„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Hitler dzieli po latach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 lipca 2010 10:47

altPodczas poszerzania drogi krajowej między Lęborkiem, a Łebą dokonano osobliwego odkrycia. We wsi Krępa Kaszubska odkopano obelisk ku czci Adolfa Hitlera. Znalezisko już podzieliło mieszkańców gminy oraz zwróciło uwagę posłów Prawa i Sprawiedliwości.


Sam głaz został odkopany podczas prac drogowych na trasie 214 między Łebą, a Lęborkiem. Początkowo robotnicy nie zdawali sobie sprawy czym jest to znalezisko. Dopiero później okazało się, że jest to pomnik ku czci Adolfa Hitlera.
- Trzeba sobie zdawać sprawę, że takie obeliski nie były w latach trzydziestych niczym szczególnym. Tak jak dzisiaj sadzimy dęby i stawiamy tablice naszym wielkim zasłużonym, tak w latach 30 taką estymą wśród Niemców cieszył się niestety Adolf Hitler. Głaz został postawiony 20 kwietnia 1939 roku w rocznicę urodzin Hitlera. Podobne obeliski powstawały również w okolicznych miejscowościach – tłumaczy Zachariasz Frącek z Lęborskiego Bractwa Historycznego (LBH).


Na razie nie wiadomo co stanie się dalej z obeliskiem. Część mieszkańców twierdzi, że taki kamień trzeba zniszczyć lub zakopać. Według władz gminy Nowa Wieś Lęborska, głaz powinien zostać zachowany, ale pozostawiony w jakimś ustronnym miejscu. Decyzja o jego lokalizacji nie została jeszcze podjęta.
- Na pewno nie jest to żaden unikat, ani specjalnie wartościowy obiekt. Nie nadaję się on do muzeum. Według mnie ten głaz można postawić dla potomnych ku przestrodze, ale gdzieś daleko w lesie. Ta decyzja należy jednak do wójta i mieszkańców gminy Nowa Wieś Lęborska. Dla historyka jest to ciekawostka z tamtych trudnych czasów – mówi Zachariasz Frącek z LBH.


Zupełnie inaczej do dej kwestii odnoszą się pomorscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak są bardzo zbulwersowani tą sprawą. Wysłali nawet specjalne oświadczenie które publikujemy na naszej stronie internetowej:
http://www.wybrzeże24.pl/gazeta-gdanska-aktualnosci/oswiadczenie-poslow-pis


- Jestem zdumiony i zbulwersowany, że rzeczy oczywiste, przestały być dla niektórych oczywiste. Pomysł żeby pozostawić tablice to jakieś kuriozum. Twierdzenie, że pomnik ku czci takiego zbrodniarza ma być ku przestrodze uważam za niepoważny. Jeżeli dzisiaj nie będziemy się przeciwstawiać taki pomysłom , to niedługo  na ten teren  przyjadą ludzie, którzy będą składać kwiaty ku czci Hitlera. Najlepszą przestrogą i nauką są istniejące na terenie Pomorza niemieckie obozy koncentracyjne. Według mnie ten głaz powinien zostać zniszczony, tak samo jak kiedyś niszczono w Polsce pomniki Lenina – twierdzi poseł PiS Andrzej Jaworski.


Co stanie się z obeliskiem, tego jeszcze nie wiadomo. Ostateczna decyzja będzie należała do Ryszarda Wittke wójta gminy Nowa Wieś Lęborska.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Guest 2010-07-23 10:03
jak się postawi w lesie, to będą organizowały się pielgrzymki dzienkczynne ONRowców i NOPowców, oraz innych Falang.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież