Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Lechia wygrał sparing z Greuther Fuerth
poniedziałek, 20 stycznia 2020 21:50
Lechia wygrał sparing z Greuther Fuerth
Pierwszy sparing podczas obozu w tureckim Belek rozegrała Lechia. Pod ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Niepełnosprawny w Sopocie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 19 lipca 2019 12:09

altCzy w jednym z najbogatszych miast w Polsce, które mieni się uzdrowiskiem niepełnosprawny może śmiało spacerować i korzystać z atrakcji na równi z innymi mieszkańcami i turystami? Otóż nie.


Od kilku lat zapanowała moda na likwidację barier architektonicznych, wprowadzanie udogodnień dla niepełnosprawnych, takich jak amfibia wodna do kąpieli w morzu czy podest umożliwiający osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim dotarcie w głąb plaży. Są to oczywiście rozwiązania godne najwyższej pochwały jednak warto pomyśleć również o sprawach bardziej prozaicznych. Jak na przykład przejście pod tunelem, pokonanie schodów czy stromego zejścia.

alt


Weźmy pierwszy z brzegu przykład. Niepełnosprawny w Sopocie nie skorzysta z wypoczynku nad sopockim Morskim Okiem. Zresztą matka z wózkiem, czy osoba z rowerem też jest bez szans. Choć są cztery zejścia nad ten piękny wypoczynkowy teren położony niedaleko Opery Leśnej i restauracji "Harnaś" to żadne ze schodów nie mają choćby cienia pochylni, po której mógłby zjechać wózek. Chociaż jedne z nich mogłyby być przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych lub matek, które chciałby posiedzieć na ławce i popatrzeć w wodę, podczas gdy ich pociechy bawiłyby się na brzegu jeziorka. Niestety nie są.


Podobnie jest z nowymi schodami na ulicy Dworcowej i znajdującym się obok alternatywnym zejściem, tak stromym, że mógłby najwyżej służyć młodzieży na deskorolkach. Na pewno nie jest jednak odpowiedni dla osób na wózku lub matek z wózkami. Szczególnie w zimie. Podobno strome podejście na ulicy Dworcowej i brak podjazdu są zgodne z przepisami, ponieważ kilkadziesiąt metrów w prawo czy w lewo można przejechać po prostej drodze. Jednak po co uprzykrzać życie osobom niepełnosprawnym i nie zbudować czegoś co ułatwiłoby im życie. Tylko dokładnie na odwrót.

alt


Wreszcie przejście pod Aleją Niepodległości na wysokości naszej sopockiej dumy, ulicy Bohaterów Monte Cassino. Tam jest co prawda oddzielony barierką, z pewnością zgodny z przepisami podjazd, ale czy nie powinno być tam po prostu windy? Boję się napisać ruchomych schodów, żeby nie posądzono mnie o nadmierną rozrzutność. Winda czy ruchome schody byłyby dla wielu osób, nie tylko niepełnosprawnych, zachętą do korzystania z tego przejścia.


Dużym wyzwaniem dla niepełnosprawnych jest sopocka skarpa. Znajdują się na niej liczne podejścia jednak w większości są to zabytkowe schody, których zapewne nie można uzupełnić o podjazd. Jak rozwiązać w takich przypadkach problem barier architektonicznych?

alt


W Sopocie, mieście ludzi starszych i często niepełnosprawnych pamiętajmy, że trudności w pokonywaniu barier architektonicznych mogą spowodować, że wycofają się oni z czynnego życia i będą spędzać większość czasu w domu.


Zapytajmy więc samych zainteresowanych, w których miejscach w Sopocie mają problemy z przemieszczaniem się i jak można temu zaradzić. Może to będzie kolejny krok do ich równego udziału w decydowaniu o mieście.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież