Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Czy Sopot będzie polskim Bergamo?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 27 marca 2020 17:00

altParyżanie i mieszkańcy włoskiej Lombardii, oraz ludzie z wielu innych obszarów ogarniętych największą liczbą zachorowań na COVID-19 w Zachodniej Europie uciekali ze swoich domów do miejsc uważanych za bezpieczne, na wieś czy też do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych. Część z nich była już w momencie wyjazdu nosicielami śmiertelnego wirusa, zupełnie o tym nie wiedząc. Siłą rzeczy w nowych miejscach pobytu zarażali lokalnych mieszkańców, którzy po pewnym czasie zaczęli się buntować i żądać zamknięcia miast przed przybyszami. Jednak najczęściej było już za późno. Wirus zaczął się rozprzestrzeniać w nowych miejscach gdzie osoby, które powinny pozostawać w kwarantannie lub przynajmniej nie wychodzić z domu, zażywały powietrza spacerując po plażach i parkach.

alt


Niestety Sopot ze względu na swoją atrakcyjność i dużą ilość apartamentów na wynajem krótkoterminowy może stać się następną ofiarą koronawirusa. „Aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie przewiduje ograniczeń działalności związanej ze świadczeniem usług w innych obiektach hotelarskich (takich jak np. apartamenty, wille, mieszkania).” (Informacja pochodzi ze strony Urzędu Miasta Sopotu).


Słychać już głosy, że być może możliwość najmu krótkoterminowego uchroni właścicieli mieszkań, których nakupili w deweloperskich osiedlach i w starych kamienicach przed utratą zysku i zapewni im dochód także w czasie trwania epidemii. Ale jakim to ma się odbyć kosztem? Zdrowia, a może nawet życia mieszkańców Sopotu, którzy jednak w dużej części są osobami starszymi, a więc szczególnie narażonymi na poważne konsekwencje zdrowotne w przypadku zakażenia wirusem? Oni zresztą najczęściej nie mają korzyści z najmu, a właściciele apartamentów często mieszkają i płacą podatki daleko stąd. Więc kogo i czyim kosztem chcemy ratować?

alt


Burmistrz Helu podjął działania, aby zamknąć półwysep dla przyjezdnych turystów, którzy masowo zalali miasto i plaże w ostatni weekend. Podobno trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu blisko plaży. Galerie handlowe są zamknięte więc jak widać w czasie epidemii społeczeństwo sobie przypomniało, że kocha przyrodę. Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski napisał na swoim profilu Facebookowym: „Mieszkańcy Helu, informuję, że wystosowałem pismo do Wojewody Pomorskiego w sprawie wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych. Wystąpiłem również do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku o prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania.”


Czy prezydent Sopotu podejmie działania w celu obrony mieszkańców przed zalewem turystów, którzy zamiast pomóc lokalnej gospodarce mogą raczej przyczynić się do zdziesiątkowania mieszkańców? Nie chcemy aby w Sopocie było drugie Bergamo. Choć raz dobrze byłoby postawić interes mieszkańców ponad zyskiem paru przedsiębiorców.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież