gdański medal w tymże boksie (Montreal 1976). To byli olimpijczycy i różne medale, od złota po brąz. Ale przecież była jeszcze plejada innych nazwisk. Plejada! Wielu medalistów MP albo i ME jeszcze. Boks. Prawie logo. Znak specjalny gdańskiego sportu! No i gdzie oni? Gdzie to logo? Powspominać tylko.


Ale do fraszki wróćmy. Też przypomnienie wszakże. „Olimpijskie fraszki”. Taki cykl, a tytuł „Antymickiewiczowska”. I Czesio Stankiewicz. Autor. Jeden z naszych gdańskich tuzów dziennikarskich lat tamtych. Wszechstronny, żadnego tematu nie unikał. Ani fraszki, co widać. Więc i dziś wspomnienia ożywają. Gdzie boks z tamtych lat, gdzie tamta cudowna technika, gdzie tamci ringowi czarodzieje? I koniec w tym miejscu.


Gdańskich wirtuozów już nie ma... Owszem, zawodowstwo. Owszem, Iwona Guzowska. Nasza pierwsza Pani Mistrz; owszem, Darek Michalczewski, mistrz z gdańskim rodowodem; owszem, od czasu do czasu i słowo boks wyczytać lub usłyszeć można... Słowo, powtórzę. A gdzie ten boks? Ring wolny!

Albert Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież