Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdynia: Radny Horała szuka realnych inwestycji w gdyńskich dzielnicach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 23 czerwca 2010 18:36

altOkazuje się, że czasem i czytanie może zaszkodzić. Konkretnie czytanie budżetu miasta Gdyni może zaszkodzić dobremu samopoczuciu mieszkańcom wymienionych w tytule dzielnic.

Mieszkańcy owi od dłuższego czasu wskazują, że ich dzielnice – stanowiące okręg wyborczy nr 2 do rady miasta – są w stosunku do innych części Gdyni zaniedbane. Miejscy włodarze zapewniają, że są to opinie nieuzasadnione. I pewnie moglibyśmy my, mieszkańcy, czuć się tymi zapewnieniami uspokojeni – gdyby nie lektura budżetu.

Podsumujmy jakie inwestycje w Chyloni, Cisowej, Pustkach Cisowskich i Demptowie znajdziemy w budżecie miasta na 2010 rok:… nie to nie pomyłka. Żadne.

Aby być super-dokładnym dodam, że w budżecie znalazła się modernizacja skrzyżowania Chylońska-Północna, ale już oficjalnie wiadomo, że znów nie będzie realizowana w terminie. Kontynuowane będą prace projektowe przy remoncie kawałka ulicy Morskiej oraz utwardzeniu ulicy Wawrzyniaka i Żwirowej i zostaną rozpoczęte takie prace dla ul. Świeckiej.  Do tego w tym roku dokończono rozpoczętą w zeszłym roku instalację oświetlenia ulicy Cisowskiej. I – z inwestycji wymienionych w budżecie – to by było na tyle.

Pamiętajmy że mówimy o terenie mniej więcej 1/5 miasta. Na tym obszarze jedyne co zostanie zrobione realnie w terenie przez cały rok to postawienie kilku lamp na Cisowskiej (nota bene wymagającej również pilnie budowy nowej nawierzchni, czego nie ma nawet w planach).

To może w naszych dzielnicach po prostu nie ma potrzeb inwestycyjnych? No cóż może podam kilka przykładów: zagospodarowanie terenu Zamenhofa i Opata Hackiego, zagospodarowanie osiedla Meksyk, uporządkowanie Placu Dworcowego, modernizacja skrzyżowań: Chylońska-Północna, Morska-Kartuska, Morska-Owsiana, Kartuska-Swarzewska-Jaskółcza, utwardzenie nawierzchni ulic: Św. Mikołaja, Wawrzyniaka, Żukowskiej, Świeckiej, Pustki, Żwirowej wraz z ulicami bocznymi, Cisowskiej, Modrzewiowej, Zwierzynieckiej, Bobrowej, Gulgowskiego. To tylko przykłady. O każdym z nich mógłbym napisać osoby artykuł opisując historię nierealizowanych zapisów budżetowych, niedochodzących do skutku przetargów, problemów formalnych i dokumentacyjnych oraz moich kolejnych interwencji, interpelacji. Są plany, są prace projektowe, są zapisy budżetowe – tylko w terenie nie widać żeby inwestycje były realizowane. Najwyraźniej są to inwestycje nowego rodzaju, takie niewidzialne.

Analiza sprawozdań z wykonania budżetu z lat ubiegłych pokazuje że np. w 2009 roku w naszych dzielnicach (przypominam – stanowiącym ok. 20% miasta) na 13 rodzajów inwestycji miejskich ulokowano: między 10 a 20% inwestycji w 4 rodzajach, między 0 a 10%  w 5 rodzajach inwestycji, 0 inwestycji z 4 rodzajów. W żadnym z rodzajów nie ulokowano u nas ponad 20% inwestycji.

Aby nie zanudzać dalej surowymi liczbami, podsumujmy. Tak – twarde dane potwierdzają to co my mieszkańcy czuliśmy intuicyjnie – że Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie i Demptowo są w porównaniu do reszty miasta zaniedbane przez władze Gdyni. Że otrzymują zdecydowanie mniej inwestycji niż wnikałoby z uczciwej proporcji. Wnioski, mam nadzieję, wyciągną mieszkańcy podczas wyborów samorządowych jesienią.
Marcin Horała – prawnik, politolog, radny miasta Gdyni z listy PiS

Materiał zamieszczony w

alt


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież