759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ... Weź udział w konkursie „Wiersz+Obraz” 2019 » Towarzystwo Przyjaciół Sopotu i dwumiesięcznik literacki „Topos” ogłaszają piątą edycję Konkursu poe... Nowy numer "Sieci": Ciemna strona homo tęczy, reakcja prezydent Dulkie... » W nowym "Sieci" m.in. o wstrząsającej historii z Włoch, reakcji Dulkiewicz na poprzedni numer i kuli... Od września początek prac przy Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939 » Dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm...
Reklama
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
niedziela, 14 lipca 2019 08:42
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sp ...
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
wtorek, 16 lipca 2019 19:42
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
Pomorski Klub Hokejowy otrzymał licencję na występy w Polskiej Hoke ...
Lechia zdobyła Superpuchar!
sobota, 13 lipca 2019 21:22
Lechia zdobyła Superpuchar!
Od mocnego uderzenia rozpoczęli sezon piłkarze Lechii. W Gliwicach w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Akapit wydawcy: Na urodziny

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 lipca 2019 17:02

altMając 40 lat nie warto popełniać politycznego samobójstwa.


Ze statystyk policyjnych wynika, że panny w tym wieku, inaczej niż konkubentki, potrafią zaatakować siebie skutecznie.


I często.


Przypadków takich doliczono się w jednym tylko roku ponad 1700, prawie 8 razy więcej niż w związkach nieformalnych.


I częściej niż młodzież do lat 24 z powodu reformy oświaty. Prób tych było niewiele -choć o każdą za dużo - trochę ponad 100. W 3 przypadkach impulsem była ciąża niepożądana, a tylko w 30 w całym kraju problemy szkolne.


W l. 2012-2014 odsetek samobójstw ludzi do 24 roku życia wzrósł o 1,7 - z 1271 przypadków do 2213, a samobójstw ogółem o 1,5 - z 4177 do 6165.


Polską nie rządził wtedy Jarosław Kaczyński, ani nawet Kazimierz Marcinkiewicz, SLD było w opozycji, którą doktor Kopacz pomiatała w sejmie uznając, że lewicowy pacjent nie ma szans na przeżycie.


Polska była wtedy zieloną wyspą pod rządami Donalda Tuska, Pomorzem zarządzała partia obywatelska, a Gdańsk cieszył się materialnym dostatkiem. Jego gospodarz, wspólnie z radnymi PO, w tym radną Aleksandrą Dulkiewicz, hurtem zgłaszał szkoły do likwidacji. Czyżby ten rodzaj represji przynosił ulgę podenerwowanym młodzianom i ich opiekunom?


Niekoniecznie.


W tym właśnie czasie można było się dowiedzieć, że Pomorze - a nikt wtedy jeszcze nie przeczuwał, że nadejdzie minister Zalewska i trzeba będzie bronic Westerplatte przed agresją rządu polskiego chciwego kilku działek położonych przy pięknej, piaszczystej plaży - jest podatne szczególnie na urazy psychiatryczne. Na 100 tys. mieszkańców, cieszących się z sąsiedztwa minister Hall i marszałka Borusewicza, przypadało 4,3 tys. chorych, o 20 proc. więcej niż przeciętnie w Polsce.


Najmniej zaś samobójstw odnotowano na Podlasiu, gdzie nikt nie miał za sąsiada wyżej wymienionych. Za to Dolny Śląsk, matecznik Schetyny i Małopolska, rewir Róży Thun, w liczbach egzekucji własnych przodowały.


Czyni to wykład prezydent Dulkiewicz o odpowiedzialności rządu za samobójcze efekty reformy edukacji w Gdańsku wyłącznie emocjonalnym pustosłowiem, kłopotliwym dla partyjnego zaplecza ze względu na jego niedorzeczność. Pogłębia za to wrażenie, że prezydent zbyt płytkie odebrała wykształcenie, by podołać rozmiarowi spraw jej powierzonych.


Według WHO, przyczyny samobójstw mają charakter wielowymiarowy, prócz chorób psychicznych wskazuje się izolację społeczną, niski status socjologiczno-ekonomiczny, dysfunkcje rodzinne. Na I polskim kongresie suicydologicznym w Łodzi nikt też nie wskazał ani ministra Handke, ani minister Zalewskiej jako bezpośrednich inspiratorów osobistej autodestrukcji, choć przywoływano na przykład zawód miłosny.


Aleksandra Dulkiewicz musi uważać teraz szczególnie, bo samobójstwa polityczne są sierotami.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież