Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Budżet w czasach zarazy

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 03 kwietnia 2020 15:34

altTo nie jest prima-aprilisowy żart ponieważ artykuł anonsujący dziesiątą edycję Budżetu Obywatelskiego w Sopocie ukazał się 31 marca na stronie UM Sopotu. Opatrzony dumnym tytułem: Rozpoczynamy przyjmowanie wniosków”, stwierdzał: „To od nas zależy, czego wniosek będzie dotyczyć: może to być remont chodnika, jezdni, urządzenie terenu zielonego, organizacja zajęć sportowych, rehabilitacyjnych czy kulturalnych. (…) Do dyspozycji mieszkańców Rada Miasta Sopotu zarezerwowała w budżecie 4 miliony złotych”.


Ogłoszenie tego typu mogłoby właściwie nastrajać mieszkańców pozytywnie. Można bowiem byłoby uznać, że skoro miasto przewiduje możliwość przekazania w sytuacji kryzysu gospodarczego 4 milionów złotych na remonty chodników i rabaty kwiatowe (które jak zwykle zostaną zaproponowane jako projekty) to zapewne jest to nadwyżka, która pozostanie po realizacji innych, o wiele bardziej pilnych potrzeb. Zapewne jednak ogłaszanie Budżetu Obywatelskiego w sytuacji pandemii świadczy bardziej o braku wyobraźni (delikatnie mówiąc) władz Sopotu niż dostępności środków na bardzo potrzebne skądinąd działania, które powinny być normalnie realizowane. Jednak nie w sytuacji kiedy część mieszkańców staje w obliczu braku środków do życia.

alt


Miasta będą musiały zrealizować wiele zadań aby pomóc lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom przetrwać najtrudniejsze miesiące, które nadejdą po zakończeniu epidemii, której końca jeszcze nie widać. Dodatkowo, zmniejszą się wpływy z podatków, czynszów za lokale miejskie. Z jednej strony Unia Metropolii Polskich apeluje do rządu o ”uruchomienie dodatkowych, dedykowanych dla jednostek samorządu terytorialnego środków finansowych, pochodzących zarówno z budżetu centralnego jak i ze źródeł zewnętrznych (środki pomocowe UE) co pozwoli, przynajmniej w części, zniwelować przewidywane problemy”, z drugiej miasto, które ze względu na swój turystyczny charakter poniesie szczególnie dotkliwe straty, lekką ręką chce rozdysponować środki, które w obecnej sytuacji mogą przydać się na finansowanie pomocy dla najbardziej potrzebujących.


Jestem wielką zwolenniczką Budżetu Obywatelskiego i aktywności oddolnej mieszkańców jednak może należy przyjąć, że budżet obywatelski przegrał w tym roku z kudłatym wirusem.


Dwukrotnie mój projekt ambulatorium czyli pogotowia ratunkowego funkcjonującego w weekendy i po godzinie 18. został przegłosowany pozytywnie i zrealizowany. Nie powinien jednak być realizowany z Budżetu Obywatelskiego i powinien zostać uznany za stałe działanie UM. Nie wyobrażam sobie Sopotu bez pogotowia. Nawet jeśli nie będzie w tym roku pieniędzy na Budżet Obywatelski to ambulatorium-pogotowie powinno uzyskać finansowanie z budżetu miasta. Reszta spraw być może zdoła poczekać do przyszłego roku (o ile nie umknął mi jakiś niezwykłej wagi projekt).

alt


Wspólnie z innymi oddolnymi organizacjami sopockimi mieliśmy zastrzeżenia do sposobu realizacji sopockiego BO. Nie chcemy żeby radni byli autorami wniosków o dofinansowanie. Oni decydują o całym budżecie więc po co im jeszcze udział w demokratycznym eksperymencie, który uczy mieszkańców decydowania o finansach miejskich? Nie chcemy żeby radni oceniali wnioski, które wcześniej sami złożyli. Takie zjawisko ma nawet nazwę: konflikt interesów. Chcemy też aby mieszkańcy oddolnie sami współdecydowali i weryfikowali projekty. Może za rok uda nie wprowadzić nasze propozycje zmian do BO. W obecnie sytuacji warto rok poczekać, nawet lepiej jeśli z tego powodu miałaby komuś spaść z głowy korona.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież