4. Piknik Patriotyczny hołdem dla Anny Walentynowicz » W niedzielę w Sali BHP i przyległym do niej terenie odbył się IV Gdański Piknik Patriotyczny. Motywe... 20-lecie Rënku » W gronie pracowników i najemców Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 20-le... Ekologiczny projekt radnych PiS » Radni Prawa i Sprawiedliwości zbierają podpisy pod projektem "Zielony Gdańsk", dzięki któremu w 15 l... Janusz Śniadek: Nadal idę drogą ideałów Sierpnia » Rozmowa z JANUSZEM  ŚNIADKIEM, posłem PiS, przewodniczącym Rady Ochrony Pracy, byłym przewodniczą... Grzegorz Ksepko: Dzięki współpracy Grupy Energa z PZKosz nawet to, co ... » Z prezesem Grzegorzem Ksepko kierującym Grupą Energa rozmawia Tomasz Łunkiewicz- Grupa Energa wspier... Tadeusz Cymański: Jesteśmy partią rewolucji socjalnej » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Publicysta Adam Chmielecki nowym prezesem Radia Gdańsk » Adam Chmielecki, wydawca, politolog i publicysta, współpracujący z miesięcznikiem „Magazyn Solidarno... Konwencja PiS w Gdańsku. Dziedziniec Fahrenheita dziedzińcem Kaczyński... » - Jesteśmy partią solidarności społecznej – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawiając do... Katarzyna Sulewska: Zaangażowanie społeczne jest w moim DNA » Rozmowa z Katarzyną Sulewską, kandydatką do Sejmu 2019 z listy Prawa i Sprawiedliwości miejsce 13, w... Środy ze zdrowiem z NFZ » W ramach akcji „Środy ze zdrowiem z NFZ” przed siedzibą Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w śro...
Reklama
330 mln dywidendy dla Lipska - Gdańsk jak Zabłocki na mydle
środa, 11 września 2019 12:05
330 mln dywidendy dla Lipska - Gdańsk jak Zabłocki na mydle
"Częściowa prywatyzacja GPEC", do której radnych Gdańska energiczn ...
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
niedziela, 15 września 2019 19:44
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
Drugie zwycięstwo w sezonie odnieśli hokeiści Lotos PKH. Gdańszcza ...
Lechia pokonała Lecha i przeskoczyła go w tabeli
sobota, 14 września 2019 18:32
Lechia pokonała Lecha i przeskoczyła go w tabeli
Pierwszą wygraną w PKO Ekstralidze w tym sezonie na Stadionie Energa ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
sobota, 31 sierpnia 2019 18:29
Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
Wysiłkiem wielu życzliwych osób po wielu latach odkryto raz jeszcze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Betonowe błonia w Sopocie

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 05 lipca 2019 15:16

altJestem przeciętną mieszkanką, która chce wygodnie żyć w ładnym mieście. Chcę mieć wokół siebie drzewa, parki, czyste plaże i niezanieczyszczone morze.


Jednak prezydent miasta, radni oraz biznesmeni i inwestorzy z całej Polski, a nawet zagranicy, chcą na siłę mnie na siłę uszczęśliwić swoimi pomysłami na tak zwany rozwój miasta.


W Sopocie to mieszkańcy, z PiT- ów wnoszą większy niż firmy, wkład do budżetu miasta. Jednak to deweloperzy dyktują nam w jakim mieście mamy żyć, jak ma wyglądać nasze otoczenie. A prezydent Karnowski chętnie im przyklaskuje.


Niewiedza i zniechęcenie mieszkańców są istotne w takim procesie budowania miasta, w którym najważniejszy jest zysk pośredników i inwestorów. Ważne jest dla nich, żeby obyło się bez żadnych protestów. Po co jacyś staruszkowie z działek, gdzie od lat uprawiają warzywa i kwiaty mają podnosić larum, że zostają bez ulubionego zajęcia. Po co rowerzyści i matki z dziećmi mają się pieklić o tereny spacerowe. Najlepiej zrobić wszystko po cichu i szybko. Kiedy są już uchwalone zmiany w planach miejscowych to bardzo trudno będzie to odkręcić.

alt


Tym razem w grze jest ponad 16 hektarów leżących wokół Ergo Areny, na granicy Sopotu i Gdańska. Media doniosły ostatnio o przyjęciu uchwał przez radnych obu miast dotyczących porozumienia w sprawie wspólnego stworzenia planów miejscowych tego miejsca. Mimo, że Sopot posiada większą część tego terenu (10,3 hektara należy do Sopotu, a 5,8 hektara do Gdańska) to planiści z Gdańska przygotują plany zarówno dla terenu należącego do ich miasta, jak i terenu należącego do Sopotu. Co ciekawe, prezydent Sopotu odgraża się, że będzie "naciskać", na to, aby od strony Sopotu zabudowa nie mogła być wyższa niż Ergo Arena. Wygląda więc na to, że Sopot został w tym procesie ubezwłasnowolniony.

alt


Kto w takim razie decyduje o tym co powstanie na zielonych terenach w Sopocie, bo na pewno nie mieszkańcy. Czy jakikolwiek sopocianin przy zdrowych zmysłach stwierdziłby, że Sopot potrzebuje następnego centrum handlowego? Na pewno nie. Mamy już jedno świecące pustkami w miejscu dworca i pustą halę po Almie na dawnym placu targowym. Czy potrzeba nam nowych osiedli z apartamentami na wynajem? Z pewnością nie. Mamy już zbyt wiele osiedli z mieszkaniami, które nadają się wyłącznie do krótkoterminowego najmu ze względu na zbyt duże zagęszczenie budynków. Osiedli, które w zimie straszą pustkami i ciemnością. Czy potrzebujemy nowych betonowych placów? Na pewno nie. Mamy już przecież Plac Przyjaciół, którego mieszkańcy nie lubią.

alt


Jeśli mieszkańcy Sopotu i Żabianki mogliby się wypowiedzieć w sprawie zagospodarowania terenu wokół Ergo Areny, na pewno mieliby świetne pomysły co tam urządzić. Najpewniej chcieliby żeby został jako miejsce spacerów i piękny park. Ogródki działkowe "Jantar" od strony Sopotu są wykorzystywane i zadbane. To znakomity sposób na wypoczynek dla mieszkańców, szczególnie seniorów, o których Sopot podobno tak dba.


Deweloperzy i inwestorzy już określili swoje preferencje. Dajmy teraz szansę mieszkańcom aby w szerokich konsultacjach wypowiedzieli się na temat tego miejsca. Chyba, że chcemy żeby "nowy, wspaniały świat" z powieści Huxleya powstał właśnie w Sopocie?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież