759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ... Weź udział w konkursie „Wiersz+Obraz” 2019 » Towarzystwo Przyjaciół Sopotu i dwumiesięcznik literacki „Topos” ogłaszają piątą edycję Konkursu poe... Nowy numer "Sieci": Ciemna strona homo tęczy, reakcja prezydent Dulkie... » W nowym "Sieci" m.in. o wstrząsającej historii z Włoch, reakcji Dulkiewicz na poprzedni numer i kuli... Od września początek prac przy Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939 » Dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm...
Reklama
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
niedziela, 14 lipca 2019 08:42
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sp ...
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
wtorek, 16 lipca 2019 19:42
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
Pomorski Klub Hokejowy otrzymał licencję na występy w Polskiej Hoke ...
Lechia zdobyła Superpuchar!
sobota, 13 lipca 2019 21:22
Lechia zdobyła Superpuchar!
Od mocnego uderzenia rozpoczęli sezon piłkarze Lechii. W Gliwicach w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Betonowe błonia w Sopocie

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 05 lipca 2019 15:16

altJestem przeciętną mieszkanką, która chce wygodnie żyć w ładnym mieście. Chcę mieć wokół siebie drzewa, parki, czyste plaże i niezanieczyszczone morze.


Jednak prezydent miasta, radni oraz biznesmeni i inwestorzy z całej Polski, a nawet zagranicy, chcą na siłę mnie na siłę uszczęśliwić swoimi pomysłami na tak zwany rozwój miasta.


W Sopocie to mieszkańcy, z PiT- ów wnoszą większy niż firmy, wkład do budżetu miasta. Jednak to deweloperzy dyktują nam w jakim mieście mamy żyć, jak ma wyglądać nasze otoczenie. A prezydent Karnowski chętnie im przyklaskuje.


Niewiedza i zniechęcenie mieszkańców są istotne w takim procesie budowania miasta, w którym najważniejszy jest zysk pośredników i inwestorów. Ważne jest dla nich, żeby obyło się bez żadnych protestów. Po co jacyś staruszkowie z działek, gdzie od lat uprawiają warzywa i kwiaty mają podnosić larum, że zostają bez ulubionego zajęcia. Po co rowerzyści i matki z dziećmi mają się pieklić o tereny spacerowe. Najlepiej zrobić wszystko po cichu i szybko. Kiedy są już uchwalone zmiany w planach miejscowych to bardzo trudno będzie to odkręcić.

alt


Tym razem w grze jest ponad 16 hektarów leżących wokół Ergo Areny, na granicy Sopotu i Gdańska. Media doniosły ostatnio o przyjęciu uchwał przez radnych obu miast dotyczących porozumienia w sprawie wspólnego stworzenia planów miejscowych tego miejsca. Mimo, że Sopot posiada większą część tego terenu (10,3 hektara należy do Sopotu, a 5,8 hektara do Gdańska) to planiści z Gdańska przygotują plany zarówno dla terenu należącego do ich miasta, jak i terenu należącego do Sopotu. Co ciekawe, prezydent Sopotu odgraża się, że będzie "naciskać", na to, aby od strony Sopotu zabudowa nie mogła być wyższa niż Ergo Arena. Wygląda więc na to, że Sopot został w tym procesie ubezwłasnowolniony.

alt


Kto w takim razie decyduje o tym co powstanie na zielonych terenach w Sopocie, bo na pewno nie mieszkańcy. Czy jakikolwiek sopocianin przy zdrowych zmysłach stwierdziłby, że Sopot potrzebuje następnego centrum handlowego? Na pewno nie. Mamy już jedno świecące pustkami w miejscu dworca i pustą halę po Almie na dawnym placu targowym. Czy potrzeba nam nowych osiedli z apartamentami na wynajem? Z pewnością nie. Mamy już zbyt wiele osiedli z mieszkaniami, które nadają się wyłącznie do krótkoterminowego najmu ze względu na zbyt duże zagęszczenie budynków. Osiedli, które w zimie straszą pustkami i ciemnością. Czy potrzebujemy nowych betonowych placów? Na pewno nie. Mamy już przecież Plac Przyjaciół, którego mieszkańcy nie lubią.

alt


Jeśli mieszkańcy Sopotu i Żabianki mogliby się wypowiedzieć w sprawie zagospodarowania terenu wokół Ergo Areny, na pewno mieliby świetne pomysły co tam urządzić. Najpewniej chcieliby żeby został jako miejsce spacerów i piękny park. Ogródki działkowe "Jantar" od strony Sopotu są wykorzystywane i zadbane. To znakomity sposób na wypoczynek dla mieszkańców, szczególnie seniorów, o których Sopot podobno tak dba.


Deweloperzy i inwestorzy już określili swoje preferencje. Dajmy teraz szansę mieszkańcom aby w szerokich konsultacjach wypowiedzieli się na temat tego miejsca. Chyba, że chcemy żeby "nowy, wspaniały świat" z powieści Huxleya powstał właśnie w Sopocie?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież