Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jak wysokie będą czynsze?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 czerwca 2010 12:51

altNa najbliższej sesji rady miasta może być gorąco. Radni będą bowiem głosować projekt PiS uchylający wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniajacą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych. Na czwartkowej sesji prawdopodobnie pojawią się niezadowoleni z aktualnych zapisów mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Ciągle nieznane jest stanowisko klubu PO w tej sprawie.

Wysokość czynszów komunalnych od dłuższego czasu wzbudzała kontrowersje zarówno wśród mieszkańców, jak i niektórych regionalnych polityków. Mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS” podkreślają, że wprowadzone zmiany w sposobie naliczania opłat w lokalach komunalnych, skutkują faktycznymi podwyżkami dla ich mieszkańców. Dzięki wprowadzonym  zapisom do 10,20 zł za metr kwadratowy wzrosną czynsze we wszystkich mieszkaniach komunalnych w mieście. Obecne ceny wahają się w granicach od 4 do 5,8 zł. W zamian za to proponowane są ulgi dla najbiedniejszych w wysokości nawet 60%. Jak podkreślają mieszkańcy i członkowie organizacji, wprowadzone ulgi nie zrekompensują podwyżki.

- Przede wszystkim wprowadzone ulgi dla mieszkańców, będą przyznawane tylko tym, którzy nie mają zadłużenia. Ten zapis uderzy w najbiedniejszych lokatorów, którzy już dziś mają problemy z opłaceniem mieszkania. Po wprowadzeniu tych rozwiązań spirala ich zadłużenia będzie się tylko nakręcać. Oprócz tego według nowych zapisów maksymalna suma ulg jakie może przyznać miasto wynosi 60 % kwoty czynszu. W sytuacji, gdy ktoś dostaję całe 60 % ulgi dochodowej, nie przysługuje mu już ulga techniczna, przeznaczona na remont mieszkania. Dobrze wiemy jak wyglądają niektóre lokale, dlatego takie rozwiązanie dodatkowo uderzy po kieszeni mieszkańców. Ta uchwała to jeden wielki bubel skierowany w lokatorów – tłumaczył Łukasz Musioł z Grupy Inicjatywnej „NIC O NAS BEZ NAS” przed zeszłotygodniowym protestem pod Radą Miasta.

Po protestach i demonstracjach mieszkańców, kwestią zmian w naliczaniu opłat w lokalach komunalnych zajęli się radni PiS.

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta będziemy głosować w sprawie uchylenia uchwały o zagospodarowaniu zasobów mieszkaniowych. Chodzi tutaj o wprowadzone podwyżki dla najbiedniejszych mieszkańców lokali komunalnych. Interweniowali u nas mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Podjęliśmy się wprowadzenia uchwały zmieniającej istniejące zapisy. Dla mieszkańców bariera 2000 głosów koniecznych do wprowadzenia ich wniosku pod obrady, była po prostu zbyt wysoka. Nie wykluczam, że mieszkańcy pojawią się na czwartkowym głosowaniu – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta.

Swojego stanowiska do uchwały nie podjął jeszcze klub PO. Według radnego Jerzego Borowczaka z PO problem wysokości czynszów był wielokrotnie dyskutowany zarówno w klubie, jak i na komisji gospodarczej Rady Miasta. Według Borowczaka sytuacja nie jest jednak tak oczywista jak przedstawiają to radni PiS, a uchwała ma zabarwienie polityczne i jest nastawiona na nadchodzące wybory samorządowe.

-  Sprawa na pewno nie jest prosta. Rozmawialiśmy na ten temat na komisji gospodarczej. Przy przyjmowaniu tej uchwały mieliśmy już pewne zastrzeżenia. Sam miałem pewne wątpliwości do niektórych zapisów uchwały, w szczególności dotyczących wysokości czynszów dla najbiedniejszych. Przed podjęciem decyzji o poparciu lub nie uchwały PiS musimy znać konsekwencje tych działań. Będziemy na ten temat rozmawiać na spotkaniu klubu PO. Oczywiście w dobie wyborów można mówić, że PO chce podwyższenia podatków, że uderza w najbiedniejszych. Można też zrobić z kraju drugą Grecję – tłumaczy Jerzy Borowczak.

Głosowanie nad projektem PiS, uchylającym wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniającą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych, odbędzie się na czwartkowej sesji Rady Miasta.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież