Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Lisicki broni „stref rozrywki”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 23 lipca 2010 17:23

altWiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki bronił dziś rano w radiu Tok FM kontrowersyjnej koncepcji stworzenia specjalnych stref rozrywki w centrum miasta. Chodzi o strefy, w których nie będzie rygorystycznie przestrzegana cisza nocna, a stróże porządku będą wyrozumiale traktować imprezowiczów. Negatywne doświadczenia z podobnym rozwiązaniem ma Kraków: „w centrum miasta prawie nikt nie mieszka”, niemal codziennie dochodzi do bójek, oddawania moczu na ulice.

- Chodzi o to, by miasto było atrakcyjne, by miasto żyło przez cały rok – tłumaczył Lisicki. - Zresztą strefa rozrywki i tak istnieje w każdym mieście.
Zdaniem Lisickiego prawo nie zabrania istnienia podobnych stref. - Nigdzie (w żadnych przepisach) nie ma definicji ciszy nocnej. To czy ktoś zachowuje się za głośno zależy od zdania służb porządkowych - uzasadniał wiceprezydent.

Pytany o pomysł Gdańska na to, w jaki sposób miasto chce zapobiec sytuacji podobnej do tej, do jakiej doszło w Krakowie, odpowiedział. - Nie można wyprowadzić mieszkańców z miasta. My chcemy by mieszkańcy żyli w tej strefie, ale jednocześnie godzili się z różnymi uciążliwościami.
A konkretne rozwiązania dla Gdańska? Apelowanie do przedsiębiorców o dostęp do toalet dla wszystkich, nie tylko klientów danego lokalu i apele, by powstrzymali się od sprzedaży napojów alkoholowych nietrzeźwym.

Czy Lisicki nie obawia się, że strefa doprowadzi do wyludnienia centrum? Wiceprezydent podał przykład Sopotu jako miejsca pokojowej koegzystencji mieszkań i lokali rozrywkowych, z drugiej strony stwierdził, że świadomość istnienia specjalnej strefy da mieszkańcom szansę decydowania czy chcą mieszkać „w takim miejscu”.


Spytany przez prowadzącego audycję o to, czy chodzi więc o alternatywę: stopery albo wyprowadzka. Przyznał, że o taką właśnie sytuację chodzi, dodając jedynie, że dla mieszkańców pozostaje jeszcze trzecia możliwość: „polubić”.

Czy służby porządkowe poradzą sobie z nową sytuacją? Trudno powiedzieć, bo choć Lisicki był o tym przekonany, stwierdził także, że problemem, z którym nie są wstanie obecnie dać rady jest handel uliczny.

Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież