Mecenas Płażyński pozwał Jeronimo Martins Polska w imieniu zwolnionej ... » W imieniu gdańszczanki zwolnionej dyscyplinarnie przez spółkę Jeronimo Martins Polska pozew do Sądu ... PiS odsłania karty w wyborach do europarlamentu » Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kolejne nazwiska na swych listach wyborczych do europarlamentu.Â... Dama z bursztynem za 18 450 zł » Kancelaria prezydenta zapłaciła za nowe insygnia władzy prezydent Aleksandry Dulkiewicz 18 450 zł. Z... Magdalena Adamowicz rozpoczyna listem swoją kampanię wyborczą » Magdalena Adamowicz w ciągu dwóch miesięcy jakie minęły od tragicznej śmierci jej męża wyrosła na wa... Tadeusz Cymański: Urna prawdę nam powie » Z posłem Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), europosłem w latach 2009-2014 rozmawia Artur S. Gór... 979 kandydatów do Rad Dzielnic » 24 marca zostaną wybrane Rad Dzielnic na lata 2019-2023 w 34 dzielnicach Gdańska. Do Miejskiej Komi... 25. Targi Akademia » W ramach Święta Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się Targi AKADEMIA oraz DNI OTWARTE Uczelni.Targi AKA... Więcej pieniędzy na Pomorzu na endoprotezy i psychiatrię » Dodatkowe prawie 10 milionów złotych pomorski NFZ przeznaczy na wszczepianie endoprotez stawów biodr... Lotos nagrodził pracownice stacji paliw, które uratowały niemowlę » Pracownice stacji paliw Lotos, które uratowały niemowlę, zostały nagrodzone przez władze spółki. Pan... Święto Uniwersytetu Gdańskiego – otwarcie roku jubileuszowego 50-lecia... » 20 marca 2020 roku minie 50 lat od powstania Uniwersytetu Gdańskiego. Dziś to największa uczelnia w ...
Reklama
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
wtorek, 19 marca 2019 13:46
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
Rozmowa z Teresą Wulnikowską, jedyną kandydatką SLD do rad dzielni ...
Trefl zawiódł w ostatnim meczu rundy zasadniczej
sobota, 23 marca 2019 22:18
Trefl zawiódł w ostatnim meczu rundy zasadniczej
Dużą niespodzianką zakończył się ostatni mecz rundy zasadniczej ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Halina Bajońska
poniedziałek, 18 marca 2019 16:34
Halina Bajońska
Należy do malarek, które jeszcze do dziś pojawiają się we wspomni ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Oblicza sportu: Bis, proszę!

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 września 2018 18:00

altDebiuty za nami. Liga Narodów. Coś nowego na piłkarskim rynku. Nowość, ale i kasa pewnie. To się liczy! Nic dziś w sporcie nowego. Ale za nami nie tylko kasowe debiuty. Jerzy Brzęczek! Po mundialowym blamażu, zmiana na trenerskiej ławce. Brzęczek za Nawałkę. Nowy selekcjoner, zatem i nowe wyzwania, nowe oczekiwania, nowe nadzieje. Co kibic tu może? Poczekajmy. Na razie, kciuki mocno!


Wydarzenia wciąż nowe; wydarzenie goni wydarzenie . Ale też i coś przywołuje, niekiedy. Ożywają wspomnienia. Nie inaczej i tym razem. Bo to piłka, bo to polsko-włoska potyczka, bo to i wrzesień... Wystarczy? Pamiętają Państwo tamte szaleństwo? Stadion przy Traugutta ledwo to przeżył... Ludzie – no, kibice! - na drzewach, na okolicznych dachach. Ilu widzów? Kto by to zliczył. Wydarzenie wieku, wydarzenie historii gdańskiego sportu.


Wrzesień 1983. Puchar Zdobywców Pucharów. I już po losowaniu faworyt był tylko jeden. No bo jak? Gdański (wtedy) trzecioligowiec kontra słynny Juventus, w którym co trzeci to i mistrz świata (Mundial 1982). No i boisko pokazało, co i pokazać miało. Turyn, Stadio Comunale (14 września 1983) i aż 0:7. Niczego to jednak nie uspokoiło, narastającego gdańskiego szaleństwa nie zatrzymało. Cóż, chłopaki nie płaczą. Ci z boiska i ci z trybun. Więc to szaleństwo przed rewanżem z dnia na dzień, z godziny na godzinę sięgało szczytu. Gdańsk oszalał, po prostu.


No i nastał 28 września. Wiele godzin przed pierwszym gwizdkiem stadion się zapełniał. No i potem ten mecz. Co za mecz! Oto jest 1:1, ale niebawem karny i 2:1 dla Lechii. Ten wynik z tablicy pół świata obiegł. Lechia-Juventus 2:1. I nic to, że mistrzowie świata wszystko odrobili, że – stając chwilami na głowie – doprowadzili do zwycięstwa 3:2. Wygrana pojechała do Włoch. No bo ten faworyt był przecież tylko jeden. W Gdańsku, nad Motławą, zostało kilkunastu idoli, kilkunastu bohaterów, wszędzie rozpoznawalnych i wszędzie oklaskiwanych. Cóż, 35 lat! Trochę czasu. Bis, proszę!

Albert Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież