Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Hitler dzieli po latach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 lipca 2010 10:47

altPodczas poszerzania drogi krajowej między Lęborkiem, a Łebą dokonano osobliwego odkrycia. We wsi Krępa Kaszubska odkopano obelisk ku czci Adolfa Hitlera. Znalezisko już podzieliło mieszkańców gminy oraz zwróciło uwagę posłów Prawa i Sprawiedliwości.


Sam głaz został odkopany podczas prac drogowych na trasie 214 między Łebą, a Lęborkiem. Początkowo robotnicy nie zdawali sobie sprawy czym jest to znalezisko. Dopiero później okazało się, że jest to pomnik ku czci Adolfa Hitlera.
- Trzeba sobie zdawać sprawę, że takie obeliski nie były w latach trzydziestych niczym szczególnym. Tak jak dzisiaj sadzimy dęby i stawiamy tablice naszym wielkim zasłużonym, tak w latach 30 taką estymą wśród Niemców cieszył się niestety Adolf Hitler. Głaz został postawiony 20 kwietnia 1939 roku w rocznicę urodzin Hitlera. Podobne obeliski powstawały również w okolicznych miejscowościach – tłumaczy Zachariasz Frącek z Lęborskiego Bractwa Historycznego (LBH).


Na razie nie wiadomo co stanie się dalej z obeliskiem. Część mieszkańców twierdzi, że taki kamień trzeba zniszczyć lub zakopać. Według władz gminy Nowa Wieś Lęborska, głaz powinien zostać zachowany, ale pozostawiony w jakimś ustronnym miejscu. Decyzja o jego lokalizacji nie została jeszcze podjęta.
- Na pewno nie jest to żaden unikat, ani specjalnie wartościowy obiekt. Nie nadaję się on do muzeum. Według mnie ten głaz można postawić dla potomnych ku przestrodze, ale gdzieś daleko w lesie. Ta decyzja należy jednak do wójta i mieszkańców gminy Nowa Wieś Lęborska. Dla historyka jest to ciekawostka z tamtych trudnych czasów – mówi Zachariasz Frącek z LBH.


Zupełnie inaczej do dej kwestii odnoszą się pomorscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak są bardzo zbulwersowani tą sprawą. Wysłali nawet specjalne oświadczenie które publikujemy na naszej stronie internetowej:
http://www.wybrzeże24.pl/gazeta-gdanska-aktualnosci/oswiadczenie-poslow-pis


- Jestem zdumiony i zbulwersowany, że rzeczy oczywiste, przestały być dla niektórych oczywiste. Pomysł żeby pozostawić tablice to jakieś kuriozum. Twierdzenie, że pomnik ku czci takiego zbrodniarza ma być ku przestrodze uważam za niepoważny. Jeżeli dzisiaj nie będziemy się przeciwstawiać taki pomysłom , to niedługo  na ten teren  przyjadą ludzie, którzy będą składać kwiaty ku czci Hitlera. Najlepszą przestrogą i nauką są istniejące na terenie Pomorza niemieckie obozy koncentracyjne. Według mnie ten głaz powinien zostać zniszczony, tak samo jak kiedyś niszczono w Polsce pomniki Lenina – twierdzi poseł PiS Andrzej Jaworski.


Co stanie się z obeliskiem, tego jeszcze nie wiadomo. Ostateczna decyzja będzie należała do Ryszarda Wittke wójta gminy Nowa Wieś Lęborska.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież