Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Hitler dzieli po latach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 lipca 2010 10:47

altPodczas poszerzania drogi krajowej między Lęborkiem, a Łebą dokonano osobliwego odkrycia. We wsi Krępa Kaszubska odkopano obelisk ku czci Adolfa Hitlera. Znalezisko już podzieliło mieszkańców gminy oraz zwróciło uwagę posłów Prawa i Sprawiedliwości.


Sam głaz został odkopany podczas prac drogowych na trasie 214 między Łebą, a Lęborkiem. Początkowo robotnicy nie zdawali sobie sprawy czym jest to znalezisko. Dopiero później okazało się, że jest to pomnik ku czci Adolfa Hitlera.
- Trzeba sobie zdawać sprawę, że takie obeliski nie były w latach trzydziestych niczym szczególnym. Tak jak dzisiaj sadzimy dęby i stawiamy tablice naszym wielkim zasłużonym, tak w latach 30 taką estymą wśród Niemców cieszył się niestety Adolf Hitler. Głaz został postawiony 20 kwietnia 1939 roku w rocznicę urodzin Hitlera. Podobne obeliski powstawały również w okolicznych miejscowościach – tłumaczy Zachariasz Frącek z Lęborskiego Bractwa Historycznego (LBH).


Na razie nie wiadomo co stanie się dalej z obeliskiem. Część mieszkańców twierdzi, że taki kamień trzeba zniszczyć lub zakopać. Według władz gminy Nowa Wieś Lęborska, głaz powinien zostać zachowany, ale pozostawiony w jakimś ustronnym miejscu. Decyzja o jego lokalizacji nie została jeszcze podjęta.
- Na pewno nie jest to żaden unikat, ani specjalnie wartościowy obiekt. Nie nadaję się on do muzeum. Według mnie ten głaz można postawić dla potomnych ku przestrodze, ale gdzieś daleko w lesie. Ta decyzja należy jednak do wójta i mieszkańców gminy Nowa Wieś Lęborska. Dla historyka jest to ciekawostka z tamtych trudnych czasów – mówi Zachariasz Frącek z LBH.


Zupełnie inaczej do dej kwestii odnoszą się pomorscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak są bardzo zbulwersowani tą sprawą. Wysłali nawet specjalne oświadczenie które publikujemy na naszej stronie internetowej:
http://www.wybrzeże24.pl/gazeta-gdanska-aktualnosci/oswiadczenie-poslow-pis


- Jestem zdumiony i zbulwersowany, że rzeczy oczywiste, przestały być dla niektórych oczywiste. Pomysł żeby pozostawić tablice to jakieś kuriozum. Twierdzenie, że pomnik ku czci takiego zbrodniarza ma być ku przestrodze uważam za niepoważny. Jeżeli dzisiaj nie będziemy się przeciwstawiać taki pomysłom , to niedługo  na ten teren  przyjadą ludzie, którzy będą składać kwiaty ku czci Hitlera. Najlepszą przestrogą i nauką są istniejące na terenie Pomorza niemieckie obozy koncentracyjne. Według mnie ten głaz powinien zostać zniszczony, tak samo jak kiedyś niszczono w Polsce pomniki Lenina – twierdzi poseł PiS Andrzej Jaworski.


Co stanie się z obeliskiem, tego jeszcze nie wiadomo. Ostateczna decyzja będzie należała do Ryszarda Wittke wójta gminy Nowa Wieś Lęborska.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Guest 2010-07-23 10:03
jak się postawi w lesie, to będą organizowały się pielgrzymki dzienkczynne ONRowców i NOPowców, oraz innych Falang.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież