Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e... Nie żyje legenda polskiego judo shihan Ryszard Zieniawa » Odszedł Ryszard Zieniawa, trener klasy mistrzowskiej judo. Człowiek skromny i twardy w „miękkiej szt...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Trójmiasto z najlepszymi samorządami w Polsce?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 21 lipca 2010 16:28

altWedług najnowszego rankingu „Rzeczpospolitej” Gdańsk, Sopot i Gdynia znalazły się w pierwszej piątce najlepszych polskich samorządów. Pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu zdobył Poznań, na drugim miejscu jest Sopot, Gdańsk i Gdynia zajęły w tej kategorii odpowiednio czwarte i piąte miejsce.


Wybierając najlepsze samorządy oceniający brali pod uwagę sprawność zarządzania, umiejętność pozyskiwania funduszy unijnych, wyniki finansowe oraz poziom życia mieszkańców. Wśród gmin pierwsze trzy miejsca zajęły Poznań Sopot i Wrocław, w kategorii gmin miejsko-wiejskich najlepsze okazały się Kórnik, Lubliniec i Grodzisk Mazowiecki. Najlepsze gminy wiejskie to: Zabierzów, Kobylanka i Wielka Wieś.


Twórcy rankingu w pierwszym etapie brali pod uwagę informacje gospodarcze w oparciu o dane ministerstwa finansów. Na ich podstawie wybrano 250 najlepszych wiejskich oraz 250 miejskich i miejsko-wiejskich. Do wszystkich gmin zostały wysłane ankiety dotyczące m.in. poziomu edukacji, rozwoju gmin i jakości zarządzania. Na tej podstawie wybrano po 100 najlepszych gmin w każdej z kategorii. Osobno stworzono ranking dotyczący wykorzystania funduszy unijnych i innowacyjności.


Pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu zdobył Poznań, na drugim miejscu jest Sopot, trzeci okazał się Wrocław, Gdańsk i Gdynia zajęły w tej kategorii odpowiednio czwarte i piąte miejsce.


Pierwszy „ranking samorządów” powstał przed 12 laty, kiedy „Rzeczpospolita” wraz z Centrum Badań Regionalnych opublikowała tzw. złotą setkę samorządów. Od 2004 roku gazeta organizuje coroczny ranking samodzielnie.


Wysokie miejsce wszystkich trójmiejskich miast w rankingu powinno na pewno cieszyć. Zarówno włodarzy, dla których niezależna dziennikarska ocena powinna być wyznacznikiem ich pracy, jak i dla zwykłych mieszkańców, którzy od tej pory mają świadomość, że mieszkają w jednej z najlepiej funkcjonujących metropolii w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że duża część oceny opiera się na przeprowadzonej ankiecie, która wypełniali pracownicy urzędów tych miast. Po drugie zewnętrzna ocena nie daje całkowitego wglądu w zarządzanie gminami, których dotyczył ten ranking.


Sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wierzymy w takie oceny, no i czy na pewno żyjemy w najlepiej zarządzanych samorządach w kraju.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież