ORLEN ogłosił wezwanie na akcje Grupy ENERGA » ​PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA. Planowana transakcja wpisuje się w obow... ”W Gdańsku staliśmy tak jak mur” » Do dziś ostateczna liczba obrońców placówki na Westerplatte we wrześniu1939 roku jest nieznana. Przy... G. Pellowski: nie dla parkingu - umowy z gminą jawne » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
Arka odbija się od strefy spadkowej
piątek, 06 grudnia 2019 22:10
Arka odbija się od strefy spadkowej
Ten mecz być może jest początkiem drogi Arki Gdynia o utrzymanie w ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Niepełnosprawny w Sopocie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 19 lipca 2019 12:09

altCzy w jednym z najbogatszych miast w Polsce, które mieni się uzdrowiskiem niepełnosprawny może śmiało spacerować i korzystać z atrakcji na równi z innymi mieszkańcami i turystami? Otóż nie.


Od kilku lat zapanowała moda na likwidację barier architektonicznych, wprowadzanie udogodnień dla niepełnosprawnych, takich jak amfibia wodna do kąpieli w morzu czy podest umożliwiający osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim dotarcie w głąb plaży. Są to oczywiście rozwiązania godne najwyższej pochwały jednak warto pomyśleć również o sprawach bardziej prozaicznych. Jak na przykład przejście pod tunelem, pokonanie schodów czy stromego zejścia.

alt


Weźmy pierwszy z brzegu przykład. Niepełnosprawny w Sopocie nie skorzysta z wypoczynku nad sopockim Morskim Okiem. Zresztą matka z wózkiem, czy osoba z rowerem też jest bez szans. Choć są cztery zejścia nad ten piękny wypoczynkowy teren położony niedaleko Opery Leśnej i restauracji "Harnaś" to żadne ze schodów nie mają choćby cienia pochylni, po której mógłby zjechać wózek. Chociaż jedne z nich mogłyby być przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych lub matek, które chciałby posiedzieć na ławce i popatrzeć w wodę, podczas gdy ich pociechy bawiłyby się na brzegu jeziorka. Niestety nie są.


Podobnie jest z nowymi schodami na ulicy Dworcowej i znajdującym się obok alternatywnym zejściem, tak stromym, że mógłby najwyżej służyć młodzieży na deskorolkach. Na pewno nie jest jednak odpowiedni dla osób na wózku lub matek z wózkami. Szczególnie w zimie. Podobno strome podejście na ulicy Dworcowej i brak podjazdu są zgodne z przepisami, ponieważ kilkadziesiąt metrów w prawo czy w lewo można przejechać po prostej drodze. Jednak po co uprzykrzać życie osobom niepełnosprawnym i nie zbudować czegoś co ułatwiłoby im życie. Tylko dokładnie na odwrót.

alt


Wreszcie przejście pod Aleją Niepodległości na wysokości naszej sopockiej dumy, ulicy Bohaterów Monte Cassino. Tam jest co prawda oddzielony barierką, z pewnością zgodny z przepisami podjazd, ale czy nie powinno być tam po prostu windy? Boję się napisać ruchomych schodów, żeby nie posądzono mnie o nadmierną rozrzutność. Winda czy ruchome schody byłyby dla wielu osób, nie tylko niepełnosprawnych, zachętą do korzystania z tego przejścia.


Dużym wyzwaniem dla niepełnosprawnych jest sopocka skarpa. Znajdują się na niej liczne podejścia jednak w większości są to zabytkowe schody, których zapewne nie można uzupełnić o podjazd. Jak rozwiązać w takich przypadkach problem barier architektonicznych?

alt


W Sopocie, mieście ludzi starszych i często niepełnosprawnych pamiętajmy, że trudności w pokonywaniu barier architektonicznych mogą spowodować, że wycofają się oni z czynnego życia i będą spędzać większość czasu w domu.


Zapytajmy więc samych zainteresowanych, w których miejscach w Sopocie mają problemy z przemieszczaniem się i jak można temu zaradzić. Może to będzie kolejny krok do ich równego udziału w decydowaniu o mieście.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież