Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dwa marzenia Roswity Stern z Sopotu

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 lipca 2019 16:28

„Uchroń nas Panie od zła i nienawiści
Od wojen, nędzy i od głodu
Sponiewieranej krwi narodu
Od łez wylanych obłąkaniem
Od lęku przed tym co nastanie
Uchroń, uchroń nas Panie”

To fragment słów pieśni „Modlitwa” w wykonaniu znakomitego warszawskiego zespołu Contra Mundum z pięknym wokalem Norberta „Smoła” Smolińskiego. Cały repertuar (Patrio Rock) tego zespołu to śpiewana lekcja historii naszej ojczyzny, tak bardzo nam wszystkim potrzebna. Polecam!

alt

Roswita Stern i Norbert „Smoła” Smoliński wokalista grupy Contra Mundum


Moim pierwszym marzeniem, i nie tylko moim, jest zaprezentować zespół w Sopocie w Operze Leśnej we wrześniu tego roku, kiedy to młodzież wróci z wakacyjnych wojaży do szkół. Dlaczego właśnie ten zespół? Dlatego, że jak żaden inny potrafi przekazać budujące treści patriotyczne w atrakcyjnej dla młodzieży (i przecież nie tylko młodzieży) formie muzycznej. Połączenie rockowego anturażu i wielkiej poezji, nikogo już nie dziwi. Zadziwiająca jest natomiast energia płynąca z koncertów Contra Mundum, świeżość i oryginalność ich występów.


W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę powstania warszawskiego. Taki koncert pięknie wpisywałby się w świętowanie tych rocznic. Próbowałam zainteresować koncertem zespołu odpowiednie instytucje w Sopocie, zresztą koncert mógłby się też odbyć w Muzeum II Wojny Światowej i w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie z okazji 150. rocznicy powstania pierwszego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie – nie powiodło się. W ubiegłym roku w 100-lecie odzyskania niepodległości, bardzo starałam się przez BART – też się nie udało, ogromna szkoda. Ale może w tym roku? Kto może, proszę pomóc.

alt

Rok 1865. Od lewej moja prababka Joanna Poszwińska z siostrą Konstancją Poszwińską, obie jeszcze panny w strojach żałobnych po klęsce powstania styczniowego. Joanna – mama mojej babuni Walentyny. Obie panie urodzone w Wielkopolsce


W rodzinie miałam sporo druhów T.G. „Sokół”. Moja babunia Walentyna była w zarządzie, mama Izabella od 8 roku życia należała do T.G. „Sokół” przez kilka lat – do 1 września 1939 roku była naczelniczką pierwszej dzielnicy pomorskiej. Znakomita gimnastyczka, potem wioślarka na ósemkach – zdobywała złote medale. Jej brat Gustaw, a mój wujek, także był świetnym sportowcem, druhem T.G. „Sokół” (o wuju napiszę innym razem).

alt

Rok 1869. Antoni Kurpisz – mój pradziadek – powstaniec styczniowy 1863 – 1864. Mąż Joanny Poszwińskiej. Na zdjęciu jeszcze kawaler. Nauczyciel – uczył filozofii, religii i gry na skrzypcach


T.G. „Sokół” powstało w trzy lata po klęsce powstania styczniowego. Po wybuchu II wojny światowej organizacja była z całą bezwzględnością niszczona przez Niemców i sowietów. Wielu działaczy straciło życie tylko dlatego, że należeli do Towarzystwa. Po wojnie władze komunistyczne dyskryminowały i niszczyły tę patriotyczną organizację. W Internecie dużo jest wiadomości o T.G. „Sokół”, więc tutaj nie będę opisywać historii tego ruchu.


Historia naszej Ojczyzny jest bolesna i tragiczna: powstania, bitwy, wojny, 123 lata zaborów, kiedy to nie było Polski na mapie świata, obozy zagłady, wywózki i zsyłki na Syberię, 45 lat komunistycznego zniewolenia po II wojnie światowej. A teraz? Komu zależy na tym, żeby Polska była tak bardzo podzielona i skłócona? Kto nakręca tę potężną spiralę nienawiści Polaka do Polaka? To pytania retoryczne. Żyjemy w cieniu totalnej opozycji, czy raczej totalnej kompromitacji, a ja jestem szczęśliwa, że dożyłam patriotycznego prezydenta Andrzeja Dudy i rzeczowego premiera Mateusza Morawieckiego.


I tylko marzy mi się, i to byłoby to drugie marzenie, żeby reaktywowano Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Trójmieście. „Sokół” nie dzielił, lecz łączył naród, i jestem przekonana, że charyzmat „Sokoła” nie zaginął.

Roswita Stern
Artysta-plastyk, pedagog, konserwator obrazów


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież