Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Widziane z Sopotu: Budżet w czasach zarazy

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 03 kwietnia 2020 15:34

altTo nie jest prima-aprilisowy żart ponieważ artykuł anonsujący dziesiątą edycję Budżetu Obywatelskiego w Sopocie ukazał się 31 marca na stronie UM Sopotu. Opatrzony dumnym tytułem: Rozpoczynamy przyjmowanie wniosków”, stwierdzał: „To od nas zależy, czego wniosek będzie dotyczyć: może to być remont chodnika, jezdni, urządzenie terenu zielonego, organizacja zajęć sportowych, rehabilitacyjnych czy kulturalnych. (…) Do dyspozycji mieszkańców Rada Miasta Sopotu zarezerwowała w budżecie 4 miliony złotych”.


Ogłoszenie tego typu mogłoby właściwie nastrajać mieszkańców pozytywnie. Można bowiem byłoby uznać, że skoro miasto przewiduje możliwość przekazania w sytuacji kryzysu gospodarczego 4 milionów złotych na remonty chodników i rabaty kwiatowe (które jak zwykle zostaną zaproponowane jako projekty) to zapewne jest to nadwyżka, która pozostanie po realizacji innych, o wiele bardziej pilnych potrzeb. Zapewne jednak ogłaszanie Budżetu Obywatelskiego w sytuacji pandemii świadczy bardziej o braku wyobraźni (delikatnie mówiąc) władz Sopotu niż dostępności środków na bardzo potrzebne skądinąd działania, które powinny być normalnie realizowane. Jednak nie w sytuacji kiedy część mieszkańców staje w obliczu braku środków do życia.

alt


Miasta będą musiały zrealizować wiele zadań aby pomóc lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom przetrwać najtrudniejsze miesiące, które nadejdą po zakończeniu epidemii, której końca jeszcze nie widać. Dodatkowo, zmniejszą się wpływy z podatków, czynszów za lokale miejskie. Z jednej strony Unia Metropolii Polskich apeluje do rządu o ”uruchomienie dodatkowych, dedykowanych dla jednostek samorządu terytorialnego środków finansowych, pochodzących zarówno z budżetu centralnego jak i ze źródeł zewnętrznych (środki pomocowe UE) co pozwoli, przynajmniej w części, zniwelować przewidywane problemy”, z drugiej miasto, które ze względu na swój turystyczny charakter poniesie szczególnie dotkliwe straty, lekką ręką chce rozdysponować środki, które w obecnej sytuacji mogą przydać się na finansowanie pomocy dla najbardziej potrzebujących.


Jestem wielką zwolenniczką Budżetu Obywatelskiego i aktywności oddolnej mieszkańców jednak może należy przyjąć, że budżet obywatelski przegrał w tym roku z kudłatym wirusem.


Dwukrotnie mój projekt ambulatorium czyli pogotowia ratunkowego funkcjonującego w weekendy i po godzinie 18. został przegłosowany pozytywnie i zrealizowany. Nie powinien jednak być realizowany z Budżetu Obywatelskiego i powinien zostać uznany za stałe działanie UM. Nie wyobrażam sobie Sopotu bez pogotowia. Nawet jeśli nie będzie w tym roku pieniędzy na Budżet Obywatelski to ambulatorium-pogotowie powinno uzyskać finansowanie z budżetu miasta. Reszta spraw być może zdoła poczekać do przyszłego roku (o ile nie umknął mi jakiś niezwykłej wagi projekt).

alt


Wspólnie z innymi oddolnymi organizacjami sopockimi mieliśmy zastrzeżenia do sposobu realizacji sopockiego BO. Nie chcemy żeby radni byli autorami wniosków o dofinansowanie. Oni decydują o całym budżecie więc po co im jeszcze udział w demokratycznym eksperymencie, który uczy mieszkańców decydowania o finansach miejskich? Nie chcemy żeby radni oceniali wnioski, które wcześniej sami złożyli. Takie zjawisko ma nawet nazwę: konflikt interesów. Chcemy też aby mieszkańcy oddolnie sami współdecydowali i weryfikowali projekty. Może za rok uda nie wprowadzić nasze propozycje zmian do BO. W obecnie sytuacji warto rok poczekać, nawet lepiej jeśli z tego powodu miałaby komuś spaść z głowy korona.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież