„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Trójmiasto z najlepszymi samorządami w Polsce?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 21 lipca 2010 16:28

altWedług najnowszego rankingu „Rzeczpospolitej” Gdańsk, Sopot i Gdynia znalazły się w pierwszej piątce najlepszych polskich samorządów. Pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu zdobył Poznań, na drugim miejscu jest Sopot, Gdańsk i Gdynia zajęły w tej kategorii odpowiednio czwarte i piąte miejsce.


Wybierając najlepsze samorządy oceniający brali pod uwagę sprawność zarządzania, umiejętność pozyskiwania funduszy unijnych, wyniki finansowe oraz poziom życia mieszkańców. Wśród gmin pierwsze trzy miejsca zajęły Poznań Sopot i Wrocław, w kategorii gmin miejsko-wiejskich najlepsze okazały się Kórnik, Lubliniec i Grodzisk Mazowiecki. Najlepsze gminy wiejskie to: Zabierzów, Kobylanka i Wielka Wieś.


Twórcy rankingu w pierwszym etapie brali pod uwagę informacje gospodarcze w oparciu o dane ministerstwa finansów. Na ich podstawie wybrano 250 najlepszych wiejskich oraz 250 miejskich i miejsko-wiejskich. Do wszystkich gmin zostały wysłane ankiety dotyczące m.in. poziomu edukacji, rozwoju gmin i jakości zarządzania. Na tej podstawie wybrano po 100 najlepszych gmin w każdej z kategorii. Osobno stworzono ranking dotyczący wykorzystania funduszy unijnych i innowacyjności.


Pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu zdobył Poznań, na drugim miejscu jest Sopot, trzeci okazał się Wrocław, Gdańsk i Gdynia zajęły w tej kategorii odpowiednio czwarte i piąte miejsce.


Pierwszy „ranking samorządów” powstał przed 12 laty, kiedy „Rzeczpospolita” wraz z Centrum Badań Regionalnych opublikowała tzw. złotą setkę samorządów. Od 2004 roku gazeta organizuje coroczny ranking samodzielnie.


Wysokie miejsce wszystkich trójmiejskich miast w rankingu powinno na pewno cieszyć. Zarówno włodarzy, dla których niezależna dziennikarska ocena powinna być wyznacznikiem ich pracy, jak i dla zwykłych mieszkańców, którzy od tej pory mają świadomość, że mieszkają w jednej z najlepiej funkcjonujących metropolii w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że duża część oceny opiera się na przeprowadzonej ankiecie, która wypełniali pracownicy urzędów tych miast. Po drugie zewnętrzna ocena nie daje całkowitego wglądu w zarządzanie gminami, których dotyczył ten ranking.


Sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wierzymy w takie oceny, no i czy na pewno żyjemy w najlepiej zarządzanych samorządach w kraju.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież