Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Czy Sopot będzie polskim Bergamo?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 27 marca 2020 17:00

altParyżanie i mieszkańcy włoskiej Lombardii, oraz ludzie z wielu innych obszarów ogarniętych największą liczbą zachorowań na COVID-19 w Zachodniej Europie uciekali ze swoich domów do miejsc uważanych za bezpieczne, na wieś czy też do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych. Część z nich była już w momencie wyjazdu nosicielami śmiertelnego wirusa, zupełnie o tym nie wiedząc. Siłą rzeczy w nowych miejscach pobytu zarażali lokalnych mieszkańców, którzy po pewnym czasie zaczęli się buntować i żądać zamknięcia miast przed przybyszami. Jednak najczęściej było już za późno. Wirus zaczął się rozprzestrzeniać w nowych miejscach gdzie osoby, które powinny pozostawać w kwarantannie lub przynajmniej nie wychodzić z domu, zażywały powietrza spacerując po plażach i parkach.

alt


Niestety Sopot ze względu na swoją atrakcyjność i dużą ilość apartamentów na wynajem krótkoterminowy może stać się następną ofiarą koronawirusa. „Aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie przewiduje ograniczeń działalności związanej ze świadczeniem usług w innych obiektach hotelarskich (takich jak np. apartamenty, wille, mieszkania).” (Informacja pochodzi ze strony Urzędu Miasta Sopotu).


Słychać już głosy, że być może możliwość najmu krótkoterminowego uchroni właścicieli mieszkań, których nakupili w deweloperskich osiedlach i w starych kamienicach przed utratą zysku i zapewni im dochód także w czasie trwania epidemii. Ale jakim to ma się odbyć kosztem? Zdrowia, a może nawet życia mieszkańców Sopotu, którzy jednak w dużej części są osobami starszymi, a więc szczególnie narażonymi na poważne konsekwencje zdrowotne w przypadku zakażenia wirusem? Oni zresztą najczęściej nie mają korzyści z najmu, a właściciele apartamentów często mieszkają i płacą podatki daleko stąd. Więc kogo i czyim kosztem chcemy ratować?

alt


Burmistrz Helu podjął działania, aby zamknąć półwysep dla przyjezdnych turystów, którzy masowo zalali miasto i plaże w ostatni weekend. Podobno trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu blisko plaży. Galerie handlowe są zamknięte więc jak widać w czasie epidemii społeczeństwo sobie przypomniało, że kocha przyrodę. Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski napisał na swoim profilu Facebookowym: „Mieszkańcy Helu, informuję, że wystosowałem pismo do Wojewody Pomorskiego w sprawie wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych. Wystąpiłem również do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku o prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania.”


Czy prezydent Sopotu podejmie działania w celu obrony mieszkańców przed zalewem turystów, którzy zamiast pomóc lokalnej gospodarce mogą raczej przyczynić się do zdziesiątkowania mieszkańców? Nie chcemy aby w Sopocie było drugie Bergamo. Choć raz dobrze byłoby postawić interes mieszkańców ponad zyskiem paru przedsiębiorców.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież