Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej, będące odpowiedzią na informacje zawarte w tekście Estery Fl... Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?! » Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu European Jamboree, które się... nie odb... 3. urodziny Muzeum II Wojny Światowej » 6 kwietnia 2020 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętuje swoje 3. Urodziny.Z tej okazji Muzeu... W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn... Zakaz wstępu do lasów - RDLP odpowiada na najczęściej zadawane pytania » W związku z wprowadzeniem w dniu 03 kwietnia 2020 r. tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna... Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar...
Reklama
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:12
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu Eur ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:20
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
Arkadiusz Bruliński, który ostatnio był szefem Biura PR i Nowych Me ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
niedziela, 29 marca 2020 13:52
XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
Malarska sztuka XIX wieku wstrząsnęła posadami Europy. Stare poglą ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Akapit wydawcy: Rozmiar gdańskiego kapelusza

Ocena użytkowników: / 46
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 marca 2020 16:50

altDziś lepiej niż kiedykolwiek widać jak krótkowzroczną politykę gospodarczą prowadzono w Gdańsku. Rezerwa budżetu na sytuacje kryzysowe nie sięga 20 proc. dywidendy transferowanej z rynku usług komunalnych.


Ponad pół roku temu Aleksandra Dulkiewicz postulowała samorządową rebelię - w tym własne podatki, policję, służbę zdrowia, uwłaszczenie na tym co jeszcze w skarbie państwa dostępne i użyteczne, wojewoda zaś miałby być manekinem władzy centralnej - a dziś prezydent Gdańska łasi się do rządu o pieniądze i polecenia na czas kryzysu.


Porażając przy tym swoją niekompetencją.


"Kochane Gdańszczanki, kochani Gdańszczanie", powtarza przy każdej okazji.


Pustosłowie.


17 marca podczas sesji rady miasta poruszano kwestie opłat za czynsze w lokalach komunalnych i reakcję władz Gdańska na sytuację gospodarczą w mieście.


"Na dzisiaj jako prezydent Gdańska nie mam żadnych narzędzi, żeby te czynsze zlikwidować czy zmniejszyć. Obecnie jakakolwiek moja decyzja związana z obniżeniem czynszów wiąże się z naruszeniem ustawy o finansach publicznych, czekamy na pakiet pomocowy ze strony rządu".


Miłość do gdańszczan w czasach zarazy to dla kompetencji A. Dulkiewicz poważne wyzwanie. Jako była już specjalistka od biznesu w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego chluby swojemu b. szefowi nie przynosi.


Krępuje też "Kochane Gdańszczanki i Kochanych Gdańszczan" swoją ignorancją po tylu latach pracy w urzędzie.


Zarówno bowiem ordynacja podatkowa jak i ustawa o finansach publicznych wyposażają sprawujących urzędy w stosowne kompetencje. Według art. 67 ordynacji prezydent miasta ma prawo jako organ podatkowy umorzyć podatek od nieruchomości ze względu na ważny interes publiczny lub interes podatnika. Ten zaś to utrata możliwości zarobkowania, niemożliwość utrzymania się na przykład z powodu szerzenia się choroby, a choroba dziś ma rozmiar epidemii.


Wbrew temu co ogłosiła zdumionym radnym, ma też prezydent osady gdańskiej możliwość pełnego wykorzystania uprawnień opisanych w art. 59 ustawy o finansach publicznych. Dyspozycja tego przepisu pozwala na umarzanie lub zawieszanie opłat cywilno-prawnych, na przykład za użytkowanie wieczyste do określonej kwoty, a powyżej wymaga udania się do wojewody Drelicha, niestety.


Podejrzenie, że to co możliwe i stosowane w Gdyni przez prezydenta Szczurka w czasach zarazy, w Gdańsku Dulkiewicz jest zabronione lub zależy od widzimisię premiera Morawieckiego, legło w gruzach dwa dni później.


Dwaj zastępcy Dulkiewicz, P. Grzelak i A. Aleksandrowicz, ogłaszając ledwo cherlawy pakt wsparcia przedsiębiorców, stanowi wiedzy szefowej wystawili kiepskie świadectwo.


Kilkadziesiąt milionów złotych rocznie, które gmina Gdańsk eksportuje z tytułu dywidend do Lipska i Francji za usługi komunalne sprzedawane na zamkniętym rynku - ciepło, woda, śmieci - pokazuje jak mieszkańcy Gdańska wspierają swoją pracowitością zarządzanie kryzysowe w innych regionach Europy. Dziś lepiej niż kiedykolwiek widać jak krótkowzroczną politykę prowadzono w Gdańsku. Swobodne zauroczenie wolnym rynkiem i państwem minimum stróżującym tylko nocą, możliwości gminy ograniczyło. Jej rezerwa na wypadki nadzwyczajne nie sięga 20 proc. transferowanej z Gdańska dywidendy. Być może jest to właściwy moment, by odtworzenie miejskiego zasobu komunalnego zaczęło zaprzątać odpowiedzialnych liderów.


To deprymujące, że w czasie epidemii prezydent Gdańska z takim wysiłkiem myśli o umorzeniu czynszów czy zawieszeniu opłat parkingowych. Chciwość ta jest dla obywateli dosłownie niezdrowa.


Miasto pozbawione majątku nie powinno być pozbawione mądrego przywództwa. Istotna jest też osobista rzetelność wobec "kochanych Gdańszczanek i kochanych Gdańszczan".


Tapetując Gdańsk frazesami warto kawę kupować za własne złotówki.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież