Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid...
Reklama
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połąc ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Widziane z Sopotu: Co będzie po koronawirusie?

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
sobota, 21 marca 2020 09:17

alt"Wśród rzemieślników zatrudnionych przy budowie lub remoncie domów panował całkowity zastój; nikt bowiem nie myślał o budowaniu wówczas, gdy tysiące domów stało pustką - pozbawione mieszkańców; toteż zwolniono wszystkich pracowników z tym rzemiosłem związanych. (...) Wszyscy biedacy zatrudnieni przez kupców zostali od razu zwolnieni i znaleźli się bez chleba." Daniel Defoe, "Dziennik roku zarazy 1665", w przekładzie Jadwigi Dmochowskiej.


Podczas gdy w szpitalach toczy się walka o życie i zdrowie wielu ludzi już pojawiają się pytania o to jak będzie wyglądał świat po koronawirusie. Gospodarka znalazła się w trudnej sytuacji i są już w tej chwili podejmowane programy pomocowe i zaradcze, które mają ulżyć tym, którzy znaleźli się w najtrudniejszym położeniu, stracili pracę i dochody. Jednak i tak kryzys gospodarczy odbije się bardzo poważnie na naszym życiu niezależnie od prób pomocy przedsiębiorcom i najbardziej potrzebującym obywatelom.

alt


Tak jak w siedemnastowiecznym Londynie, w dwudziestym pierwszym wieku w Sopocie możemy znaleźć się bez możliwości zarobkowania i uzupełniania swoich skromnych dochodów poprzez wynajem pokojów letnikom. Dochody z turystyki, dzięki którym między innymi Sopot jest jednym z najbogatszych miast w Polsce może okazać się źródłem, które chwilowo wyschło. Jeśli epidemia skończy się przed sezonem letnim to jest szansa, że niektórym uda się nadrobić straty wynikające z zamknięcia restauracji, klubów i braku popytu na najem krótkoterminowy. Gorzej będzie jeśli wirus tak szybko nie odpuści.


Rząd zaproponował programy pomocowe dla przedsiębiorców i osób, które mogą stracić pracę z powodu pandemii. Wielu pracownikom wynagrodzenie wystarcza właściwie na kilka dni, gdyż pracują na tak zwanych śmieciowych umowach (umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług zwana umową-zleceniem) i to oni będą w dużej mierze ofiarami kryzysu gospodarczego wywołanego przez wirusa.

alt


Aby zapobiec ludzkim dramatom, miasta, szczególnie tak bogate jak Sopot, też mogą pomóc zwykłym, małym przedsiębiorcom, którzy często mają zarejestrowaną indywidualną działalność gospodarczą i choć nazywani są dumnie "przedsiębiorcami", to ich dochody, po zapłaceniu podatku i ZUS-u, starczają zaledwie na bardzo skromne życie.


Mam na myśli taksówkarzy, którzy nie mają teraz kogo wozić, bo zaleca się pozostawanie w domach, właścicieli apartamentów na wynajem, w których nikt nie chce mieszkać, sprzątaczki z firm sprzątających apartamenty na wynajem, bo nie ma po kim sprzątać, kelnerów z restauracji, które są zamknięte do odwołania, stripteaserki z nieczynnych klubów, kucharzy, robotników budowlanych, którzy mieli przerabiać następne mieszkania na apartamenty, fryzjerki, które nie mają kogo czesać i wiele innych osób.

alt


Czy władze Sopotu odpuszczą choćby częściowo ściąganie podatków od nieruchomości, czy obniżą czynsze za lokale miejskie, wprowadzą zachęty finansowe dla małych przedsiębiorców zamiast wspierać wielkich, wspomagać deweloperów, którzy nie płacą podatków w Sopocie? Zobaczymy.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież