Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
wtorek, 04 sierpnia 2020 13:23
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
O godz. 18.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się p ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W Gruzji o Solidarności

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 15 czerwca 2019 09:03

altTrzydzieści lat temu patrzyli na Polskę z niedowierzaniem i podziwem. Teraz zjechali się w Tbilisi żeby rozmawiać o tym, co oznaczał dla nich polski przykład walki z komuną. Okazało się, że dla dysydentów z krajów byłego ZSRS ta rozmowa jest potrzebna i nadal aktualna.


Ambasador RP w Tbilisi, Mariusz Maszkiewicz zorganizował w rocznicę 1989 roku konferencję, na której spotkali się dawni działacze polskiej opozycji z dysydentami z krajów byłego ZSRS. Obecni byli również badacze i politycy z innych krajów:  miedzy innymi Markus Meckel, z antykomunistycznej opozycji w NRD w latach 80., który po upadku wschodnioniemieckiego reżimu był od kwietnia do sierpnia 1990 roku ministrem spraw zagranicznych NRD, Alexander Podrabinek z Rosji, dysydent i więzień gułagów, który twierdzi, że to właśnie polityka historyczna jest obecnie ważnym elementem legitymizacji systemu władzy w Rosji: „Władze robią wszystko, aby społeczeństwo nie pamiętało czym był Związek Sowiecki i mitologizują jego historię". Wśród uczestników był John Micgiel z Uniwersytetu Warszawskiego i Columbia University oraz Piotr Hlebowicz z Solidarności Walczącej z Wrocławia, który w latach 80. współpracował z dysydentami gruzińskimi, a także przedstawiciele Ruchu Wolność i Pokój. Powstanie Solidarności wspominał jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych, Krzysztof Wyszkowski. O sytuacji na Białorusi mówił Aleksander Milinkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi.

alt


Szczególnie poruszająca była prezentacja dawnych dysydentów gruzińskich: takich jak między innymi: Tamar Baghdavadze, Levan Berdzenishvili, Tamar Chkheidze, którzy mówili o obecnej sytuacji dawnych dysydentów podkreślając, że obowiązkiem państwa jest pomoc dla ludzi, którzy walczyli w czasach komunizmu, a obecnie są często zapomniani i żyją w ubóstwie bez elementarnych środków do życia.

alt


Słowa ambasadora Mariusz Maszkiewicza, że nigdy nie przestaje się być dysydentem mogą posłużyć jako motto spotkania w Tbilisi. W krajach byłego ZSRS sytuacja jest nadal trudna i nasza solidarność ze społeczeństwami tych krajów jest nadal potrzebna. Wraz z 1989 rokiem nie skończył się przecież problem łamania praw człowieka czy braku demokracji. Kontynuujmy więc nasza rozmowę (może w Gdańsku?) i podejmujmy aktywne działania na rzecz pomocy społeczeństwom za wschodnią granicą.

Małgorzata Tarasiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież