Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Widziane z Sopotu: Czy Sopot będzie polskim Bergamo?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 27 marca 2020 17:00

altParyżanie i mieszkańcy włoskiej Lombardii, oraz ludzie z wielu innych obszarów ogarniętych największą liczbą zachorowań na COVID-19 w Zachodniej Europie uciekali ze swoich domów do miejsc uważanych za bezpieczne, na wieś czy też do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych. Część z nich była już w momencie wyjazdu nosicielami śmiertelnego wirusa, zupełnie o tym nie wiedząc. Siłą rzeczy w nowych miejscach pobytu zarażali lokalnych mieszkańców, którzy po pewnym czasie zaczęli się buntować i żądać zamknięcia miast przed przybyszami. Jednak najczęściej było już za późno. Wirus zaczął się rozprzestrzeniać w nowych miejscach gdzie osoby, które powinny pozostawać w kwarantannie lub przynajmniej nie wychodzić z domu, zażywały powietrza spacerując po plażach i parkach.

alt


Niestety Sopot ze względu na swoją atrakcyjność i dużą ilość apartamentów na wynajem krótkoterminowy może stać się następną ofiarą koronawirusa. „Aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie przewiduje ograniczeń działalności związanej ze świadczeniem usług w innych obiektach hotelarskich (takich jak np. apartamenty, wille, mieszkania).” (Informacja pochodzi ze strony Urzędu Miasta Sopotu).


Słychać już głosy, że być może możliwość najmu krótkoterminowego uchroni właścicieli mieszkań, których nakupili w deweloperskich osiedlach i w starych kamienicach przed utratą zysku i zapewni im dochód także w czasie trwania epidemii. Ale jakim to ma się odbyć kosztem? Zdrowia, a może nawet życia mieszkańców Sopotu, którzy jednak w dużej części są osobami starszymi, a więc szczególnie narażonymi na poważne konsekwencje zdrowotne w przypadku zakażenia wirusem? Oni zresztą najczęściej nie mają korzyści z najmu, a właściciele apartamentów często mieszkają i płacą podatki daleko stąd. Więc kogo i czyim kosztem chcemy ratować?

alt


Burmistrz Helu podjął działania, aby zamknąć półwysep dla przyjezdnych turystów, którzy masowo zalali miasto i plaże w ostatni weekend. Podobno trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu blisko plaży. Galerie handlowe są zamknięte więc jak widać w czasie epidemii społeczeństwo sobie przypomniało, że kocha przyrodę. Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski napisał na swoim profilu Facebookowym: „Mieszkańcy Helu, informuję, że wystosowałem pismo do Wojewody Pomorskiego w sprawie wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych. Wystąpiłem również do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku o prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania.”


Czy prezydent Sopotu podejmie działania w celu obrony mieszkańców przed zalewem turystów, którzy zamiast pomóc lokalnej gospodarce mogą raczej przyczynić się do zdziesiątkowania mieszkańców? Nie chcemy aby w Sopocie było drugie Bergamo. Choć raz dobrze byłoby postawić interes mieszkańców ponad zyskiem paru przedsiębiorców.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież