Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Co będzie po koronawirusie?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
sobota, 21 marca 2020 09:17

alt"Wśród rzemieślników zatrudnionych przy budowie lub remoncie domów panował całkowity zastój; nikt bowiem nie myślał o budowaniu wówczas, gdy tysiące domów stało pustką - pozbawione mieszkańców; toteż zwolniono wszystkich pracowników z tym rzemiosłem związanych. (...) Wszyscy biedacy zatrudnieni przez kupców zostali od razu zwolnieni i znaleźli się bez chleba." Daniel Defoe, "Dziennik roku zarazy 1665", w przekładzie Jadwigi Dmochowskiej.


Podczas gdy w szpitalach toczy się walka o życie i zdrowie wielu ludzi już pojawiają się pytania o to jak będzie wyglądał świat po koronawirusie. Gospodarka znalazła się w trudnej sytuacji i są już w tej chwili podejmowane programy pomocowe i zaradcze, które mają ulżyć tym, którzy znaleźli się w najtrudniejszym położeniu, stracili pracę i dochody. Jednak i tak kryzys gospodarczy odbije się bardzo poważnie na naszym życiu niezależnie od prób pomocy przedsiębiorcom i najbardziej potrzebującym obywatelom.

alt


Tak jak w siedemnastowiecznym Londynie, w dwudziestym pierwszym wieku w Sopocie możemy znaleźć się bez możliwości zarobkowania i uzupełniania swoich skromnych dochodów poprzez wynajem pokojów letnikom. Dochody z turystyki, dzięki którym między innymi Sopot jest jednym z najbogatszych miast w Polsce może okazać się źródłem, które chwilowo wyschło. Jeśli epidemia skończy się przed sezonem letnim to jest szansa, że niektórym uda się nadrobić straty wynikające z zamknięcia restauracji, klubów i braku popytu na najem krótkoterminowy. Gorzej będzie jeśli wirus tak szybko nie odpuści.


Rząd zaproponował programy pomocowe dla przedsiębiorców i osób, które mogą stracić pracę z powodu pandemii. Wielu pracownikom wynagrodzenie wystarcza właściwie na kilka dni, gdyż pracują na tak zwanych śmieciowych umowach (umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług zwana umową-zleceniem) i to oni będą w dużej mierze ofiarami kryzysu gospodarczego wywołanego przez wirusa.

alt


Aby zapobiec ludzkim dramatom, miasta, szczególnie tak bogate jak Sopot, też mogą pomóc zwykłym, małym przedsiębiorcom, którzy często mają zarejestrowaną indywidualną działalność gospodarczą i choć nazywani są dumnie "przedsiębiorcami", to ich dochody, po zapłaceniu podatku i ZUS-u, starczają zaledwie na bardzo skromne życie.


Mam na myśli taksówkarzy, którzy nie mają teraz kogo wozić, bo zaleca się pozostawanie w domach, właścicieli apartamentów na wynajem, w których nikt nie chce mieszkać, sprzątaczki z firm sprzątających apartamenty na wynajem, bo nie ma po kim sprzątać, kelnerów z restauracji, które są zamknięte do odwołania, stripteaserki z nieczynnych klubów, kucharzy, robotników budowlanych, którzy mieli przerabiać następne mieszkania na apartamenty, fryzjerki, które nie mają kogo czesać i wiele innych osób.

alt


Czy władze Sopotu odpuszczą choćby częściowo ściąganie podatków od nieruchomości, czy obniżą czynsze za lokale miejskie, wprowadzą zachęty finansowe dla małych przedsiębiorców zamiast wspierać wielkich, wspomagać deweloperów, którzy nie płacą podatków w Sopocie? Zobaczymy.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież