Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mazowiecki honorowym obywatelem Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 czerwca 2010 18:29

altW poniedziałek Tadeusz Mazowiecki odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Odznaczenie pierwszemu niekomunistycznemu premierowi III RP, przyznał prezydent miasta Paweł Adamowicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek.

Mazowiecki jest symbolem przemian w Polsce. To on w sierpniu 1980 stanął na czele Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który wspierał strajkujących w Gdańsku robotników podczas odbywających się wówczas rokowań z władzami. Aresztowany po wprowadzeniu stanu wojennego, wypuszczony dopiero w grudniu 1982 roku. Jeden z bardziej aktywnych uczestników rozmów w Magdalence oraz rokowań Okrągłego Stołu. Jest symbolem porozumienia na mocy którego 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory. Jest on jednak najbardziej znany, jako pierwszy niekomunistyczny premier IIIRP. Po 1990 aktywny polityk Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Krytykowany przez swoich przeciwników politycznych za pobłażliwość wobec władz i organów bezpieczeństwa PRL.

Decyzję o nadaniu Tadeuszowi Mazowieckiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska podjeła Rada Miasta już w kwietniu 2009 roku w trakcie obchodów 20-lecia wolnej Polski i obalenia muru berlińskiego. Razem z Mazowieckim podjęto wówczas decyzję o odznaczeniu byłego kancelerza Niemiec Helmuta Kohla. Ta decyzja była spowodowana wpływem obydwu polityków na rozwój stosunków polsko-niemieckich oraz znaczeniem Mazowieckiego i Kohla jako symboli przemian społeczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze względu na stan zdrowia kanclerz Niemiec został odznaczony w swoim domu w Ludwigschafen pod Hamburgiem już w maju tego roku. W poniedziałek podczas uroczystej sesji Rady Miasta podobnego zaszczytu dostąpił Tadeusz Mazowiecki. W uroczystości oprócz władz miasta wzięli udział były prezydent Polski Lech Wałęsa, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Aleskander Hall oraz abp. Tadeusz Gocłowski.

- To bardzo słuszna decyzja. Z mojej strony mogę tylko zapytać dlaczego tak późno? Mazowiecki związał się z Gdańskiem w latach 80. Z Geremkiem, Andrzejem Cylińskim przyjechał tutaj z Warszawy. Byli tu z nami podczas strajków.  21 lub 22 sierpnia byliśmy już wypaleni. Oni nam spadli jak z nieba wtedy.  Kiedy spytaliśmy się jak długo zostaną z nami, odpowiedzieli, że do końca. To była wtedy wielka odwaga. Wbrew temu jak się dzisiaj przedstawia Jarosław Kaczyński, ani on, ani jego brat Lech nie zostali wtedy z nami. Trzeba było mieć odwagę, aby być tutaj i za przeproszeniem nadstawiać tyłek. Dlatego uważam, że obywatelstwo dla Tadeusza Mazowieckiego jest w pełni zasłużone – powiedział Jerzy Borowczak, współorganizator strajków sierpniowych, radny PO,  Honorowy Obywatel Miasta Gdańska.

- Szanuję ten wybór. Mazowiecki to pierwszy premier wolnej RP po 1989 roku. Człowiek ikona, człowiek legenda. Pewne nasze obawy budziło jego uhonorowanie razem z  Helmuta Kohlem. Myślę, że była to prawdopodobnie polityczna inicjatywa Pawła Adamowicza. Trzeba też pamiętać, że jest to polityk z krwi i kości, w swoich politycznych przeciwnikach może budzić sprzeciw. Nadanie honorowego obywatelstwa jest jednak ważnym momentem i staraliśmy się wyciszyć spory w tej sprawie. Jako klub uważamy, że decyzja o nadaniu obywatelstwa powinny być podejmowane w drodze konsensusu i do tego się przychylamy – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta.

Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież