Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dwa marzenia Roswity Stern z Sopotu

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 lipca 2019 16:28

„Uchroń nas Panie od zła i nienawiści
Od wojen, nędzy i od głodu
Sponiewieranej krwi narodu
Od łez wylanych obłąkaniem
Od lęku przed tym co nastanie
Uchroń, uchroń nas Panie”

To fragment słów pieśni „Modlitwa” w wykonaniu znakomitego warszawskiego zespołu Contra Mundum z pięknym wokalem Norberta „Smoła” Smolińskiego. Cały repertuar (Patrio Rock) tego zespołu to śpiewana lekcja historii naszej ojczyzny, tak bardzo nam wszystkim potrzebna. Polecam!

alt

Roswita Stern i Norbert „Smoła” Smoliński wokalista grupy Contra Mundum


Moim pierwszym marzeniem, i nie tylko moim, jest zaprezentować zespół w Sopocie w Operze Leśnej we wrześniu tego roku, kiedy to młodzież wróci z wakacyjnych wojaży do szkół. Dlaczego właśnie ten zespół? Dlatego, że jak żaden inny potrafi przekazać budujące treści patriotyczne w atrakcyjnej dla młodzieży (i przecież nie tylko młodzieży) formie muzycznej. Połączenie rockowego anturażu i wielkiej poezji, nikogo już nie dziwi. Zadziwiająca jest natomiast energia płynąca z koncertów Contra Mundum, świeżość i oryginalność ich występów.


W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę powstania warszawskiego. Taki koncert pięknie wpisywałby się w świętowanie tych rocznic. Próbowałam zainteresować koncertem zespołu odpowiednie instytucje w Sopocie, zresztą koncert mógłby się też odbyć w Muzeum II Wojny Światowej i w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie z okazji 150. rocznicy powstania pierwszego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie – nie powiodło się. W ubiegłym roku w 100-lecie odzyskania niepodległości, bardzo starałam się przez BART – też się nie udało, ogromna szkoda. Ale może w tym roku? Kto może, proszę pomóc.

alt

Rok 1865. Od lewej moja prababka Joanna Poszwińska z siostrą Konstancją Poszwińską, obie jeszcze panny w strojach żałobnych po klęsce powstania styczniowego. Joanna – mama mojej babuni Walentyny. Obie panie urodzone w Wielkopolsce


W rodzinie miałam sporo druhów T.G. „Sokół”. Moja babunia Walentyna była w zarządzie, mama Izabella od 8 roku życia należała do T.G. „Sokół” przez kilka lat – do 1 września 1939 roku była naczelniczką pierwszej dzielnicy pomorskiej. Znakomita gimnastyczka, potem wioślarka na ósemkach – zdobywała złote medale. Jej brat Gustaw, a mój wujek, także był świetnym sportowcem, druhem T.G. „Sokół” (o wuju napiszę innym razem).

alt

Rok 1869. Antoni Kurpisz – mój pradziadek – powstaniec styczniowy 1863 – 1864. Mąż Joanny Poszwińskiej. Na zdjęciu jeszcze kawaler. Nauczyciel – uczył filozofii, religii i gry na skrzypcach


T.G. „Sokół” powstało w trzy lata po klęsce powstania styczniowego. Po wybuchu II wojny światowej organizacja była z całą bezwzględnością niszczona przez Niemców i sowietów. Wielu działaczy straciło życie tylko dlatego, że należeli do Towarzystwa. Po wojnie władze komunistyczne dyskryminowały i niszczyły tę patriotyczną organizację. W Internecie dużo jest wiadomości o T.G. „Sokół”, więc tutaj nie będę opisywać historii tego ruchu.


Historia naszej Ojczyzny jest bolesna i tragiczna: powstania, bitwy, wojny, 123 lata zaborów, kiedy to nie było Polski na mapie świata, obozy zagłady, wywózki i zsyłki na Syberię, 45 lat komunistycznego zniewolenia po II wojnie światowej. A teraz? Komu zależy na tym, żeby Polska była tak bardzo podzielona i skłócona? Kto nakręca tę potężną spiralę nienawiści Polaka do Polaka? To pytania retoryczne. Żyjemy w cieniu totalnej opozycji, czy raczej totalnej kompromitacji, a ja jestem szczęśliwa, że dożyłam patriotycznego prezydenta Andrzeja Dudy i rzeczowego premiera Mateusza Morawieckiego.


I tylko marzy mi się, i to byłoby to drugie marzenie, żeby reaktywowano Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Trójmieście. „Sokół” nie dzielił, lecz łączył naród, i jestem przekonana, że charyzmat „Sokoła” nie zaginął.

Roswita Stern
Artysta-plastyk, pedagog, konserwator obrazów


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież