Andrzej Kobylarz: Obywatel jest jak ciuch w wirówce » Z posłem Andrzejem Kobylarzem, z Klubu parlamentarnego Kukiz 15, kandydatem PSL-Koalicji Polskiej do... Energa z nagrodą na Energatab 2019 » Należąca do Grupy Energa spółka Energa Invest została uhonorowana Pucharem Prezesa Polskiego Towarzy... Dzień Seniora w Stacji Orunia GAK » Stacja Orunia GAK i Teatr GAK serdecznie zapraszają na Dzień Seniora. W niedzielę 29 września od god... Zakończenie sezonu spławikowego Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » Zawody zakończenia sezonu spławikowego w Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa rozegrane zostały w sobotę 14 ... Co było w kuferku pradziadka - prokurator stawia zarzuty teściowej pre... » Prokuratura Krajowa postawiła kolejne zarzuty Janinie A., teściowej b. prezydenta Gdańska. Śledczy n... Województwo pomorskie zyska 11 karetek pogotowia ratunkowego » 16 września Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski podpisał umowy o dofinansowa... Senackie duety na Pomorzu - powtórki z 2015 bez SLD » Tylko 14 osób będzie ubiegać się o mandat senatora w 6 pomorskich okręgach wyborczych. Miejsce w sen... Kobylarz - Szadółki trują, Kowalczuk - rezygnacja z węgla » „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” to temat debaty przedwyborczej zorganizowanej... Odsłonięto pomnik rotmistrza Pileckiego » Przed Muzeum II Wojny Światowej odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości wzię... 4. Piknik Patriotyczny hołdem dla Anny Walentynowicz » W niedzielę w Sali BHP i przyległym do niej terenie odbył się IV Gdański Piknik Patriotyczny. Motywe...
Reklama
Co było w kuferku pradziadka - prokurator stawia zarzuty teściowej prezydenta Gdańska
środa, 18 września 2019 20:04
Co było w kuferku pradziadka - prokurator stawia zarzuty teściowej prezydenta Gdańska
Prokuratura Krajowa postawiła kolejne zarzuty Janinie A., teściowej ...
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
niedziela, 15 września 2019 19:44
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
Drugie zwycięstwo w sezonie odnieśli hokeiści Lotos PKH. Gdańszcza ...
Stokowiec w Lechii do 2022 roku
czwartek, 19 września 2019 14:18
Stokowiec w Lechii do 2022 roku
Piotr Stokowiec przedłużył kontrakt z Lechią do 30 czerwca 2022 ro ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
sobota, 31 sierpnia 2019 18:29
Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
Wysiłkiem wielu życzliwych osób po wielu latach odkryto raz jeszcze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Akapit wydawcy: Na urodziny

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 lipca 2019 17:02

altMając 40 lat nie warto popełniać politycznego samobójstwa.


Ze statystyk policyjnych wynika, że panny w tym wieku, inaczej niż konkubentki, potrafią zaatakować siebie skutecznie.


I często.


Przypadków takich doliczono się w jednym tylko roku ponad 1700, prawie 8 razy więcej niż w związkach nieformalnych.


I częściej niż młodzież do lat 24 z powodu reformy oświaty. Prób tych było niewiele -choć o każdą za dużo - trochę ponad 100. W 3 przypadkach impulsem była ciąża niepożądana, a tylko w 30 w całym kraju problemy szkolne.


W l. 2012-2014 odsetek samobójstw ludzi do 24 roku życia wzrósł o 1,7 - z 1271 przypadków do 2213, a samobójstw ogółem o 1,5 - z 4177 do 6165.


Polską nie rządził wtedy Jarosław Kaczyński, ani nawet Kazimierz Marcinkiewicz, SLD było w opozycji, którą doktor Kopacz pomiatała w sejmie uznając, że lewicowy pacjent nie ma szans na przeżycie.


Polska była wtedy zieloną wyspą pod rządami Donalda Tuska, Pomorzem zarządzała partia obywatelska, a Gdańsk cieszył się materialnym dostatkiem. Jego gospodarz, wspólnie z radnymi PO, w tym radną Aleksandrą Dulkiewicz, hurtem zgłaszał szkoły do likwidacji. Czyżby ten rodzaj represji przynosił ulgę podenerwowanym młodzianom i ich opiekunom?


Niekoniecznie.


W tym właśnie czasie można było się dowiedzieć, że Pomorze - a nikt wtedy jeszcze nie przeczuwał, że nadejdzie minister Zalewska i trzeba będzie bronic Westerplatte przed agresją rządu polskiego chciwego kilku działek położonych przy pięknej, piaszczystej plaży - jest podatne szczególnie na urazy psychiatryczne. Na 100 tys. mieszkańców, cieszących się z sąsiedztwa minister Hall i marszałka Borusewicza, przypadało 4,3 tys. chorych, o 20 proc. więcej niż przeciętnie w Polsce.


Najmniej zaś samobójstw odnotowano na Podlasiu, gdzie nikt nie miał za sąsiada wyżej wymienionych. Za to Dolny Śląsk, matecznik Schetyny i Małopolska, rewir Róży Thun, w liczbach egzekucji własnych przodowały.


Czyni to wykład prezydent Dulkiewicz o odpowiedzialności rządu za samobójcze efekty reformy edukacji w Gdańsku wyłącznie emocjonalnym pustosłowiem, kłopotliwym dla partyjnego zaplecza ze względu na jego niedorzeczność. Pogłębia za to wrażenie, że prezydent zbyt płytkie odebrała wykształcenie, by podołać rozmiarowi spraw jej powierzonych.


Według WHO, przyczyny samobójstw mają charakter wielowymiarowy, prócz chorób psychicznych wskazuje się izolację społeczną, niski status socjologiczno-ekonomiczny, dysfunkcje rodzinne. Na I polskim kongresie suicydologicznym w Łodzi nikt też nie wskazał ani ministra Handke, ani minister Zalewskiej jako bezpośrednich inspiratorów osobistej autodestrukcji, choć przywoływano na przykład zawód miłosny.


Aleksandra Dulkiewicz musi uważać teraz szczególnie, bo samobójstwa polityczne są sierotami.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież