Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże LIVE: 55:35
piątek, 07 sierpnia 2020 22:23
eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże LIVE: 55:35
W sobotę o godz. 14.00 w Toruniu rozpocznie się mecz eWinner Apatora ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Niepełnosprawny w Sopocie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 19 lipca 2019 12:09

altCzy w jednym z najbogatszych miast w Polsce, które mieni się uzdrowiskiem niepełnosprawny może śmiało spacerować i korzystać z atrakcji na równi z innymi mieszkańcami i turystami? Otóż nie.


Od kilku lat zapanowała moda na likwidację barier architektonicznych, wprowadzanie udogodnień dla niepełnosprawnych, takich jak amfibia wodna do kąpieli w morzu czy podest umożliwiający osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim dotarcie w głąb plaży. Są to oczywiście rozwiązania godne najwyższej pochwały jednak warto pomyśleć również o sprawach bardziej prozaicznych. Jak na przykład przejście pod tunelem, pokonanie schodów czy stromego zejścia.

alt


Weźmy pierwszy z brzegu przykład. Niepełnosprawny w Sopocie nie skorzysta z wypoczynku nad sopockim Morskim Okiem. Zresztą matka z wózkiem, czy osoba z rowerem też jest bez szans. Choć są cztery zejścia nad ten piękny wypoczynkowy teren położony niedaleko Opery Leśnej i restauracji "Harnaś" to żadne ze schodów nie mają choćby cienia pochylni, po której mógłby zjechać wózek. Chociaż jedne z nich mogłyby być przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych lub matek, które chciałby posiedzieć na ławce i popatrzeć w wodę, podczas gdy ich pociechy bawiłyby się na brzegu jeziorka. Niestety nie są.


Podobnie jest z nowymi schodami na ulicy Dworcowej i znajdującym się obok alternatywnym zejściem, tak stromym, że mógłby najwyżej służyć młodzieży na deskorolkach. Na pewno nie jest jednak odpowiedni dla osób na wózku lub matek z wózkami. Szczególnie w zimie. Podobno strome podejście na ulicy Dworcowej i brak podjazdu są zgodne z przepisami, ponieważ kilkadziesiąt metrów w prawo czy w lewo można przejechać po prostej drodze. Jednak po co uprzykrzać życie osobom niepełnosprawnym i nie zbudować czegoś co ułatwiłoby im życie. Tylko dokładnie na odwrót.

alt


Wreszcie przejście pod Aleją Niepodległości na wysokości naszej sopockiej dumy, ulicy Bohaterów Monte Cassino. Tam jest co prawda oddzielony barierką, z pewnością zgodny z przepisami podjazd, ale czy nie powinno być tam po prostu windy? Boję się napisać ruchomych schodów, żeby nie posądzono mnie o nadmierną rozrzutność. Winda czy ruchome schody byłyby dla wielu osób, nie tylko niepełnosprawnych, zachętą do korzystania z tego przejścia.


Dużym wyzwaniem dla niepełnosprawnych jest sopocka skarpa. Znajdują się na niej liczne podejścia jednak w większości są to zabytkowe schody, których zapewne nie można uzupełnić o podjazd. Jak rozwiązać w takich przypadkach problem barier architektonicznych?

alt


W Sopocie, mieście ludzi starszych i często niepełnosprawnych pamiętajmy, że trudności w pokonywaniu barier architektonicznych mogą spowodować, że wycofają się oni z czynnego życia i będą spędzać większość czasu w domu.


Zapytajmy więc samych zainteresowanych, w których miejscach w Sopocie mają problemy z przemieszczaniem się i jak można temu zaradzić. Może to będzie kolejny krok do ich równego udziału w decydowaniu o mieście.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież