Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Betonowe błonia w Sopocie

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 05 lipca 2019 15:16

altJestem przeciętną mieszkanką, która chce wygodnie żyć w ładnym mieście. Chcę mieć wokół siebie drzewa, parki, czyste plaże i niezanieczyszczone morze.


Jednak prezydent miasta, radni oraz biznesmeni i inwestorzy z całej Polski, a nawet zagranicy, chcą na siłę mnie na siłę uszczęśliwić swoimi pomysłami na tak zwany rozwój miasta.


W Sopocie to mieszkańcy, z PiT- ów wnoszą większy niż firmy, wkład do budżetu miasta. Jednak to deweloperzy dyktują nam w jakim mieście mamy żyć, jak ma wyglądać nasze otoczenie. A prezydent Karnowski chętnie im przyklaskuje.


Niewiedza i zniechęcenie mieszkańców są istotne w takim procesie budowania miasta, w którym najważniejszy jest zysk pośredników i inwestorów. Ważne jest dla nich, żeby obyło się bez żadnych protestów. Po co jacyś staruszkowie z działek, gdzie od lat uprawiają warzywa i kwiaty mają podnosić larum, że zostają bez ulubionego zajęcia. Po co rowerzyści i matki z dziećmi mają się pieklić o tereny spacerowe. Najlepiej zrobić wszystko po cichu i szybko. Kiedy są już uchwalone zmiany w planach miejscowych to bardzo trudno będzie to odkręcić.

alt


Tym razem w grze jest ponad 16 hektarów leżących wokół Ergo Areny, na granicy Sopotu i Gdańska. Media doniosły ostatnio o przyjęciu uchwał przez radnych obu miast dotyczących porozumienia w sprawie wspólnego stworzenia planów miejscowych tego miejsca. Mimo, że Sopot posiada większą część tego terenu (10,3 hektara należy do Sopotu, a 5,8 hektara do Gdańska) to planiści z Gdańska przygotują plany zarówno dla terenu należącego do ich miasta, jak i terenu należącego do Sopotu. Co ciekawe, prezydent Sopotu odgraża się, że będzie "naciskać", na to, aby od strony Sopotu zabudowa nie mogła być wyższa niż Ergo Arena. Wygląda więc na to, że Sopot został w tym procesie ubezwłasnowolniony.

alt


Kto w takim razie decyduje o tym co powstanie na zielonych terenach w Sopocie, bo na pewno nie mieszkańcy. Czy jakikolwiek sopocianin przy zdrowych zmysłach stwierdziłby, że Sopot potrzebuje następnego centrum handlowego? Na pewno nie. Mamy już jedno świecące pustkami w miejscu dworca i pustą halę po Almie na dawnym placu targowym. Czy potrzeba nam nowych osiedli z apartamentami na wynajem? Z pewnością nie. Mamy już zbyt wiele osiedli z mieszkaniami, które nadają się wyłącznie do krótkoterminowego najmu ze względu na zbyt duże zagęszczenie budynków. Osiedli, które w zimie straszą pustkami i ciemnością. Czy potrzebujemy nowych betonowych placów? Na pewno nie. Mamy już przecież Plac Przyjaciół, którego mieszkańcy nie lubią.

alt


Jeśli mieszkańcy Sopotu i Żabianki mogliby się wypowiedzieć w sprawie zagospodarowania terenu wokół Ergo Areny, na pewno mieliby świetne pomysły co tam urządzić. Najpewniej chcieliby żeby został jako miejsce spacerów i piękny park. Ogródki działkowe "Jantar" od strony Sopotu są wykorzystywane i zadbane. To znakomity sposób na wypoczynek dla mieszkańców, szczególnie seniorów, o których Sopot podobno tak dba.


Deweloperzy i inwestorzy już określili swoje preferencje. Dajmy teraz szansę mieszkańcom aby w szerokich konsultacjach wypowiedzieli się na temat tego miejsca. Chyba, że chcemy żeby "nowy, wspaniały świat" z powieści Huxleya powstał właśnie w Sopocie?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież