Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trójmiasto z najlepszymi samorządami w Polsce?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 21 lipca 2010 16:28

altWedług najnowszego rankingu „Rzeczpospolitej” Gdańsk, Sopot i Gdynia znalazły się w pierwszej piątce najlepszych polskich samorządów. Pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu zdobył Poznań, na drugim miejscu jest Sopot, Gdańsk i Gdynia zajęły w tej kategorii odpowiednio czwarte i piąte miejsce.


Wybierając najlepsze samorządy oceniający brali pod uwagę sprawność zarządzania, umiejętność pozyskiwania funduszy unijnych, wyniki finansowe oraz poziom życia mieszkańców. Wśród gmin pierwsze trzy miejsca zajęły Poznań Sopot i Wrocław, w kategorii gmin miejsko-wiejskich najlepsze okazały się Kórnik, Lubliniec i Grodzisk Mazowiecki. Najlepsze gminy wiejskie to: Zabierzów, Kobylanka i Wielka Wieś.


Twórcy rankingu w pierwszym etapie brali pod uwagę informacje gospodarcze w oparciu o dane ministerstwa finansów. Na ich podstawie wybrano 250 najlepszych wiejskich oraz 250 miejskich i miejsko-wiejskich. Do wszystkich gmin zostały wysłane ankiety dotyczące m.in. poziomu edukacji, rozwoju gmin i jakości zarządzania. Na tej podstawie wybrano po 100 najlepszych gmin w każdej z kategorii. Osobno stworzono ranking dotyczący wykorzystania funduszy unijnych i innowacyjności.


Pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu zdobył Poznań, na drugim miejscu jest Sopot, trzeci okazał się Wrocław, Gdańsk i Gdynia zajęły w tej kategorii odpowiednio czwarte i piąte miejsce.


Pierwszy „ranking samorządów” powstał przed 12 laty, kiedy „Rzeczpospolita” wraz z Centrum Badań Regionalnych opublikowała tzw. złotą setkę samorządów. Od 2004 roku gazeta organizuje coroczny ranking samodzielnie.


Wysokie miejsce wszystkich trójmiejskich miast w rankingu powinno na pewno cieszyć. Zarówno włodarzy, dla których niezależna dziennikarska ocena powinna być wyznacznikiem ich pracy, jak i dla zwykłych mieszkańców, którzy od tej pory mają świadomość, że mieszkają w jednej z najlepiej funkcjonujących metropolii w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że duża część oceny opiera się na przeprowadzonej ankiecie, która wypełniali pracownicy urzędów tych miast. Po drugie zewnętrzna ocena nie daje całkowitego wglądu w zarządzanie gminami, których dotyczył ten ranking.


Sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wierzymy w takie oceny, no i czy na pewno żyjemy w najlepiej zarządzanych samorządach w kraju.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież